Nejobávanější tanky světových bojišť z historie až do dnešní doby

Už od prvních pokusů s obrněnými vozidly během první světové války budí tyto kolosy respekt u vojáků a obdiv u všech, kteří jim nemusejí čelit tváří v tvář. I proto je jim věnována jedna z nejúspěšnějších online her současnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco světovým oceánům vládnou lodě a vzdušnému prostoru zase letadla, pevnině dodnes kralují tanky. Díky svému defenzivnímu i ofenzivnímu potenciálu, flexibilitě a odolnosti splňují vše, co od nich moderní vojenské strategie vyžadují. A přitom nedávno oslavily teprve století své existence (prvním tankem byl Mark I. z roku 1916), a k vůbec první zaznamenané tankové bitvě pak došlo 26. dubna 1918 ve Francii. A dokonce i v moderních dějinách vojenství jsou dodnes zapsány i tanky z druhé světové války.

Tanky z období druhé světové války

Podobně jako jiné zbraně, i tanky si v období druhé světové války prošly rychlým vývojem. Zmiňujeme však jen zlomek z těch, co na bojištích dosahovaly skvělých výsledků.

Těžký tank Tiger II zničil v průměru 11 protivníků

Jeden z nejlegendárnějších tanků vůbec, německý Tiger II, respektive oficiálním názvem Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B, spatřil světlo světa v roce 1943. Podle mnoha vojenských historiků mohl tento tank Německu válku vyhrát. To by ale Třetí říše musela mít dostatek výrobních kapacit. Tiger II byl ve své době prakticky nezničitelný a pro spojenecké vojáky byl smrtelnou hrozbou. Průměrně dokázal každý Tiger II zničit 11 tanků protivníka, než byl sám zneškodněn.

iZdroj fotografie: Creative Commons

Stíhač tanků M18 Hellcat patřil k nejlepším

Nejen Tigerům statečně čelil americký stíhač tanků M18 Hellcat, který byl navržen v roce 1941 a jeho tovární název zní M18 Gun Motor Carriage. Pekelná kočka, jak zní český překlad přezdívky tohoto obrněnce, byl vůbec nejefektivnějším tankovým stíhačem celé druhé světové války. Vynikal skvělou manévrovatelností, rychlostí, velkou palebnou silou i odolností. M18 Hellcat mimochodem slouží dodnes, je ve výzbroji armády Venezuely.

iZdroj fotografie: Unsplash
Stíhač tanků M18 Hellcat

Střední tank T-34

Za druhé světové války chrlil Sovětský svaz obrovské množství armádní techniky, a právě střední tank T-34 byl nejvyužívanější ve své době. Ačkoliv šlo o střední třídu, vynikal rychlostí a pohyblivostí, stejně jako slušnou palební silou. I proto byl směle nasazován proti těžkým tankům Třetí říše; proti nim však musel mít T-34 početní převahu zhruba 10 kusů. Jakýkoliv nižší počet obvykle končil neúspěchem, a i tak jich vzal Tiger II několik s sebou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tank T-34 ze střední třídy.

Moderní tanky dnešní doby

Většina moderních strojů si ještě nestihla vybudovat takovou pověst jako jejich předchůdci z druhé světové války. Přesto se mezi nimi najde několik výjimek, kdy vedle Američanů zbrojí a modernizují i další národy. Skvělá technika vzniká například také v Německu, Rusku nebo Velké Británii.

Velká Británie: tank BAE Systems Challenger 2 MBT

Zkratka MBT označuje z angličtiny hlavní bitevní tank, který britská armáda nasazuje do boje od roku 1998. Současná verze Challengeru 2 dosahuje skvělých výsledků v našem podnebí i v poušti, což prokázal třeba při bojích v Iráku, kde jich bylo nasazeno na 120 kusů. Díky pokročilým elektronickým systémům je smrtelně nebezpečný i na velké vzdálenosti a dnes je připravován Challenger 3, který se má stát jeho přímým nástupcem.

iZdroj fotografie: Unsplash

USA: tank Abrams M1A2C MBT

Americký tank Abrams M1A2C MBT (hlavní bojový tank) se vyrábí už od 80. let minulého století, ale za tu dobu se pod pancéřováním hodně změnilo. Přibylo zejména elektronických systémů, díky nimž je tank se 120mm kanónem pěkně nebezpečný i na velkou vzdálenost. A špatné to není ani s výkonem, jedna z posledních verzí využívá k pohonu plynovou turbínu o výkonu 1 120 kW a dosahuje rychlosti přes 50 km/h.

i

Německo: tank Leopard 2 MBT

Také v tomto případě jde o vozidlo, jehož vývoj pokračuje nepřetržitě od 70. let 20. století, a současně se jedná o hlavní bojový tank Německa. Hlavní palebnou silu zajišťuje 120mm kanón, který je dnes pochopitelně doplněný o elektronické systémy. Oproti výše zmíněným umí být mnohem rychlejší, max. rychlost je 72,6 km/h. V letech 2003 až 2013 exceloval na bojištích v Afghánistánu a má spoustu variací ve zhruba 16 armádách (Posko, Turecko, Švédsko, Kanada atd.).

iKampfpanzer Leopard 2 A5 bei einer Lehr- und Gefechtsvorführung.

Rusko: tank T-14 Armata MBT

Ani Rusko by nemělo být podceňováno, neboť tank T-14 na platformě Armata patří k nejmodernějším dnešní doby. Na rozdíl od jiných v seznamu byl jeho vyvýoj zahájen teprve v roce 2009 a poprvé sjel z výrobní linky o šest let později. Se 125mm kanónem a moderními systémy dokáže směle konkurovat nepřátelským MBT, oproti nimž je navíc mnohdy lehčí (48 tun) a rychlejší (až 90 km/h).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: HotCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články