O nafukovací těžkou techniku z ČR je enormní zájem, dokáže oklamat i sofistikované ruské zbraně a nechybí jí tepelná a radarová signatura

Česká firma vyrábí věrné makety různé těžké techniky, na něž nepřítel plýtvá prostředky. Mnoho jich zřejmě zamířilo na Ukrajinu, kde jich Rusové nevědomky řadu zničili.

Nafukovací maketa tanku T-72 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V boji je od nepaměti jednou z účinných taktik zmatení nepřítele, k čemuž slouží v moderních konfliktech jedna speciální metoda, a sice „nasimulování“ množství a konkrétního umístění techniky. Zejména těžké zbraně jsou velmi ničivé a zároveň i relativně snadno zpozorovatelné, pročež je dobré nepřítele přesvědčit, že se ve skutečnosti nachází úplně jinde. K tomu slouží především různé makety, opravdu sofistikované a při pozorování z dálky hodně věrné vyrábí i česká firma Inflatech z Děčína. K vidění byly i na Ukrajině.

Nafukovací modely používají vojáci desetiletí

Různé makety jsou známy především z doby druhé světové války, kde docházelo k jejich nasazování v poměrně masivním počtu, ačkoliv sloužily v jiných konfliktech už dříve. Asi nejznámějším příkladem bylo vybudování fiktivní invazní armády ve Velké Británii s cílem přesvědčit Němce, že dojde k vylodění vojsk v Calais. Spojenci tehdy postavili různé makety ze dřeva a plátna, i když začali využívat právě i nafukovacích konstrukcí, jelikož s nimi bylo možné velmi snadno manipulovat.

A nafukovací systémy produkuje i český Inflatech, jehož prvními produkty měly být nafukovací reklamy, ale společnost postupně přešla k nafukovacím maketám různých zbraní, potažmo techniky. Vyrobit dokáže v podstatě cokoliv, mezi prezentovanými maketami je možní najít třeba protivzdušné systémy Tor-2 a 9K33 Osa, ale umí i americké raketomety M270 MLRS nebo M142 HIMARS. Vedle toho pak firma ukázala maketu amerického tanku M1 Abrams.

Model musí oklamat i radar a další systémy

Jestliže za druhé světové války i desítky let po ní stačil nafukovací model správných tvarů, případně s dokreslenými motivy, aby se průzkumníkům jevil jako skutečná zbraň, dnes to tak jednoduché není. Sice je možné takovým způsobem oklamat průzkumné prostředky s klasickou kamerou, mnohé systémy však využívají termovizi, radar a další systémy. Děčínské modely proto mají i vyhřívání v místech, kde je motor, aby měly správný tepelný odraz, případně jsou natírány metalickým lakem kvůli obrazu na radaru.

V současné době je Inflatech údajně schopen vyrobit asi 35 maket těžké techniky za měsíc a je o ně enormní zájem. Kam je prodává, ale nesděluje, z tvarů předváděných zbraní je ovšem možné vyvodit, že nejspíše míří na Ukrajinu. Třeba do Ruska být vyvezeny nemohu, i na makety se totiž vztahuje embargo. Je tedy možné, že to mohly být právě makety z Děčína, které byly ruskou armády zničeny namísto skutečné techniky. Federace totiž chlubila, že jí padlo za oběť značné množství systémů HIMARS, ačkoliv dříve takové úspěchy neměla.

Za jak důležité považujete užívání maket (nejen) na Ukrajině?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články