Video: starý ukrajinský tank M-55S může přežít zásah ruskou přesnou municí Krasnopol, ačkoliv ho zabalí do ohnivé koule

Efektivním způsobem, jak zničit tank, je dělostřelectvo. Dokáže to i jediný granát z těžké houfnice, ale někdy ani přímý zásah do věže nestačí.

Tank M-55S i Zdroj fotografie: Uživatel AndrejS.K / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním ze způsobů, jak účinně zastavit obrněný útok, je spustit na tanky a další vozidla těžkou dělostřeleckou palbu. Ačkoliv je totiž dělostřelectvo vybaveno v naprosté většině explozivními projektily, je munice do těžkých houfnic svým obsahem explozivní náplně tak účinná, že může obrněnec doslova rozlousknout jako ořech. Neplatí to ale vždy, a to ani v případě, kdy se projektilu podaří trefit tank přímo do věže, což většinou znamená „konečnou“.

I po obrovské explozi tank odjel

Zajímavý příklad přežití tanku, a to dokonce velmi staré konstrukce, můžete vidět na videu níže. MilIn uvádí, že je na něm zachycen zásah ukrajinského tanku M-55S ruskou laserem naváděnou dělostřeleckou municí Krasnopol ráže 152 mm. Tank ale po zásahu doprovázeném obrovským výbuchem nakonec přežil a odjel, a nikdo z členů osádky nezahynul. Podrobnosti však ukazují, že ačkoliv přežil, utrpěl rozsáhlé škody a je otázkou, zda opravitelné.

Detail věže tanku M-55S po zásahu projektilem Krasnopol iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Detail věže tanku M-55S po zásahu projektilem Krasnopol

Zásah byl velice přesný, jelikož je munice Krasnopol naváděna za pomoci laserového paprsku, uvádí MilitaryToday, a pravděpodobnost přesného zásahu je 70 až 80 procent. To znamená, že musel nad tankem létat nějaký průzkumný dron a ozařovat ho. Granát je pak vypalován z houfnic používajících sovětskou munici ráže 152 mm a jeho dosah je až 20 kilometrů. Uvnitř projektilu těžkého 20,5 kilogramů je explozivní náplň o hmotnosti 6,4 kg.

Nefunkční kanon a prasklý svár věže

Detailní záběry věže tanku M-55S ukazují, že po zásahu praskl svár, a potrhaná je nejspíše i část přídavného pancéřování. Poškozen byl také pohon tankového kanonu a optika, takže nemohl v žádném případě pokračovat v boji. Teoreticky je tank opravitelný, stačilo by nejspíše zacelit svár a vyměnit poškozené technologie, ale vzhledem k tomu, že jde o poměrně vzácnou konstrukci, není jasné, zda jsou na ni k dispozici potřebné náhradní díly.

Tank T-55

Éra Stalinových tanků končí a nastává „věk T-90M“; tedy pokud jim osádky 60letých T-55 odsouzené k smrti získají čas

M-55S je vlastně T-55, ale s rozsáhlou slovinskou modifikací. Ze starého tanku, jehož konstrukce vznikla v SSSR v 50. letech 20. století, udělala modernizace obrněnec s vyšší mírou ochrany a větší palebnou silou. Místo původního kanonu ráže 100 mm dostal modernější kanon ráže 105 mm s vyspělejším systémem zaměřování, uvádí TankHistoria, kdežto relativně slabý pancíř byl vylepšen reaktivním pancířem a speciálními pryžovými pláty na věži.

Krasnopol zasáhne M-55S

Jak podle vás M-55S přežil zásah projektilem Krasnopol?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články