Němci prodali Ukrajině další moderní TGW-90 MATADOR. Jedná se o víceúčelový systém, schopný likvidovat MBT i prorážet zdi

Jednotlivé varianty používají různé hlavice, které dokáží prorazit beton, pancíř bojového tanku, nebo zlikvidovat cíle skryté ve vojenském bunkru.

i Zdroj fotografie: MORS / Creative Commons / CC BY
                   

Z videí, které ukazují boje na Ukrajině, je zjevné, že většina střetů se odehrává minimálně na střední vzdálenost. O to cennější jsou přesné zbraně s moderním zaměřovacím systémem, jež zvládnou přesně vyhodnotit cíl a zásadním způsobem zvyšují pravděpodobnost zásahu. Takovou zbraní je TGW-90 MATADOR ráže 90 mm, vyráběný německou firmou Dynamit Nobel Defence od počátku milénia.

MATADOR je uživatelsky pro pěchotu vstřícný

Spotřeba protipancéřových zbraní na Ukrajině je nepochybně velmi vysoká, protože ruské invazní síly jsou plně mechanizované. Je proto dobře, že vojenská pomoc napadené zemi stále výrazným způsobem obsahuje přenosné protipancéřové systémy. Poslední zemí, která oznámila dodávku, je Německo s jejich velmi moderními víceúčelovými systémy MATADOR.

Dle dostupných informací se jednalo o žádaný nákup Ukrajiny, kterému bylo vyhověno, a část z objednaných 5 000 kusů by měla být již na místě určení. MATADOR využívá 90mm hlavici ve více variantách s účinností dostřelu od 20 metrů po schopnost zásahu na vzdálenost 1,2 kilometru. Výrobce uvádí, že případný vítr nemá vliv na dráhu střely a jedná se o kompletní sadu zbraňových systémů odpalovaných z ramene.

Zbraň vychází ze staršího systému Armbrust, který Němci vyvinuli společně se Singapurem. MATADOR byl konstruován při stejné spolupráci, ale již za účasti izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems, jež poskytla nejnovější zkušenosti IDF (Izraelské obranné síly).

Široká paleta munice zajišťuje zbrani univerzálnost

V přepravním režimu má zbraň na délku jeden metr a hmotnost 8,9 kilogramu. Je tedy snadno přenositelná pro jednoho vojáka i s několika střelami, které váží do 10 kilogramů. Vzhledem k plastovému protizávaží na konci zbraně, jež se po výstřelu uvolní, lze zbraň používat i v uzavřených prostorách. Zaměřovací systém váží zhruba jeden kilogram a není pevně spojený se zbraní.

Obsahuje optický zaměřovací systém, noční vidění, laserový dálkoměr a balistický počítač. Systém je schopen trojnásobného přiblížení a nabízí osmistupňové zaměřovací pole. Laserový dálkoměr slouží k určení cílů na vzdálenost jeden kilometr s přesností +/- jeden metr.

Protipancéřová munice je charakteristická svou dlouhou špičkou a prodlužuje pohotovostní režim zbraně na 1,21 metru. Špička má penetrační účel a díky své kinetické energii by měla být schopna prorazit i pancíř hlavního bojového tanku (MBT). Specifikem MATADORu je verze RGW-90 AS, která disponuje dvoustupňovou municí na principu myší díry pro průnik do objektu zájmu.

První, menší nálož vytvoří v objektu prostor pro explozi větší nálože, jež vybuchuje vzápětí. Vytvoří se tím průchod pro vojáky, kteří se snaží objekt dobýt. Existuje varianta s explozivní municí, jejímž úkolem je likvidace živé síly protivníka v krytu. Další municí jsou světlice, kouřové granáty či tříštivá nálož pro ničení živé síly protivníka. MATADOR je jedním z nejlehčích a nejmodernějších přenosných systémů současnosti.

Jak reálná je účinnost MATADORu proti MBT?

Zdroj: Defenceblog, ArmyTechnology, DND

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články