Nejsilnější raketové dělostřelectvo světa: exceluje Čína a Severokorejci, kteří využili podvozky české Tatry. NATO i Amerika spíše zaostávají

Těžké raketomety dokáží zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti a zanechávat po sobě ničivé následky. Některé jsou ale o řád ničivější než jiné.

M270 i Zdroj fotografie: Jamie Peters / Creative Commons / OGL
                   

Téměř rok trvající konflikt (válka, chcete-li) na Ukrajině ukazuje sílu dělostřelectva, a to nejen toho hlavňového. Jednou z nejsilnějších zbraní na bojišti jsou těžké raketomety neboli raketové dělostřelectvo. Nejznámější jsou z nich raketomety HIMARS, ale zbraní podobné konstrukce mají obě válčící strany více druhů. A ještě více jich existuje ve světě, kde je některé armády pro jejich účinnost považují za preferovaný druh zbraně.

Čínský raketomet PHL-16

Jedná se o jednu z nejnovějších zbraní svého druhu světě, do služby byla zařazen teprve v roce 2019. Modulární raketomet je umístěn na podvozku WS2400 8×8 a dosahuje hmotnosti 45 tun. V nabíjecích pouzdrech je buď 5 raket ráže 300 milimetrů, nebo 4 ráže 370 milimetrů, případně jedna střela ráže 750 milimetrů, ale PHL-16 lze osadit i protilodními střelami. Raketomet má dosah až 500 kilometrů a pro Čínu má systém význam např. v jejích ambicích na získání Tchaj-wanu, který je v dosahu úplně celý. Ostřelování raketami by mohlo představovat dobrou alternativu k leteckým útokům.

Severokorejský raketomet KN-25

Novinkou v oblasti raketového dělostřelectva je i raketomet KN-25 zařazený do výzbroje severokorejské armády v roce 2019. Předpokládá se, že jeho střely mají ráži kolem 600 milimetrů a dolet až 400 kilometrů, což je více než některé starší severokorejské balistické rakety. Střely by měly disponovat satelitním a inerciálním naváděním, čímž jsou velkým nebezpečím pro cíle v jihokorejském vnitrozemí. Zajímavostí je, že má být raketomet namontován na podvozku Tatra 813 8×8.

Starší severokorejský raketomet KN-9

Severní Korea si na raketovém dělostřelectvu zakládá, a proto někdy kolem roku 2014 zařadila do výzbroje raketomet KN-9 odvozený od původně sovětského BM-30 Smerč. Odpaluje rakety ráže 300 milimetrů do vzdálenosti 200 kilometrů a několik let tak držel rekord v délce dostřelu. Jeden raketomet disponuje 12 odpalovacími tubusy a dle dostupných informací by měly střely disponovat satelitním naváděním.

Ruský raketomet 9A53 Tornado-S

Další systém navazující na BM-30 Smerč začal být do výzbroje ruské armády zaváděn v roce 2016. Ta by měla v současné době disponovat 20 až 30 těmito raketomety, které využívají přesně naváděné střely ráže 300 milimetrů s dosahem 120 kilometrů. Ale testovány má být i modernizovaný typ s dosahem až 200 kilometrů. Ten by měl využívat široké spektrum hlavic, a to včetně termobarických. Že se prozatím jedná spíše o „vzácnou“ zbraň svědčí i to, že je o něm ve válce na Ukrajině slyšet jen velmi zřídka.

Americký raketomet ER GMLRS

Spojené státy a řada jejich spojenců disponují raketomety M270 nebo HIMARS, které odpalují rakety ráže 227 milimetrů nebo balistické ATACMS. Dosah mají kolem 90 kilometrů a nechybí jim ani velmi přesné navádění. V současné době je ale testován nový typ s doletem prodlouženým až na 150 kilometrů, jehož výroba by měla začít někdy v průběhu roku 2023. I přes úspěchy HIMARS na Ukrajině se ale ukazuje, že hlavně z hlediska dosahu toto v zemích NATO nejrozšířenější raketové dělostřelectvo za svými soupeři zaostává.

Které těžké raketomety jsou ještě obávané?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky