Modernizované houfnice Msta-SM2 ruské armády dostřelí až 80 km a mají opravdu nevídanou kadenci; vyrovnají se i mnohým západním

NÁZOR: Ruská armáda se stále ve velkém opírá o sílu svého dělostřelectva, a pochopitelně vylepšuje zejména ty nejlepší systémy ve své výzbroji.

Houfnice 2S19 Msta-S na cestě i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jestliže má být jmenován dělostřelecký systém, na němž stojí síla současné ruské armády, je to pásová samohybná houfnice 2S19 Msta-S. Ta sice vznikla ještě za dob Sovětského svazu, ale i dnes jde o silnou a právem obávanou zbraň. Ruští konstruktéři ji navíc v poslední době vylepšovali, takže se ve válce na Ukrajině objevuje i v nejnovější verzi označované jako 2S19M2 Msta-SM2. A určitě platí, že dokáže napáchat nemalé škody.

Msta-SM2 střílí neskutečně rychle

Čím modernizovaná ruská houfnice Msta-SM2 rozhodně budí respekt, je rychlost palby – výhradně ale pouze v prvních minutách střelby, protože jako u všech děl se jí zahřívá hlaveň, a později je tak třeba kadenci snížit. Její obsluha je však schopna z ní pálit rychlostí až 10 ran za minutu, což je u zbraně ráže 152 milimetrů opravdu úctyhodné číslo. Jediný systém tak dokáže zvolený cíl v krátkém okamžiku zasypat velkým přívalem granátů, a poté rychle změnit pozici, aby se vyhnul nebezpečné nepřátelské protipalbě.

Palba ruských samohybných houfnic 2S19 Msta-S iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Palba ruských samohybných houfnic 2S19 Msta-S

Podle ArmyRecognition by projektily z houfnice Msta-SM2 měly být schopné (v závislosti na typu) zasahovat cíle do vzdáleností až 80 kilometrů, což je hodnota překračující i mnohé západní dělostřelecké systémy. Houfnice má k dispozici nový systém řízení palby ASUNO-M a vybavena má být například i digitalizovanými mapami. Ruské dělostřelectvo je obecně méně přesné než systémy poskytnuté západními spojenci ukrajinské armádě, ale podobné úpravy by mohly rozdíl mezi ruským a západním dělostřelectvem snižovat.

Houfnice Msta-SM2 má i klimatizaci

Defence-Blog tvrdí, že je zajímavou úpravou zavedení klimatizace, což značně zvyšuje komfort pětičlenné osádky – hlavně v letních měsících je v některých oblastech Ruska a Ukrajiny veliké vedro, a přehřívání má pochopitelně vliv na výkony obsluhy. Třeba sovětská technika na pohodlí vojáků nikdy moc nedbala, takže v zimě mrzli a v létě se „pekli“. Zjednodušena pak byla i práce řidiče a mechanika v jedné osobě, protože má nyní k dispozici pracovní stanici, z níž může snadno vyčíst stav jednotlivých systémů houfnice.

Tažená houfnice Msta-B

Sovětský „městský zabiják“ Msta-B je i dnes opravdu skvělá zbraň, která zničí domy i tanky; a navíc odpálí naváděnou munici Krasnopol

Tvar zbraně ani její další parametry se ale oproti předchozí verzi nijak nezměnily, i Msta-SM2 je tedy založena na podvozku z tanku T-80 a motoru z T-72. Na silnici díky tomu dosahuje rychlosti až 60 km/h a dojezd má kolem 500 kilometrů. Vyrobena je z celosvařované ocelové pancéřové konstrukce, která chrání osádku před účinky palby z ručních zbraní a dělostřeleckými střepinami; její hmotnost přitom dosahuje 42 tun. Na věži má pak kulomet ráže 12,7 milimetrů použitelný proti pěchotě nebo letounům a dronům.

Střelba z houfnice Msta-S

Kolik nových houfnic Msta-SM2 je Rusko schopné vyrábět?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články