Test tanku po germánsku: Němci otestovali přesnost míření a stabilitu hlavně Leopardu II pomocí sklenice plné piva

Dělostřelecký stabilizátor usnadňuje míření dělostřeleckých zbraní tím, že koriguje a vyrovnává pohyby platformy, na níž je zbraň namontována.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tanky byly odjakživa obávanými zbraněmi pyšnícími se enormní palebnou silou, mobilitou i kvalitní ochranou. Přesto si však tyto téměř bezkonkurenční systémy po většinu své historie musely volit až do druhé světové války (včetně) mezi přesností střelby a stabilitou pohybu. Tanky tehdy stále ještě musely při střelbě zastavit, neboť při pohybu i sebemenší „zhoupnutí“ za jízdy totiž dokázalo dělo tanku vychýlit, a cíl tak ze zaměření ztratit.

Technologie dělostřeleckých stabilizátorů

Tento problém dokázali během války vyřešit pomocí gyroskopické stabilizace hlavně tankového kanónu jako první Američané a dnes již proto tato skutečnost neplatí. Jak dokazuje video sdílené německou armádou, díky kvalitnímu inženýrství, odpružení vozu i dvouosé stabilizaci děla se mohou moderní tanky pohybovat i po tom nejtěžším terénu, a přitom neomylně střílet na cíl. 

Německá armáda sdílela na sociálních sítích video, na němž můžete vidět opravdu netradiční způsob testování těžké vojenské techniky. Kvalitu svého tanku Leopard II a stabilizace jeho kanónu při pohybu na nerovném terénu se totiž vojáci rozhodli otestovat se skutečně národním nasazením –⁠ za pomoci sklenice plné piva umístěné na samém konci tankového kanónu. A třebaže je to pro někoho překvapivé, jak uvidíte sami na videu níže, při testu nebyla rozlita jediná kapka piva.

Extrémní stability tankového kanónu je dosaženo díky dvouosového systému stabilizace a gyroskopických stabilizátorů. Tank je vybaven celkem dvěma gyroskopy: vertikálním, který slouží pro elevaci zbraně, a horizontálním pro otáčení věže. Gyroskopy po celou jízdu tanku aktivně sledují, kam je hlaveň namířena, a korigují pohyby hlavně kanónu.

Zveřejnil(a) Tank Leopard II dne Pondělí 29. března 2021

Když se tank začne pohybovat, přikáže naváděcí balistický počítač provedení potřebných korekcí v rámci hydrauliky tanku. Díky tomu je rameno tanku vyrovnáváno a hlaveň tak zůstává namířena na určený cíl za jakýchkoli podmínek. Odpružení tanku, především aktivní torzní tyče, pak pomáhají zmírňovat nerovnosti terénu. Jízda v tanku je tak hladší, než se může na první pohled zdát.  

V praxi vybere tankista cíl, a ten pak podrží v zaměřovači. A to je prakticky vše. Zbytek práce už pak automaticky odvádí tank samotný, bez dalších zásahů posádky. Pohybující se tank tak může zasáhnout cíl i na 2 km daleko s až 90% přesností. Nebo vám třeba doručí korbel piva, a to aniž by vylil jedinou kapku. 

Zdroj: TechInsider, Forces, HowStuffWorks

Jakým další neobvyklým způsobem by se dala stabilita dělostřeleckých systémů testovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky