Německo poskytne Ukrajině radary SPEXER. Jedná se o moderní, plně automatizované systémy schopné rozsáhlé kooperace

Radarový systém SPEXER se specializuje na malé asymetrické hrozby při nízkých výškách letu. Detekovat a identifikovat zvládne ale také vrtulníky, běžce nebo plavce.

i Zdroj fotografie: Uživatel Cassidian / Public Domain
                   

Německo chystá nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu. Kromě radarového systému COBRA a dělostřeleckého kompletu Panzerhaubitze 2000 dostane ukrajinská armáda do výbavy také moderní radary protivzdušné obrany – radarové systémy SPEXER. Radar pochází z továren německé společnosti Hensoldt a dokáže identifikovat stíhačky, obrněná vozidla či vrtulníky. Jeho specialitou jsou však zejména malé bezpilotní letouny, a zvláště detekce, sledování a automatická klasifikace velmi malých a pomalu se pohybujících cílů na hladině moře a na povrchu země.

Radar je velmi obtížné detekovat

SPEXER je vysoce výkonný průzkumný radarový systém určený k detekci námořních, pozemních a nízko letících vzdušných cílů. Varianta (používaná i v civilním sektoru) SPEXER 500 je vysoce výkonný radar pro sledování citlivých a chráněných oblastí, jako jsou tábory, perimetry, infrastruktury a hranice. Jeho specialitou je možnost detekovat i jednotlivé pohybující se osoby ve sledovaném prostoru.

Dokáže to i přes různá rušení, která vznikají na pozadí země, zvládá přesně detekovat prostor pohybu např. chodců nebo UAV s <0,01 m² RCS. Vyznačuje se také vysokou rychlostí aktualizace (zopakuje kontrolu prostoru vějířem paprsků radaru za ≤ 1,5 sekundy až v úhlu 120°), tudíž zajišťuje velmi včasné varování v reálném čase.

Vyznačuje se také velmi nízkým vyzářeným výkonem 4 Watty, což velmi ztěžuje jeho detekci. Pochází z německé společnosti Hensoldt v současné době produkující i výkonnější vojenskou variantu radarových systémů SPEXER, označovanou SPEXER 2000, která také používá technologii AESA s elektronicky řízeným skenovacím paprskem.

Zjištění předává automaticky jiným systémům

SPEXER 2000 vznikl jako vysoce výkonný pobřežní přehledový radar pro automatickou detekci mořských, pozemních a nízko letících vzdušných cílů. Byl vyvinut jako reakce na existenci nových bezpečnostních hrozeb pro hlídané mořské pobřeží. SPEXER 2000 je jediný dosud dostupný systém schopný detekovat velmi malé a pomalu se pohybující asymetrické hrozby, kterým námořní sektor čelí (např. plavci a gumové čluny). 

Umožňuje práci v několika provozních režimech najednou, což výrazně zvyšuje detekční schopnosti radaru. Generuje totiž najednou čtyři různé elektronické paprsky, které jeho software dokáže integrovat v jeden kompaktní all-in-one detekční kužel (velmi laicky řečeno).

Tím dosahuje přehled nad námořním i pozemním sledovaným sektorem na velké vzdálenosti a na velké ploše v reálném čase. Je též pochopitelně schopen předávat svá zjištění automaticky on-line dalším vojenským systémům, například PVO či vojenským jednotkám pro včasné zahájení protiopatření.

SPEXER dokáže nahradit několik systémů

Výborných operačních výsledků v reálném čase dosahuje systém radarů SPEXER díky plně automatizovanému fungování i během procesu zpracování dat s okamžitou zpětnou vazbou. Jeden radar SPEXER tak dokáže nahradit několik konvenčních radarových systémů. Systémy SPEXER tak svojí technologií s vysokofrekvenčním rozsahem a schopností výrazně odfiltrovat rušivé jevy přirozeného charakteru (interference s přírodními překážkami v terénu či na rozbouřeném moři).

Dokáže však odfiltrovat i jevy spojené s elektronickou válkou. Na ukrajinské frontě jsou vhodné nejen k monitorování rychlých objektů, jako jsou například bezpilotní letouny či dokonce řízené střely, ale i k detekci a identifikaci velmi malých a zvolna se pohybujících cílů, například chodců na bojišti či plavců a malých člunů na černomořském pobřeží Ukrajiny, což je schopnost, kterou dosud ukrajinská strana postrádá.

Celosvětově bylo dosud prodáno a instalováno (včetně napevno uzavřených smluv) přibližně 150 radarových systémů SPEXER. Za více než 1,7 milionu hodin provozu se osvědčily zejména při monitorování hraničních přechodů, pobřeží, kontrole kritické infrastruktury (neboli při ochraně různých chráněných objektů, prostor a vojenských skladů) či vojenském průzkumu terénu. Vojenská verze radaru byla přitom zpočátku vyvinuta dle speciálních požadavků německého vojenského námořnictva.

Německo přehodnocuje válečnou politiku

Po těžké domácí i zahraniční kritice německá vláda postupně ustupuje od své proklamované neochoty dodávat Ukrajině těžké zbraně. Německá vláda tak momentálně jedná o větším balíku německé vojenské pomoci, který by měl obsahovat několik kusů dělostřeleckých kompletů i high-tech radarových systémů, jež by měly ukrajinských silám výrazně pomoci v boji proti enormní přesile ruského dělostřelectva. Německá vláda údajně poptává u zbrojařů speciální vojenské systémy v přepočtu přibližně za miliardu a čtvrt korun.

Německo se snaží držet obsah balíku v tajnosti, z dosud zveřejněných informací víme jen, že na seznamu se pravděpodobně nacházejí houfnice Panzerhaubitze 2000, kamery Nightowl, radary SPEXER a asi pět radarových systémů COBRA. Ty umožňují odhalit například nepřátelské minomety či houfnice. A výrazně zvyšují efektivitu palby a její přesnost v rámci celých kompletů Panzerhaubitze 2000.

Oproti tomu SPEXER dokáže rozpoznávat například ruské útočící drony, které by se mohly snažit o likvidaci či umlčení již tak znevýhodněného ukrajinského dělostřelectva. Ve světle ruské dělostřelecké i vzdušné převahy kvantitativního charakteru jsou právě dodávky těžkých zbraní spolu s protibateriovými radarovými systémy pro ukrajinské ozbrojené síly momentálně naprosto prioritní.

Měl by Západ zvýšit dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu?

Zdroj: SZRU, DefenceReviewAsia

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články