MAMBA je málo známý, a přesto pěkně „jedovatý“ systém protivzdušné obrany; jde o evropskou obdobu amerického MIM-104 Patriotu

NÁZOR: Sestřelovat nejen letouny, ale i balistické rakety, umí jenom několik systémů na světě, a to včetně evropského SAMP/T, který se předvádí i v ostrém boji.

Příprava italského systému SAMP/T i Zdroj fotografie: Italské armáda / Creative Commons / CC BY
                   

Mezi vyspělými protivzdušnými systémy se schopností zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti, a dokonce sestřelovat i některé druhy balistických střel, je i jeden méně známý. Pochází ze společného úsilí Francie a Itálie a jde o jakousi obdobu amerického MIM-104 Patriot, i když s menším dosahem. Přesto je systém SAMP/T, ve Francii přezdívaný MAMBA, považovaný za jednu z nejschopnějších zbraní protivzdušné obrany středního a dlouhého dosahu.

Střely Aster byly původně pro lodě

Základ francouzsko-italského projektu sahá do 80. let 20. století, kdy bylo třeba na plavidlech nahradit systémy protivzdušné obrany. Zatímco mnohé země se obrátily k americkému řešení, Francie s Itálií se rozhodly pro vlastní cestu, a tak nakonec konsorcium firem MBDA a Thales vyvinulo střely rodiny Aster určené proti letadlům, řízeným střelám a balistickým raketám. Aster 15 je určena na kratší vzdálenosti, kdežto Aster 30 s posilovačem na dlouhé; tato druhá byla pak také použita pro verzi SAMP/T odpalovanou ze země.

Francouzský systém SAMP/T iZdroj fotografie: Uživatel Kevin.B / Creative Commons / CC BY-SA
Francouzský systém SAMP/T přezdívaný MAMBA

Střely Aster 30 jsou 4,9 metrů dlouhé a váží 450 kilogramů, přičemž dosahují rychlosti až Mach 4,5 a mají velmi dobrý aktivní radarový vyhledávač, což zaručuje schopné vyhledání cíle i v prostředí se silným rušením. Proti letadlům a řízeným střelám je jejich dosah přes 100 km do dálky a 20 km do výšky, proti balistickým raketám pak do výšky 15 km. SAMP/T ale zvládá balistické rakety s doletem 600 kilometrů, což je menší hodnota než u amerického MIM-104 Patriot. Cíl pak střela ničí směrovým výbuchem 15 kg těžké hlavice.

SAMP/T (MAMBA) je vysoce mobilní

Z pozemní verze lze odpalovat střely z odpalovače na nákladním automobilu, na němž je 8 kontejnerů s raketami. Součástí systému je dále radar ARABEL namontovaný rovněž na nákladním automobilu, a řídicí jednotka. K dispozici je pak také generátor nebo vozidlo údržby a překladač střel. MAMBA je tedy velice mobilní a lze ho na místo určení snadno dopravit. Baterie je pak schopná sledovat až 100 cílů a navádět najednou salvu až 48 střel.

V reakci na invazi Ruska do Ukrajiny posiluje NATO obranné pozice na východě: Francie rozmístila raketové systémy MAMBA v Rumunsku

Střely Aster 15 a 30 využívá hned několik námořnictev, pořídilo si je třeba i námořnictvo britské. Pozemní verzi SAMP/T má však kromě Itálie a Francie pouze Singapur, a Itálie dodala v roce 2023 minimálně je z nich na Ukrajinu jako pomoc proti útokům ruských řízených střel. Systém MAMBA má tedy za sebou i nějaký bojový křest. O tom, kde přesně ho Ukrajina rozmístila a jaké má výsledky, však zatím nejsou žádné veřejné informace.

Střelba systému SAMP/T

Jaké jsou podle vás největší přednosti systému SAMP/T?

Zdroj: MBDA, Thales
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články