Test tanku po germánsku: Němci otestovali přesnost míření a stabilitu hlavně Leopardu II pomocí sklenice plné piva

Dělostřelecký stabilizátor usnadňuje míření dělostřeleckých zbraní tím, že koriguje a vyrovnává pohyby platformy, na níž je zbraň namontována.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tanky byly odjakživa obávanými zbraněmi pyšnícími se enormní palebnou silou, mobilitou i kvalitní ochranou. Přesto si však tyto téměř bezkonkurenční systémy po většinu své historie musely volit až do druhé světové války (včetně) mezi přesností střelby a stabilitou pohybu. Tanky tehdy stále ještě musely při střelbě zastavit, neboť při pohybu i sebemenší „zhoupnutí“ za jízdy totiž dokázalo dělo tanku vychýlit, a cíl tak ze zaměření ztratit.

Technologie dělostřeleckých stabilizátorů

Tento problém dokázali během války vyřešit pomocí gyroskopické stabilizace hlavně tankového kanónu jako první Američané a dnes již proto tato skutečnost neplatí. Jak dokazuje video sdílené německou armádou, díky kvalitnímu inženýrství, odpružení vozu i dvouosé stabilizaci děla se mohou moderní tanky pohybovat i po tom nejtěžším terénu, a přitom neomylně střílet na cíl. 

Německá armáda sdílela na sociálních sítích video, na němž můžete vidět opravdu netradiční způsob testování těžké vojenské techniky. Kvalitu svého tanku Leopard II a stabilizace jeho kanónu při pohybu na nerovném terénu se totiž vojáci rozhodli otestovat se skutečně národním nasazením –⁠ za pomoci sklenice plné piva umístěné na samém konci tankového kanónu. A třebaže je to pro někoho překvapivé, jak uvidíte sami na videu níže, při testu nebyla rozlita jediná kapka piva.

Extrémní stability tankového kanónu je dosaženo díky dvouosového systému stabilizace a gyroskopických stabilizátorů. Tank je vybaven celkem dvěma gyroskopy: vertikálním, který slouží pro elevaci zbraně, a horizontálním pro otáčení věže. Gyroskopy po celou jízdu tanku aktivně sledují, kam je hlaveň namířena, a korigují pohyby hlavně kanónu.

Zveřejnil(a) Tank Leopard II dne Pondělí 29. března 2021

Když se tank začne pohybovat, přikáže naváděcí balistický počítač provedení potřebných korekcí v rámci hydrauliky tanku. Díky tomu je rameno tanku vyrovnáváno a hlaveň tak zůstává namířena na určený cíl za jakýchkoli podmínek. Odpružení tanku, především aktivní torzní tyče, pak pomáhají zmírňovat nerovnosti terénu. Jízda v tanku je tak hladší, než se může na první pohled zdát.  

V praxi vybere tankista cíl, a ten pak podrží v zaměřovači. A to je prakticky vše. Zbytek práce už pak automaticky odvádí tank samotný, bez dalších zásahů posádky. Pohybující se tank tak může zasáhnout cíl i na 2 km daleko s až 90% přesností. Nebo vám třeba doručí korbel piva, a to aniž by vylil jedinou kapku. 

Zdroj: TechInsider, Forces, HowStuffWorks

Jakým další neobvyklým způsobem by se dala stabilita dělostřeleckých systémů testovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články