Izraelský obrněný transportér Namer je nejdolnější na světě, nezničí ho ani ruská protitanková střela 9M133 Kornet

Izrael vyvinul velmi odolný transportér, který má být dokonce odolnější než tank, z něhož vychází. Mnohé protitankové zbraně si na něm doslova vylámou zuby.

Obrněný transportér Namer i Zdroj fotografie: Zachi Evenor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izraelští vojáci podnikají často operace v hustě zastavěných oblastech, kde se snaží vypořádat s palestinskými i dalšími bojovníky. Zkušenosti z bojů ve městech je poučily, že jsou obrněná vozidla v takových případech mimořádně zranitelná přenosnými protitankovými zbraněmi, a proto se izraelské firmy snažily o obrněná vozidla schopná takovým útokům odolat. Výsledkem je nejodolnější obrněný transportér na světě označovaný jako Namer.

Ttransportér dostal podvozek z Merkavy

Izraelští konstruktéři využili zkušeností ze starších obrněných transportérů konstruovaných na podvozcích různých tanků, neboť právě ty vynikaly mimořádnou odolností. Příkladem může být transportér Achzarit postavený na podvozcích ukořistěných tanků T-55. Pro nové vozidlo si ale izraelští konstruktéři nezvolili žádný starší kus sovětské techniky, ale nejnovější izraelský obrněnec Merkava IV proslulý svou odolností.

Obrněný transportér Namer se systémem aktivní ochrany Trophy iZdroj fotografie: Uživatel Ishaiabigail / Creative Commons / CC BY-SA
Obrněný transportér Namer se systémem aktivní ochrany Trophy

Namer je postavený na základně z podvozku tanku Merkava IV, ale samozřejmě postrádá tankovou věž. I tak je ovšem hmotnost transportéru 63,5 tun, což je o 1,5 tuny méně než u samotného tanku. Podle představitelů izraelské armády byla věnována veškerá hmotnost ušetřená odstraněném věže posílení ochrany ze všech stran. Namer je tak v současnosti nejenom nejlépe chráněným transportérem na světě, ale údajně je i lépe chráněný než samotná Merkava IV, i když přesná úroveň ochrany je tajná.

Výzbrojí je kulomet nebo granátomet

Výroba obrněného transportéru začala již v roce 2008 a dnes jich existuje kolem 300, ale izraelská armáda jich chce až 1 500. Vozidlo má tříčlennou osádku a v jeho zadní části je místo pro výsadek 9 vojáků. Namer se dokáže pohybovat rychlostí až 85 km/h a jeho dojezd je kolem 500 kilometrů. Vyzbrojený je dálkově ovládanou věží s těžkým kulometem nebo granátometem, ale k dispozici má i lehký kulomet a minomet. Jeho projektily slouží k ochraně stroje nablízko, tedy pokud by se nepřítel pohyboval v jeho těsné blízkosti.

Izraelský těžký obrněný transportér Achzarit

Poctivý kus sovětského dědictví, tank T-55, slouží jako základ pro těžce obrněný izraelský transportér Achzarit; má tak rychlost i prostupnost

Izraelská armáda navíc začala na transportéry Namer montovat systémy aktivní ochrany Trophy, které zvládají likvidovat přilétající protitankové střely – první linie obrany transportéru tak začíná již několik desítek metrů od něj. Vozidla už armáda nasadila do řady bojů, například v roce 2014 do operace Ochranná brána. Během ní jeden Namer dokonce zasáhla nejsilnější ruská protitanková řízená střela 9M133 Kornet, ale přesto se jí nepodařilo stroj zničit. Během jiné mise zase transportér odolal blízkému výbuchu minimálně půl tuny výbušnin.

Obrněný transportér Namer

Znáte jiný podobně odolný transportér?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články