Výroba obrněných M1117 Guardian byla málem zrušena, pak si vysloužily ostruhy v Iráku a Afghánistánu

Ochrana proti minám a improvizovaným náložím je velmi důležitá schopnost. Bez ní nejde přežít na bojišti ani při různých teroristických útocích.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Společnost Textron v 90. letech přišla s novým obrněným vozidlem M1117 Guardian, které poskytovalo slušnou míru ochrany, bylo mobilní a hlavně dokázalo odolat výbuchům min a náložím. Přesto byla na přelomu tisíciletí jejich produkce z ekonomických důvodů málem zrušena. Když ale začala invaze do Iráku, kde vojáci čelili právě hrozbě náloží, najednou o ně začal být enormní zájem a značně se osvědčila. Nyní míří do bojů na Ukrajinu.

Volná vozidla jsou ve skladech

Spojené státy se totiž rozhodly, že v rámci pomoci pošlou zemi celkem 250 těchto vozidel. Většina, kterou ozbrojené síly mají, je v současné době uskladněna, protože nyní pro ně není upotřebení a navíc se objevila jiná odolná vozidla. Některé využívá vojenská policie a pořídily se je i jiné státy. Výhodou je, že jsou okamžitě k dispozici a Ukrajincům, kteří potřebují obrněná a zároveň dobře vyzbrojená vozidla, se budou jistě hodit.

Guardian nepatří k extrémně velkým obrněncům. Je umístěn na čtyřkolovém podvozku. Stroj je 6,07 metru dlouhý, 2,56 metru široký a 2,59 metru vysoký. Má tříčlennou posádku a uvnitř je pak místo pro další 3 cestující. Ti jsou chráněni proti palbě ručních zbraní do ráže 12,7 milimetrů a střepinám. Navíc se na něj dá instalovat přídavné pancéřování. M1117 patřil k prvním strojům se spodní částí do tvaru V a je proto schopen odolat výbuchu i silné nálože, což opakovaně prokázal během bojových misí.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
M111- Guardian v akci

Věž s granátometem a těžkým kulometem

Jako obrněný transportér je i relativně silně ozbrojen. Zbraně má namontované ve věži, která se podobá té nainstalované na vozidle AAV používaném americkou námořní pěchotou. Posádka pak v boji není vystavena nepřátelské palbě. V ní je granátomet ráže 40 milimetrů a těžký kulomet kalibru .50. Kromě toho disponuje ještě lehkým kulometem M240H. Je také odolný proti účinkům chemických a biologických zbraní.

Vozidlo je poháněno naftovým motorem Cummins 6CTA8.3. Ten mu umožňuje dosáhnout maximální rychlosti přes 100 kilometrů v hodině, samozřejmě na silnici. Ale Guardian zvládá i náročný terén. Zdolá 60tiprocentní stoupání, ustojí 30tiprocentní boční náklon a může brodit do hloubky 1,5 metru. Jeho dojezd je 700 kilometrů. Existují i speciální varianty například průzkumné vozidlo, sanitka nebo jako nosič minometu.

K čemu podle vás Ukrajinci Guardiany hlavně využijí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články