Nová německá munice do těžkých houfnic doletí až o 30 % dále i bez raketového posilovače. Vděčí za to levnému plynovému generátoru

Ačkoliv má většina projektilů s dlouhým dosahem raketový posilovač, nová německá munice ho nepotřebuje. Na ničivosti jí přitom řešení vůbec neubralo.

Nová německá houfnice s plynovým generátorem do houfnice Pzh 2000 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

I když Západní země dodávají Ukrajině moderní zbraně, není to všechno, neboť ji musí také dostatečně zásobovat municí. Stejně jako pro řadu dalších, i pro těžké houfnice ráže 155 milimetrů existuje v mnoha verzích, a to od naprosto běžné přes munici s dlouhým dosahem a raketovým posilovačem, až po přesně naváděnou nebo protitankovou. Ukrajina už dávno takové obdržela, nově by ale měla používat i moderní německou munici Assegai s prodlouženým dostřelem a ještě silnějším ničivým účinkem.

Raketově poháněná munice je slabší

Projektily vystřelované ze Západních zbraní s dlouhou hlavní, většinou tedy o délce 52 ráží, doletí v základní podobě do 30 kilometrů. A pokud má letět výrazně dále, bývá nejčastěji použita munice s raketovým posilovačem. Přídavný pohon je přitom přímo v projektilu, což znamená, že tím ubírá místo explozivní součásti. Takže i když má delší dolet, exploduje s méně ničivou silou. Německým konstruktérům se ale podařilo toto omezení vyřešit.

O eliminaci negativ se totiž postarala munice s takzvaným plynovým generátorem. Záběry ukazují, že mají dělostřelci v německé houfnici PhH 2000 (Panzerhaubitze 2000) dodané Ukrajině k dispozici projektily z rodiny Assegai od německého koncernu Rheinmetall, které využívají právě plynového generátoru. Jedná se přitom o vůbec první zaznamenané použití takové munice v současném konfliktu.

Zařízení snižuje podtlak při výstřelu

Plynový generátor je vlastně velmi jednoduché řešení, jak prodloužit dostřel klasické munice, a to až o 30 procent. Je namontován na spodní části střely, ale neslouží k jejímu pohonu – pomáhá pouze redukovat podtlak při výstřelu, což výrazně snižuje odpor střely. Kolik podobné munice Ukrajina dostala, není jasné, ale dá se předpokládat, že i tak zůstanou hlavním používaným typem běžné varianty jako je DM121.

Rheinmetall ve svých materiálech uvádí, že munice splňuje parametry pro zbraně NATO ráže 155 milimetrů, takže by měla tedy být využitelná i v dalších typech děl; nejenom v německé houfnici. Zbraně s hlavní o délce 52 ráží mají s touto municí dosah 40 km namísto klasických 30, a pokud má hlaveň délku 39 ráží (což je případ třeba amerických houfnic M109), pak je dosah prodloužen z 24,7 kilometrů na 30,8. Delší dostřel umožňuje nejenom ničit nepřítele z delší vzdálenosti, ale zbraně mohou být také dále od fronty, čímž klesá riziko jejich zničení.

Výroba munice 155 milimetrů

Kterou dělostřeleckou munici považujete za nejefektivnější?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články