Nejdrsnější pozemní vozidla americké armády

Americká armáda disponuje mimořádně vyspělou technikou, jaká byla kdy vynalezena. Ať už se jedná o tanky, obrněná vozidla nebo zbraně, patří k nejlepším na světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Armáda USA patří jednoznačně mezi nejpůsobivější a nejvyspělejší na světě. Vývoj stále nové techniky dává Spojeným státům velký náskok nad jinými zeměmi, ačkoliv se s jejich technikou mohou rovnat i jiné země. Pozemní vojenská vozidla USA jsou přitom určena jak pro převoz munice, vojáků, zásob nebo zbraní, tak pro průzkum i přímý boj.

Tank M1 Abrams

Tento americký bojový tank je nástupcem M60 Patton a zaměřuje se především na ochranu posádky. Vedle dobrého pancéřování nabízí vysokou přesnost i účinnost střelby na velkou dálku, stejně jako skvělou pohyblivost, která je u hlavního bojového tanku celkem nadstandardní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jeho výkon je neuvěřitelných 1500 koní (1 103 kW) a může jet rychlostí až 72 km/h (nižší verze cca o 20 km méně), přičemž zrychlení z 0 na 32 km/h trvá pouze 7,2 sekundy. Do americké armády se dostal v roce 1980 a účastnil se například bitvy v Perském zálivu v roce 1991. Je vybaven kanónem 120 mm a kulometem 12,7 mm, čímž je schopen zničit téměř každý cíl.

Bojové vozidlo M1126 Stryker

Jedná se o osmikolový obrněný bojový vůz, který vznikl v Kanadě, a byl nasazován armádou Spojených států v bojích v Iráku a Afganistanu. Vyrábí se v různých verzích, jako například zdravotní, velitelská a průzkumná verze, případně varianta pro chemický průzkum. Jeho motor poskytuje výkon 350 koní (257 kW), dojezd má 500 kilometrů a dosahuje maximální rychlosti 96,5 km/h. K boji má pak k dispozici 12,7mm kulomet M2 nebo automatický granátomet Mk 19 ráže 40 mm.

iZdroj fotografie: Depositphotos

M117 Guardian

Guardian je transportní obrněný vůz pro vojáky, jimž nabízí velmi silnou pancéřovou ochranu. Jeho váha je 15 tun a pohání ho vznětový motor, který dokáže vyvinout maximální rychlost 105 km/h. Guardian M117 může být vybaven dvěma kulomety a granátometem, takže rovněž obstojí při střetech s nepřítelem. Vyráběn je v Americe a nasazován byl od roku 1999 v Afgánské válce, a pouště brázdí až dodnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos

AN/TWQ-1 Avenger

Toto pozemní vozidlo bylo navrženo tak, aby mohlo útočit a ničit nepřátelskou techniku ve vzduchu. Avenger je v podstatě gyroskopicky stabilizovaná věž namontovaná na víceúčelovém kolovém vozidle s vysokou mobilitou. Tato věž je vybavena smrtícími raketami země-vzduch s krátkým doletem, které letí rychlostí vyšší než 555 km/h až do vzdálenosti 8 km. Proti pozemním cílům má kulomet M3P ráže 50, aby pokryl i mrtvou zónu raket.

iZdroj fotografie: Unsplash

Light Strike

Americká armáda jej nasazuje především pro jeho dobré terénní schopnosti. Je flexibilní pro rychlou konfiguraci, takže ho lze použít na různých misích, jako je například průzkum a převoz vojáků. Ve výbavě má zbraňovou věž, která má pokrytí 360 ° a je ideální pro lehké útočné operace.

iZdroj fotografie: Unsplash

Maximální rychlost je 130 km/h na silnici a 110 mimo ni, což je na vojenské vozidlo docela působivé. Light Stryke je vybaven dvoulitrovým vodou chlazeným vznětovým motorem s přeplňováním o výkonu 110 koní (81 kW) a třístupňovou poloautomatickou převodovkou.

Zdroj: Hotcars

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky