Excalibur Army představila novou samohybnou houfnici MORANA na kolovém podvozku s otočnou věží

Kolové houfnice s otočnou věží na podvozku Tatra jsou československým konceptem moderních zbraní, ve kterém Česko i Slovensko stále velmi úspěšně pokračují.

i Zdroj fotografie: CSG
                   

Další těžkou zbraní, která by se v budoucnu mohla vyrábět v České republice, je kolová houfnice ráže 155 milimetrů nazvaná MORANA. Na zbrojním veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži ji představila česká společnost Excalibur Army. Jde vlastně o třetí typ zbraně tohoto typu, protože produkuje i houfnice rodiny DANA, v loňském roce představila prototyp houfnice DITA. Užitečnost těchto zbraní ukazuje současný konflikt na Ukrajině.

Stejná ráže jako DITA, ale i mnoho odlišností

Nová houfnice je svým způsobem velké překvapení, protože teprve loni firma představila prototyp DITA, který je na stejném podvozku a ve stejné ráži užívané v NATO. Přesto je mezi oběma systémy několik zásadních odlišností a firma nejspíše cítí, že může potřebovat oba typy. „Abychom na světovém trhu obstáli, musíme vyvíjet nová řešení pro bezpečnost Evropy a jejích partnerů. Proto přicházíme s produkty, jako je houfnice MORANA,“ řekl Michal Strnad, majitel holdingu CSG, pod který Excalibur Army spadá.

iZdroj fotografie: CSG
Křest houfnice MORANA v Paříži

Nový systém disponuje dělem ráže 155 milimetrů a délce hlavně 52 ráží. To je jeden z hlavních rozdílů oproti DITĚ, která byla představena se zbraní o délce 45 ráží. U ní je věž uprostřed vozidla, u MORANY pak v zadní části. Délka hlavně 52 ráží je používána u nejmodernějších houfnic v NATO, má ji například i německá PzH 2000. Tyto zbraně se vyznačují velkým dostřelem a mimořádnou přesností i na dlouhé vzdálenosti. Podle internetové prezentace společnosti by měl být dostřel zbraně 41,5 kilometru.

Houfnice má být samozřejmě schopna používat standardní munici NATO a lze předpokládat, že i granáty s prodlouženým dostřelem. Otázkou zůstává, zda pro ni bude k dispozici i munice s přesným naváděním, která by mohla v budoucnu schopnosti ještě vylepšit. Zbraň má automatické nabíjení a zásobník na 45 ran. Posádce umožňuje pálit v první minutě rychlostí šest ran za minutu. Systém je vybaven balistickým počítačem a dalším vybavením s velmi jednoduchým rozhraním, které umožňuje provádět zaměření a střelbu plně automaticky.

Posádka zůstává pod ochranou pancíře

Zbraň je umístěna na osvědčeném kolovém podvozku Tatra Force 8×8, která má rozšířený rozchod pro lepší stabilitu a jízdní vlastnosti, přičemž všechna kola podvozku jsou navíc řiditelná. Takto řešený tatrovácký podvozek umožňuje velkou mobilitu ve velmi těžkém terénu. MORANA tak v sobě spojuje výhody lehkých kolových samohybných dělostřeleckých systémů kategorie TMG (Truck Mounted Gun) a těžkých dělostřeleckých systémů na pásových podvozcích.

Na silnici dosahuje rychlosti až 90 kilometrů v hodině, umí se tedy velmi rychle podle potřeby přemístit i na dlouhé vzdálenosti. Zbraňová nástavba je uložena na kruhové základně v zadní části podvozku, přičemž pohonná jednotka je umístěna za kabinou. Standardní osádka houfnice MORANA je tříčlenná, tvoří ji řidič, velitel a operátor. Do kabiny se mohou vejít čtyři vojáci. 

Kabina je pancéřovaná čtyřdveřová a disponuje balistickou a protiminovou ochranou úrovně 2. Balisticky chráněna je také schránka munice ráže 155 mm. Z kabiny se také zbraň obsluhuje, a protože jsou systémy automatizované, posádka v ní po celou dobu střelby zůstává, jelikož je v ní chráněna před nepřátelskou palbou.

Posádka může zaměřovat i bez automatiky

Vysoká mobilita, automatizace a možnost ovládat houfnici z kabiny nabízí i mimořádně rychlou schopnost reakce. Podle výrobce je MORANA schopna po dosažení bojové pozice být během pouhých 40 sekund připravena ke střelbě a zahájit palbu na nepřítele. Velmi rychle dokáže i pozici opustit. Lze se tak snadno bránit proti možné odvetné palbě. Zbraň má i možnost přímé střelby. Ve dne do vzdálenosti 5 kilometrů a v noci do 3 kilometrů.

Další schopností systému je automatická detekce různých poruch a problémů. Pokud by posádka zjistila, že je porouchaný nebo z nějakého důvodu nepřesný automatický systém zaměřování, může dělo zaměřovat i ručně, což mnoho konkurenčních zbraní neumožňuje. Otočná věž je poháněna nezávisle. Bude tedy funkční i v případě, že bude poškozené vozidlo. Kromě toho posádka na svoji obranu má dálkově ovládanou zbraňovou stanici s pokročilou senzorickou výbavou a kulometem ráže 12,7 mm.

Ačkoli Excalibur Army v poslední době představil hned dvě velmi moderní dělostřelecké zbraně, je velikou otázkou, zda se někdy objeví ve výzbroji české armády. Ta se totiž rozhodla při modernizaci dělostřelectva vsadit na francouzské houfnice CAESAR, kterých objednala 52 kusů. Budou umístěny také na tatrováckém podvozku. Ve výzbroji nyní má houfnice DANA, ale ty mají sovětskou ráži 152 milimetrů a malý dostřel.

Jaké jsou podle vás prodejní možnosti nových českých kolových houfnic?

Zdroj: CSG, DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články