Německo chce na Ukrajinu dodat protiletadlové Gepardy. Problém je se švýcarskou municí, kterou používají. Opravdu Německo chce?

Pokud země používají zbraně nebo některé jejich části z cizích států, často si s nimi nemohou dělat, co chtějí. Pro prodej nebo darování potřebují souhlas partnerského státu.

i Zdroj fotografie: Hans-Hermann Bühling / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Německá vláda se po dlouhém váhání rozhodla k tomu, že Ukrajině v boji proti Rusku pomůže i dodávkou těžkých zbraní. Jistě vítanou pomoc má představovat 50 kusů protiletadlových kompletů Gepard. Jde o dvojici protiletadlových kanonů s radarem na pásovém podvozku, jsou tedy velmi mobilní. Jako problém se ale nyní ukazuje ne stanovisko Německa, ale Švýcarska, které v akci hraje významnou roli.

Švýcarsko chce chránit svoji neutralitu

Munice, kterou Gepardy používají, totiž nepochází z Německa, ale ze Švýcarska. Německá vláda proto podle platných smluv poslala do alpské země žádost, aby ji mohla spolu se zbraňovými systémy darovat také. Ovšem přišla zamítavá odpověď. Švýcarská vláda se totiž obává, že udělení souhlasu s exportem munice na Ukrajinu by mohlo být vykládáno jako porušení neutrality, kterou se zaštiťuje.

iZdroj fotografie: Uživatel Derwatz / Creative Commons / CC BY-SA
Střelba z Gepardu

Otázkou tedy je, zda nakonec bude možné tyto zbraně opravdu dodat. Každý systém se totiž skládá z dvojice rychlopalných kanonů Oerlikon GDF ráže 35 milimetrů. Ty jsou schopné vychrlit až 1 100 projektilů za minutu. Mají dostřel 5,5 kilometru. Zbraně používají dva typy munice. Jedna určená k ničení leteckých cílů, většinou je zde 320 nábojů. Druhá pak protipancéřová, té má dělo v zásobě 20 kusů. Kanony jsou totiž určené nejen k ničení letadel, vrtulníků a dronů, ale mohou zasahovat i pozemní cíle.

Německý koncern KMW vyvinul vozidlo v 60. až 70. letech. Jeho posláním bylo zajišťovat přímou protiletadlovou obranu jednotkám v poli, proto musel být velice pohyblivý. Výrobce ho proto umístil na podvozek tanku Leopard 1. Je také pancéřovaný a své tříčlenné posádce tak zajišťuje ochranu proti palbě ručních zbraní.

Vozidlo je objemné, ale účinné

Vozidlo je 7,68 metru dlouhé a 3,71 metru široké. Jeho hmotnost je plných 47,5 tuny. Pohání ho desetiválcový motor, který je schopen dodat mu rychlost až 65 kilometrů v hodině. Dojezd vozidla je 550 kilometrů. Kromě svých kanonů je vybaven ještě odpalovači kouřových granátů. Ty mají za úkol ho skrýt a ztížit zaměření laserem naváděných zbraní.

iZdroj fotografie: Uživatel Rasbak / Creative Commons / CC BY-SA
Nizozemský Gepard

Vozidlo má sledovací a vyhledávací radar. Může tak velmi přesně zaměřit své cíle. Radarová data jsou propojena s počítačovým systémem, který dokáže určit polohu cíle v okamžiku, kdy k němu dorazí vystřelené projektily a palbu takzvaně předsadit. Kromě toho byla část Gepardů modernizována a byly na ně instalovány protiletadlové rakety Stinger. Tím se jeho síla proti vzdušným cílům ještě zvětšila.

Ve výzbroji Bundeswehru byly Gepardy čtyři desetiletí, ale v roce 2010 byly vyřazeny a nahrazeny vozidly Wiesel 2 Ozelot. Vyzbrojena jimi byla například i armáda v Nizozemí. Od obou zemí si později zbraně pořídilo Rumunsko, Brazílie a Jordánsko. Upravené Gepardy by měl letos používat Katar při mistrovství světa ve fotbale proti hrozbě útoku dronů.

Tím, že mají vozidla radar, výrazně převyšují italské obrněnce Sidam, které mají být na Ukrajinu také dodány. Německo je ve zbrojní pomoci Ukrajině dlouhodobě velmi liknavé a otázka zní, jak hodně vážně je toto oznámení myšlené. Je to podobné jako s Mardery, opět to nejde kvůli švýcarské munici. V kombinaci třeba s prohlášením Rakouska, které se týká vstupu Ukrajiny do EU, je celkem záhadou, jak je tato žádoucí pomoc myšlena vážně.

Jak vyřešit problém se střelivem do Gepardů pro Ukrajinu?

Zdroj: Thedefensepost, ArmyTechnology, iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články