Norsko vybírá hlavní bitevní tank. Schyluje se k bitvě mezi německou a jihokorejskou koncepcí

Výběr hlavního bitevního tanku je pro armádu velmi důležitým rozhodnutím, které může její směřování ovlivnit na několik desítek let.

K2 Black Panther i Zdroj fotografie: Uživatel Simta / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V Norsku nyní stojí armáda a vláda před klíčovým rozhodnutím. Který stroj si na další desetiletí zvolí za svůj hlavní bitevní tank. Norsko má nyní ve výzbroji německé Leopard 2A4, ale ty již nestačí nejmodernějším tankům. Chce proto pořídit asi 200 tanků nových. Výsledky teoreticky mohou být zajímavé i pro českou armádu, která se také bude muset po nových tancích brzy poohlížet. V Norsku se do užšího výběru dostal německý Leopard 2A7 a jihokorejský K2 Black Panter.

Testy právě probíhají

Až si Norsko některý stroj vybere, bude se jednat o tank přizpůsobený jeho požadavkům, protože každá země má určitá specifika, která po výrobci požaduje. Na konci loňského roku například na sever Evropy dorazil na zimní testy jihokorejský stroj, který je označován jako K2NO – tedy ve specifikaci určené právě pro Norsko. Ale i v základních konstrukcích je mezi německým a jihokorejským strojem pro Norsko několik zásadních rozdílů.

iZdroj fotografie: Uživatel AMB Brescia / Creative Commons / CC BY
Leopard 2A7

Jihokorejský tank je konstrukčně výrazně mladší. Do služby v jihokorejské armádě nastoupil v roce 2014. Naopak první Leopard 2 slouží již od roku 1979. To ale neznamená, že jde o zastaralý stroj. Leopardy totiž byly během let výrazně modifikovány a původní Leopard 2 a jeho poslední verze A7 jsou zcela odlišné stroje. Navíc Německo počítá s další modernizací na verzi dnes označovanou Ax. Stejně tak je ale na další modernizace připraven i jihokorejský tank.

iZdroj fotografie: Defense Citizen Network / Creative Commons / CC BY
K2 Black Panter

K2 je lehčí a nižší

V čem se stroje určitě liší, je hmotnost. Zatímco Leopard 2A7 váží 66,5 tun, jihokorejský K2 jen 55 tun. Neznamená to ale, že by byl lehčí na úkor ochrany, i když jde o údaje, které jsou utajované. Dlouhé a široké jsou oba zhruba stejně, liší se ve výšce. Zatímco Leopard je vysoký tři metry, K2 jen 2,4 metrů, bude v něm tedy nejspíše méně místa pro posádku. Nízká silueta ale zase poskytuje výhodu, protože tank se snáze skryje a je hůře zasažitelný. Nižší hmotnost také znamená možnost využívat menších mostů a snadnější přepravu.

Leopard 2A7 „Revolution“

Zveřejnil(a) ZONA ATO dne Sobota 21. ledna 2017

Méně místa pro posádku nemusí v případě K2 vadit i z jiného důvodu. Potřebuje totiž jen tři členy posádky, tedy velitele, řidiče a střelce. U Leopardu 2 je navíc nabíječ. Ten u jihokorejského tanku není nutný, protože má automatický nabíjecí systém, což může i zrychlovat jeho střelbu. Naopak to ale může znamenat možnost poruchy, což by vedlo k odstavení tanku v bitvě. Ovšem tento systémový rozdíl může padnout. Podle dostupných zpráv má modernizace Ax u Leopardu znamenat také instalaci automatického nabíjení.

Děla jsou téměř identická

V hlavní zbrani obou tanků velký rozdíl není. Mají sice rozdílná děla, ale ta jsou si tak podobná, že někdy bývají zaměňována. Německý tank je vyzbrojený dělem Rheinmetall L/55 s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů a délce 55 ráží, které je velmi často využíváno v zemích NATO. K2 má domácí kanón CN08 s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů a délce také 55 ráží. Oba kanóny dovolují využít standardní střelivo NATO. Liší se kulometná výzbroj. Leopard používá dva kulomety 7,62 milimetrů. K2 jeden ráže 7,62 a druhý ráže 12,7 milimetrů.

iZdroj fotografie: Republic of Korea Armed Forces / Creative Commons / CC BY-SA
K2 při střelbě

Velmi podobné jsou i jízdní vlastnosti. Oba tanky mohou na pevné silnici dosahovat maximální rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Dojezd Leopardu 2 je 400 kilometrů, jihokorejský tank dojede o 50 kilometrů dále. Výhodou K2 v Norsku může být fakt, že byl speciálně zkonstruován pro hornatý terén Korejského poloostrova, což je v také hornatém Norsku zajímavé plus. Tank například umožňuje ovládáním odpružení naklánět podvozek a jakoby klečet.

Der Leopard 2A7 ist die neueste Version des deutschen Kampfpanzers. Welche Funktion die Neuerungen haben seht ihr im…

Zveřejnil(a) Bundeswehr dne Čtvrtek 9. dubna 2015

Leopard 2 je zase standardním evropským tankem, který je zaveden v mnoha armádách, a je tedy ozkoušený. Hovoří pro něj i servis, jenž je v Evropě k dispozici, i Německo je Norsku mnohem blíže. Na druhou stranu Norsko požaduje zapojení domácího průmyslu do dodávek tanku, na což mohou Jihokorejci slyšet. Otevřeli by si exportní trhy do Evropy. Každopádně souboj bude velmi napínavý. Jeho výsledek může ovlivnit směřování obrněných vojsk i dalších evropských zemí. Závěr bude znám nejspíše brzy, Norsko chce tanky v roce 2025.

Který z tanků se vám více zamlouvá a je podle vás lepší?

Zdroj: Euro-sd, Armyrecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články