Chcete moderní vojenský teréňák? Vybrat si můžete hned ze 6 vybroušených drahokamů. Cena vás překvapí

Moderní vojenská vozidla jsou vynikající nejen k vedení války, ale i k civilním činnostem. Pokud si na ně našetříte, mohou být vaše!

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Vojenská vozidla jsou mezi civilisty velmi oblíbená. Na trhu je dnes spousta z nich z vojenských přebytků. Je tu však i možnost pořídit si zbrusu nové vojenské vozidlo, které by vás v době války nebo apokalypsy dokázalo udržet v bezpečí a mobilní. Anebo, co si budeme povídat, byste se s ním pořádně vyřádili v terénu. Připravte se však sáhnout pořádně hluboko do kapsy.

Humvee

Americká armáda vyřazuje Humvee ve prospěch Oshkosh L-ATV, ale stále se vyrábí. Od roku 2014 americká vláda prodala asi 4 000 vozů Humvee civilním osobám. Výroba vozů Humvee byla zahájena již v roce 1984. Vozidla byla určena především pro přepravu osob a lehkého nákladu za frontovou linií, nikoli jako bojové vozidlo v první linii.

iZdroj fotografie: Flickr

Původní model M998 byl poháněn 6,2litrovým osmiválcem, který stačil k tomu, aby Humvee sprintovalo rychlostí až 113 kilometrů v hodině. Humvee možná nyní ztrácí na vojenské hodnotě, přesto je ikonou a stále vynikající v terénu. Na trzích s ojetými vozy můžete najít Humvee na prodej již za 10 000 USD, tedy 214 400 Kč.

Jeep Staff Car

Jeep Staff Car Concept vypadá elegantně a je to něco, s čím by vám nevadilo jezdit co nejčastěji. Laik ho bude vydávat za Wrangler upravený na míru. Odstín laku pouštní bouře vypadá elegantně a dostal i odpovídající ocelová kola. Má měkkou stahovací střechu a dodává se bez dveří.

I když vypadá jako každý jiný Jeep, má dlouhý rozvor a sedí vysoko nad zemí. Je poháněn motorem Jeep V-6 Pentastar o objemu 3,6 litru, který dosahuje výkonu 285 koní a točivého momentu 352 Nm. Jak to má být, motor má šestistupňovou manuální převodovkou.

iZdroj fotografie: Flickr

Překvapivě je tento Jeep skutečně rychlý i podle standardů vojenských vozidel. Z nuly na stovku zrychlí za pouhých osm sekund. Přestože je schopen prodrat se i drsným terénem, kvůli absenci dveří a měkké střeše má nulovou ochranu. A cena tohoto spíše na „vojáka“ se hrajícího civilisty? Činí 40 000 dolarů, tedy 860 000 korun!

Gaz-2330 Tigr

GAZ Tigr zařadilo Rusko v roce 2006 do výzbroje své armády. Tigr je stejně hbitý na asfaltu jako mimo něj. Při pohledu na vojenský obrněný vůz by člověk nečekal, že může mít luxusní interiér. Pro civilní verzi Tigru lze monstrum doplnit koženými sedadly, klimatizací a audiosystémem. A to samozřejmě hraje velkou roli při získávání movitých a zhýčkaných civilních zákazníků.

iZdroj fotografie: Vitaliy Ragulin / Creative Commons / CC BY

GAZ Tigr váží přibližně 7,2 tuny a ve výbavě má například systém huštění pneumatik, elektrický naviják a hasicí systém. Civilní verzi samozřejmě nemůžete mít s výzbrojí, ale můžete si pořídit různé úrovně pancéřové ochrany v závislosti na vašem rozpočtu. Jen na základní verzi si ovšem připravte 110 000 USD neboli 2 358 400 Kč.

Oshkosh L-ATV

V některých variantách je legální pro silniční provoz a majitelé vozů Hummer mohou zezelenat závistí. Specifikace motoru jsou i na oficiálních stránkách uvedeny poměrně vágně. Tato bestie rozhodně není levné vozidlo, ale v případě apokalypsy vás jistě ochrání.

Již jen hmotnost 10 800 kilogramů je více než úctyhodná. Vozidlo Oshkosh L-ATV je náhradou za stárnoucí Humvee ve výzbroji americké armády. Vozidlo Humvee bylo dobré pro pohyb v terénu, ale ne pro vedení války. Bylo provedeno několik úprav, aby se z něj stalo obrněné vozidlo, ale to se podepsalo na jeho mobilitě.

iZdroj fotografie: Oshkoshdefense / Creative Commons / CC BY

Vozidlo Oshkosh L-ATV zvládne obě úlohy, a proto nahradilo tuto legendu. Verze za 450 000 dolarů (9 648 000 korun) je včetně všech zbraní a pancéřování, ale ta není k dispozici pro civilisty. „Oškubaná“, civilní verze začíná na 250 000 dolarech (5 360 000 korunách). Váží něco málo přes 4,5 tuny a může jet až 115 kilometrů v hodině.

Renault Sherpa

Renault Sherpa je dokonalé vozidlo, které si můžete přát na výlet do první linie. Vypadá dost podobně jako Gurkha F5 Dwayna Johnsona z filmové série Rychle a zběsile. Řada Sherpa se skládá ze řady šesti vozidel lišících se různou mírou ochranou a bezpečnosti. Mnoho ozbrojených sil po celém světě zařadilo Sherpu do své výzbroje.

iZdroj fotografie: Flickr

Vozidlo Sherpa je k dispozici pouze na základě povolení ministerstva. Je určeno především pro taktické mise, a právě díky tomu se stalo hitem mezi civilisty. Toto ocelové zvíře je poháněno čtyřválcem o objemu 4,76 litru, který vyvine přes 200 koní a zvládne rozhýbat 7,7tunového cvalíka až na rychlost 110 kilometrů v hodině. Pokud si chcete Sherpu koupit, připravte si přes 250 000 dolarů (5 360 000 Kč).

Paramount Marauder

Marauder je přesně tím typem vozidla, ve kterém byste se chtěli vydat na nákup do supermarketu během apokalypsy. Vůz debutoval v roce 2007 na zbrojním veletrhu v Abú Zabí a od té doby o sobě dává vědět po celém světě. Vozidlo je chráněno tak, jak jen může být, a dokáže odolat i minám.

iZdroj fotografie: Flickr

Marauder byl navržen tak, aby mohl nést výzbroj, jako jsou kulomety a raketomety. V civilní verzi na to však zapomeňte. Vozidlo Marauder se vyrábí na zakázku a do dnešního dne bylo po celém světě prodáno přibližně 250 exemplářů. Exklusivita je ovšem placena i exklusivní cenou – 425 000 USD, tedy 9 112 000 Kč.

Zdroj: TopSpeed

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články