Video: někdy nezničí ruský tank T-72 ani dvě miny po sobě; a i když ho zvládnou vyřadit, může jeho osádka bez zranění přežít

I výbuchy dvou protitankových min může osádka přežít, nehybný tank se ale snadno stane obětí protitankové střely. I proto jsou miny pro tanky velkým nebezpečím.

Protitanková mina TM-62M i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z účinných zbraní používaných proti ruským tankům i dalším obrněným vozidlům (ale samozřejmě to platí i obráceně) jsou různé druhy protitankových min. Ukrajina je přitom používá od samého začátku ruské invaze, a dostala i vyspělé „varianty“ od svých spojenců. Tanky dokáží zastavit, ale jak ukazuje video pod článkem, nemusí ho zničit, a dokonce ani usmrtit osádku. Nehybný tank ve frontové oblasti je pak nicméně vydán na milost.

Miny mohou být těsně u sebe

Záměry dostupné již několik měsíců na sociálních sítích ukazují, jak mohou být miny nebezpečné. Jejich obětí se může snadno stát třeba tank T-72, podle tvaru reaktivního pancéřování šlo pravděpodobně o modernizovanou verzi B3 nebo B3M, což byl také alespoň před zahájeném invaze na Ukrajinu nejpočetnější tank v ruské výzbroji. Video ukazuje, jak během manévrování najede na minu, a ačkoliv se exploze zdá být silná, stroj nezastaví; ten však během několika sekund najede na další hned vedle, a její výbuch už ho definitivně znehybní.

Ukrajina má ve své výzbroji celou řadu protitankových min, přičemž na začátku používala hlavně talířové miny zkonstruované v době SSSR; šlo třeba o TM-57 nebo TM-62M. Snadno se s nimi manipuluje a jsou i relativně levné. První z nich má průměr 316 milimetrů a v jejím vnitřku je 6,34 kilogramů výbušniny, druhá je pak nepatrně větší – její průměr je 320 milimetrů a vnitřek zaplňuje 7,5 kilogramů výbušnin.

Ukrajina dostala ale i miny od svých spojenců; příkladem může být mina DM 31, což je německá verze švédských FFV 028. Její průměr je jen 260 milimetrů a obsahuje 5 kilogramů výbušnin, ale nespoléhá se na sílu exploze. Výbuch miny vytvoří tzv. výbuchem tvarovaný penetrátor schopný prorazit břicho jakéhokoli tanku. Ukrajina má také protitankové miny kladené pomocí dělostřelectva, kdy na jejich využití doslova ztroskotaly ruské zimní útoky na Vuhledar.

Miny většinou tanky efektivně znehybní

Exploze dvou min nemusí osádku ruského tanku usmrtit, což ukazují i záběry z dronu, který sledoval událost na videu níže; minimálně dva členové ze tří vylezli z tanku ven a nejspíše se snažili stroj zachránit. Tank se nemohl hýbat, zřetelně mu totiž scházela minimálně dvě pojezdová kola. V takovém případě musí osádka povolat obrněné vyprošťovací vozidlo, většinou postavené na podvozku tanku, aby nepohyblivý stroj odtáhlo. Ruská armáda k tomu používá například vozidla BREM-1 na podvozku tanku T-72.

V případě zasaženého tanku k tomu ale dojít nemohlo, protože nepojízdný stroj nakonec zasáhla protitanková střela. Členové osádky dle videa přežili, a z plamenů šlehajících z tanku je nicméně jasné, že byla poslední rána smrtelná a zapálila uvnitř uskladněnou munici. Její výbuch vidět není, ale poslední záběry ukazují utrženou věž ležící vedle tanku, což je důkaz silné exploze.

Tank najel na dvě miny, ale přežil; pak ho ale zasáhla střela

Jak lze účinně využít protitankové miny?

Zdroj: TheTelegraph
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články