Nejdrsnější pozemní vozidla americké armády

Americká armáda disponuje mimořádně vyspělou technikou, jaká byla kdy vynalezena. Ať už se jedná o tanky, obrněná vozidla nebo zbraně, patří k nejlepším na světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Armáda USA patří jednoznačně mezi nejpůsobivější a nejvyspělejší na světě. Vývoj stále nové techniky dává Spojeným státům velký náskok nad jinými zeměmi, ačkoliv se s jejich technikou mohou rovnat i jiné země. Pozemní vojenská vozidla USA jsou přitom určena jak pro převoz munice, vojáků, zásob nebo zbraní, tak pro průzkum i přímý boj.

Tank M1 Abrams

Tento americký bojový tank je nástupcem M60 Patton a zaměřuje se především na ochranu posádky. Vedle dobrého pancéřování nabízí vysokou přesnost i účinnost střelby na velkou dálku, stejně jako skvělou pohyblivost, která je u hlavního bojového tanku celkem nadstandardní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jeho výkon je neuvěřitelných 1500 koní (1 103 kW) a může jet rychlostí až 72 km/h (nižší verze cca o 20 km méně), přičemž zrychlení z 0 na 32 km/h trvá pouze 7,2 sekundy. Do americké armády se dostal v roce 1980 a účastnil se například bitvy v Perském zálivu v roce 1991. Je vybaven kanónem 120 mm a kulometem 12,7 mm, čímž je schopen zničit téměř každý cíl.

Bojové vozidlo M1126 Stryker

Jedná se o osmikolový obrněný bojový vůz, který vznikl v Kanadě, a byl nasazován armádou Spojených států v bojích v Iráku a Afganistanu. Vyrábí se v různých verzích, jako například zdravotní, velitelská a průzkumná verze, případně varianta pro chemický průzkum. Jeho motor poskytuje výkon 350 koní (257 kW), dojezd má 500 kilometrů a dosahuje maximální rychlosti 96,5 km/h. K boji má pak k dispozici 12,7mm kulomet M2 nebo automatický granátomet Mk 19 ráže 40 mm.

iZdroj fotografie: Depositphotos

M117 Guardian

Guardian je transportní obrněný vůz pro vojáky, jimž nabízí velmi silnou pancéřovou ochranu. Jeho váha je 15 tun a pohání ho vznětový motor, který dokáže vyvinout maximální rychlost 105 km/h. Guardian M117 může být vybaven dvěma kulomety a granátometem, takže rovněž obstojí při střetech s nepřítelem. Vyráběn je v Americe a nasazován byl od roku 1999 v Afgánské válce, a pouště brázdí až dodnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos

AN/TWQ-1 Avenger

Toto pozemní vozidlo bylo navrženo tak, aby mohlo útočit a ničit nepřátelskou techniku ve vzduchu. Avenger je v podstatě gyroskopicky stabilizovaná věž namontovaná na víceúčelovém kolovém vozidle s vysokou mobilitou. Tato věž je vybavena smrtícími raketami země-vzduch s krátkým doletem, které letí rychlostí vyšší než 555 km/h až do vzdálenosti 8 km. Proti pozemním cílům má kulomet M3P ráže 50, aby pokryl i mrtvou zónu raket.

iZdroj fotografie: Unsplash

Light Strike

Americká armáda jej nasazuje především pro jeho dobré terénní schopnosti. Je flexibilní pro rychlou konfiguraci, takže ho lze použít na různých misích, jako je například průzkum a převoz vojáků. Ve výbavě má zbraňovou věž, která má pokrytí 360 ° a je ideální pro lehké útočné operace.

iZdroj fotografie: Unsplash

Maximální rychlost je 130 km/h na silnici a 110 mimo ni, což je na vojenské vozidlo docela působivé. Light Stryke je vybaven dvoulitrovým vodou chlazeným vznětovým motorem s přeplňováním o výkonu 110 koní (81 kW) a třístupňovou poloautomatickou převodovkou.

Zdroj: Hotcars

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články