Na českou houfnici DANA naváže DITA, která bude střílet munici používanou NATO. Na její obsluhu postačí jen dva vojáci

Česká firma Excalibur Army vyvíjí novou samohybnou houfnici DITA s municí kalibru 155 milimetrů používanou armádami NATO, která naváže na proslulou DANU. Její prototyp nyní čeká řada zkoušek.

i Zdroj fotografie: Excalibur Army
                   

Česká samohybná houfnice DANA ve své domě patřila ke světová špičce. Její výrobce firma Excalibur Army dokonce vyvinula její vylepšené verze, které se i v současné době úspěšně používají a prodávají. V boji je naposledy využil Ázerbájdžán ve válce s Arménií, nově si je pořizuje ukrajinská armáda. Nevýhodou DANY je nižší dostřel oproti světové špičce a hlavně fakt, že používá sovětský typ munice 152 milimetrů.

Jako u spojenců

Spojenecká armády NATO využívají munici 155 milimetrů. Excalibur Army se proto rozhodla na základě DANY vytvořit novou houfnici, která by se tomuto požadavku přizpůsobila. Nazvala ji DITA. Osadila ji zbraní kalibru 155 milimetrů o délce 45 ráží. Se standardní municí s dnovým generátorem plynů je schopná dostřelit do vzdálenosti 39 kilometrů. První minutu vystřelí šest ran, v dalších pět ran za minutu. V zásobnících veze 40 střel.

iZdroj fotografie: Excalibur Army

K obsluze postačí jen dva vojáci

DITA má pouze dvoučlennou obsluhu, posádku tvoří jen velitel a řidič. Palba se za pomoci moderního elektronického systému a automatického nabíjení vede přímo z opancéřované kabiny vozidla. Elektronické systémy velmi zrychlují zaujetí pozice k palbě i její opuštění, což je důležité pro bezpečnost zbraně a osádky. Také výrazně zvyšují efektivitu a přesnost palby. V případě výpadku elektroniky má věžová nástavba i stanoviště nouzového ručního ovládání.

iZdroj fotografie: Excalibur Army

Na tatrováckém podvozku

Prototyp je usazen na podvozku Tatra 8×8, který se vyznačuje vynikající průchodností terénem. Na silnici dosahuje rychlosti 90 kilometrů v hodině, v terénu 25 kilometrů v hodině. Vozidlo má hmotnost 29 tun, s plnou nádrži ujede až 600 kilometrů. Otočnou věžovou nástavbu ale bude možné umístit i na jiná vozidla, včetně pásových. Podvozek Tatra má pancéřovanou přetlakovou kabinu, která zajišťuje ochranu posádky úrovně 1 podle STANAG 4569.

iZdroj fotografie: Excalibur Army

Skvělá budoucnost

Výrobce očekává, že o moderní houfnici může být ve světě velký zájem. Existuje jen minimum podobných zbraní, které se vyznačují tak skvělou mobilitou, ochranou posádky a přesností a rychlosti střelby najednou. Zatím ale není jasné, zda se DITA ocitne ve výzbroji české armády. Rozhodla vsadit na francouzskou houfnici CEASAR. Ta na rozdíl od DITY nedisponuje ochranou posádky. Dodavatel zbraně také v posledních měsících zvýšil předpokládanou cenu, což se nelíbí mnoha českým politikům.

Zdroj: Army Technology

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články