Norská firma bude vyrábět munici pro tanky K2 Black Panther. Jihokorejci si brousí zuby na evropský trh

Moderních hlavních bitevních tanků je na světě jen velmi omezená nabídka. Zájem o ně v poslední době roste, protože se zvyšují výdaje na zbrojení.

i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Jižní Koreji / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jihokorejský zbrojní průmysl pomalu rozšiřuje své aktivity do evropských zemích. Není to až tak velké překvapení, protože může nabídnout velmi moderní systémy, které jsou většinou kompatibilní s NATO, za konkurenční ceny. Ovšem jeho nevýhodou je geografická vzdálenost. Právě rozšiřování aktivit v Evropě může obavy některých zájemců rozptýlit. Nejnověji se má v Norsku vyvíjet a vyrábět munice použitelná do jihokorejských tanků K2 Black Panther.

Munici vyrobí severská firma Nammo

Výrobce tanku Hyundai Rotem Company se totiž nově na vývoji munice dohodl s norsko-finskou společností Nammo. Ta patří mezi přední světové výrobce různých druhů munice, od ručních zbraní až po dělostřeleckou munici. Také vyrábí pohonné systémy pro různé druhy střel nebo posilovače evropských raket Ariane 5. Pro K2 má vyvinout různé druhy munice, včetně té využívající schopnost airburst. Při ní projektil exploduje nad cílem a zasype ho střepinami, což je velmi efektivní při útoku na měkké cíle.

Smlouva s norskou firmou není vůbec překvapením. Severská země totiž v současné době pořádá soutěž na nový hlavní bitevní tank. Ve finále zůstal je německý Leopard 2 a jihokorejský Black Panther. Dohoda tak může být jeden z podpůrných argumentů pro jihokorejský stroj. Ten již má své působení v Evropě jisté. Celou tisícovku si jich pořídí Polsko, 820 z nich se přímo v Polsku vyrobí. Jihokorejci se za K2 snažili dlouho lobbovat i v České republice, ta však dle všeho nakoupí nejnovější Leopardy 2.

Konstrukce je jen několik let stará

K2 je jeden z nejmodernějších tanků na světě. Vyvíjen byl od konce 90. let a do jihokorejské armády začal být zařazován v roce 2014. Jde o 10,8 metru dlouhý a 3,6 metru široký stroj o hmotnosti 55 tun. Byl naprojektován tak, aby byl vhodný do hornatého korejského terénu. To však neznamená, že by nešel využít v Evropě. Dosahuje velmi slušné rychlosti 70 kilometrů v hodině a jeho dojezd je 450 kilometrů. Má mít speciální kompozitní pancíř, který v čele tanku odolá střelám z děla 120 milimetrů. Jeho úlohou je vypořádat se s útokem tanků ze Severní Koreje.

Právě dělo s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů o délce hlavně 55 ráží, které má velmi podobné parametry jako dělo používané na Leopardu 2, je hlavní zbraní Black Pantheru. Tank má automatické nabíjení, a proto jen tříčlennou posádku. Ovšem stroj může odpalovat i jihokorejské protitankové střely KSTAM. Ty létají po vysoké dráze a útočí na slabě pancéřované střechy tanků podobně jako střely Javelin. To se například na Ukrajině ukázalo velmi účinné. Výzbroj doplňuje koaxiální lehký kulomet a další těžký na střeše tanku.

Jakou šanci má Black Panther v evropských zemích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články