Německo se poohlíží po moderní protiraketové obraně. Hrozbou jsou hlavně ruské manévrující rakety Iskander

Balistické rakety dokážou zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti a v současné době i s velikou přesností. Obrana existuje, ale jde o nákladný systém.

Start rakety THAAD i Zdroj fotografie: U.S. ARMY / Public Domain
                   

Válka na Ukrajině ukazuje, že Rusko se nezdráhá používat své nejmodernější zbraně, včetně přesně naváděných střel nebo balistických raket, i proti civilním cílům. Německo, jež si je vědomo, že leží v dosahu některých ruských zbraní, proto začalo uvažovat o vybudování vlastní protiraketové obrany. V podstatě má na výběr ze dvou systémů, amerického a izraelsko-amerického. Nyní odborníci zkoumají, který by byl pro českého souseda nejvhodnější.

Iskandery jsou v Kaliningradu a ohrožují Německo

Největší obavy mají mít němečtí představitelé z raket Iskander, které má Rusko rozmístěné v oblasti Kalinigradu. Balistické rakety systému Iskander-M mají mít dolet 415 kilometrů, ale předpokládá se, že je to 500 a nejspíše i více. Doletěly by tedy pravděpodobně až do Berlína. Tyto rakety navíc během letu extrémně manévrují a vypouští klamné cíle. Delší dolet mají třeba z letadel vypuštěné střely Ch-101 nebo Kalibr, jež jsou na palubách lodí Baltské flotily.

Vzhledem k tomu, že je Německo v dosahu těchto sofistikovaných zbraní, musí zvolit systém, který se s nimi dokáže vypořádat. Na výběr příliš není, v západním světe jsou dostupné jen dva, protože na ruské či čínské se Němci určitě spoléhat nebudou. Prvním z nich je americký systém THAAD. Druhou možností je izraelsko-americký Arrow 3.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Iskander-M s vozidlem na přebíjení raket

THAAD chrání hlavně USA

Systém THAAD je klíčovým prvkem americké protiraketové obrany. První baterie tohoto systému byla uvedena do provozu v roce 2008. Jeho výhodou je skutečnost, že se může propojit s dalšími systémy, které mají Američané k dispozici. Tedy se systémem MIM-104 Patriot, jenž zachycuje rakety na kratší vzdálenost, nebo s námořnictvem používaným systémem Aegis.

Systém THAAD je určený proti raketám krátkého a středního doletu. Jeho odpalovací část je umístěna na nákladním automobilu s osmi raketami, každá je o hmotnosti 900 kilogramů. Je schopna zasáhnout balistické střely ve výšce 150 kilometrů, někdy se udává až 200 kilometrů, a to i mimo zemskou atmosféru. Ničí je přímým nárazem. Jedna baterie se skládá až z devíti odpalovacích vozidel, radaru a velitelského a řídícího vozu. Radar je schopen zachytit střely až do vzdálenosti 1 000 kilometrů.

Izrael potřebuje obranu proti Íránu

Systém Arrow 3 je používaný izraelskými ozbrojenými silami. První systém získalo izraelské letectvo v roce 2017 a o dva roky později byl Arrow 3 prohlášen za akceschopný. Pro Izrael byl velmi důležitý jako systém, který je schopen doplnit Iron Dome, likvidující hlavně střely krátkého dosahu odpalované muslimskými radikály. Izrael tak získal další obálku obrany, jež má čelit především hrozbě útoku ze strany Íránu.

iZdroj fotografie: U.S. Missile Defense Agency / Public Domain
Zkouška raket Arrow 3

Arrow 3 má být schopen zachytit balistické rakety, jejichž dolet je až 2 400 kilometrů. Jeho střely jsou umístěny na nákladním automobilu, který nese šest odpalovacích tubusů. Mají o něco menší dosah než americký systém, ničí rakety ve výšce až 100 kilometrů. Během testů se podařilo zasáhnout raketu i mimo atmosféru. I tyto střely ničí své cíle nárazem. Systém využívá radar Super Green Pine EL/M-2084.

Jaký systém si podle vás Německo ke své obraně nakonec zvolí?

Zdroj: ArmyRecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články