Ukrajinská modernizace dala ožít 50letému systému protivzdušné obrany z dob studené. Sestřelí i ruský dron ZALA Lancet

I když se jedná o hodně letitý systém, k sestřelování dronů může po úpravách stále posloužit. A zdá se, že dokonce velmi dobře.

Protivzdušný komplet 9K35 Strela-10 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Boj s drony je něco, na co musí v současnosti myslet všechny armády, neb pokud je nedokáží alespoň omezit, nemohou jejich jednotky úspěšně bojovat. Lze k tomu vyvíjet systémy nové, ale stejně tak lze použít ty starší. Ty sice nemusí být vždy schopné proti dronům zasahovat, ale často je k tomu stačí upravit. Za povedenou může být považována modernizace starého sovětského systému 9K35 Strela-10 z doby studené války ukrajinskými techniky.

Strela-10 je systém starý asi 50 let

Systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Strela-10 lze dnes jednoznačně označit za zastaralý – jeho konstrukce ostatně pochází z poloviny 70. let 20. století. Jedná se o samohybnou zbraň, k níž ArmyRecognition uvádí, že je umístěna na pásovém podvozku nepříliš silně obrněného transportéru MT-LB. Vybavena je radarem a odpalovačem střel s infračerveným naváděním, určena pak k sestřelování nízko letících letadel a vrtulníků.

Radar systému je ale nevýkonný, a Defence-Blog upozorňuje, že proti současným dronům používaným na bojišti je naprosto slepý. Drony jsou totiž většinou mnohem menší než letadla a mnoho jejich částí je nekovových, takže nemají tak velikou signaturu. Ukrajinská úprava proto spočívá v instalaci elektrooptického zaměřovače Vali, s jehož pomocí může obsluha systému na drony cílit, jelikož je systém rázem přímo vidí. Při zkouškách údajně dokázal modernizovaný Strela-10 sestřelit i ruské drony jako ZALA Lancet nebo Supercam.

Cíle zasáhne Strela-10 na 5 kilometrů daleko

V systému Strela-10 jsou dnes využívány střely 2M37 s infračerveným vyhledávačem, což znamená, že se zaměřují na tepelnou signaturu cíle. WeaponSystems uvádí, že je jejich maximální dosah 5 km do dálky a 3 km do výšky, což je proti běžně používaným dronům menších a středních velikostí většinou dostačující. Střely pak disponují hlavicí o hmotnosti 3 kg a systém je běžně vybaven 4 střelami, avšak ukrajinská modernizace má na fotografii jenom dvě.

Česká republika dodala na Ukrajinu protiletadlové komplety Strela-10M. Systém před vyřazením prošel modernizací

Uvnitř vozidla je osádka 3 vojáků, kteří jsou chráněni jenom proti palbě z ručních zbraní, a ke své obraně mohou pro případ napadení použít kulomet ráže 7,62 mm. Pásový podvozek jim pak umožňuje nasazení i v těžkém terénu. Na silnici se vozidlo zvládne pohybovat rychlostí až 61 km/h, a mimo to je schopné plavby. Dojezd na plnou nádrž má kolem 500 km.

Ukrajinská modernizace 9K35 Strela-10

Je vhodné upravit proti dronům starý systém Strela-10, nebo by bylo lepší vyvinout nový?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články