Maďarsko zbrojí, v Kanadě zakoupilo radiolokátory ELM-2084

Maďarské ministerstvo obrany potvrdilo, že od kanadské zbrojařské firmy Rheinmetall Canada zakoupilo izraelské mobilní radiolokátory ELM-284, které mají být nasazeny v dělostřeleckých jednotkách a v jednotkách protivzdušné obrany. Podle neoficiálních informací by si mělo Maďarsko pořídit více radiolokátorů, než v nedávné minulosti zakoupila česká armáda.

i Zdroj obrázku: wikipedia.org
                   

Ta objednávala přímo v Izraeli, za osm postupně dodávaných radiolokátorů, z nichž první dorazí v polovině příštího roku, zaplatí česká armáda 3,5 miliardy korun.

iZdroj obrázku: wikipedia.org
Maďarsko zakoupilo novou techniku

Špičkový a moderní systém

Maďarsko se nakonec rozhodlo pro stejný typ radiolokátorů jako Česká republika, protože se podle vyjádření maďarského ministerstva obrany jedná o špičkový moderní systém, který splňuje všechny požadavky moderní protivzdušné obrany. Mezi hlavní konkurenční výhody ELM-2084 patří:

  • Pokročilá technologie AESA radaru
  • V bojových podmínkách ověřená funkčnost – ELM-284 byly úspěšně nasazeny v řadě vojenských operací
  • Kompatibilita s nejmodernějšími bojovými počítačovými systém a s několika druhy řízených střel
  • Radar je schopný detekovat všechny typy vzdušných i balistických cílů, a to včetně RCS cílů

Jisté rozpaky nicméně budí otázka, proč Maďaři nakupují tento systém v Kanadě a ne přímo v Izraeli. Podle maďarských komentátorů jde zjevně o politické hry a do celé záležitosti se mohl vložit i premiér Viktor Orbán.

iZdroj obrázku: wikipedia.org
Zastaralá technika je určena k odepsání

Zastaralé systémy jsou na odpis

Radiolokátory P-37, PRV-17 a SZT-68U, které maďarská armáda doposud používala, jsou ještě sovětské výroby, i nejmladší z nich jsou tedy více než třicet let staré. Maďarská generalita proto počítá s tím, že tyto systémy bude třeba vyřadit z výzbroje, neboť o jejich odkud už nebude zájem. Na rozdíl od jiných vyřazených zbraní je tak nebude možné prodat do zemí třetího světa, které mají ve výzbroji mnoho zastaralé sovětské techniky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články