Nová česká a slovenská těžká vojenská vozidla jsou světová špička. Do armády jich ale moc zatím nemíří

Jen země s vyspělým těžkým průmyslem většinou zvládají produkovat těžká vojenská vozidla držící krok se světem. Vyžadují mnoho znalostí a kvalifikovanou pracovní sílu.

i Zdroj fotografie: CSG
                   

Československo již za první republiky patřilo k zemím, které dokázaly vyrobit těžké zbraně. Zájem o ně byl po celém světě. Ačkoli po roce 1989 zaznamenal zbrojní průmysl značný útlum, podařilo se tradici zachovat. V posledních letech tak firmy mohly přijít hned s několika produkty, jež se vyrovnají těm nejlepším zbraňovým systémům na světě. Toto je 5 nejlepších a nejperspektivnějších těžkých zbraní současnosti.

Kolová houfnice Morana

Zbraňový systém vyvinutý českou firmou Excalibur Army navazující na tradici kolových houfnic Dana. Je umístěn na podvozku Tatra 8×8, jenž mu zajišťuje skvělou mobilitu a vysokou průchodnost terénem, a má pancéřovanou kabinu. Jeho hlavní zbraní je dělo ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží v otočné věži. Jde o dělo, které využívají nejmodernější dělostřelecké zbraně NATO. Morana je nový výrobek z roku 2022 a ještě musí projít řadou testů, než bude stoprocentně připraven pro sériovou výrobu.

Patriot II

Další z výrobků Excalibur Army, jenž je založen na tatrováckém podvozku 4×4 a motoru. Představen byl v roce 2019. Jde o univerzální obrněné vozidlo střední třídy. Je schopno přepravit až 8 vojáků, kterým poskytuje vysokou ochranu proti střelbě i minám. Vozidlo má hmotnost až 17,5 tuny, ale i tak může dosáhnout rychlosti 110 kilometrů v hodině. Má vlastní hasící okruh a umožňuje připevnění dálkově ovládané věže na střechu. Umístit zde lze kulomety, dělo ráže 20 milimetrů, granátomet nebo odpalovač protitankových střel. K dispozici je i varianta pro hasiče a policii.

RM-70 Vampire

Nejnovější verze českých raketometů RM-70, jež je hluboce modernizovaná. I tuto verzi produkuje Excalibur Army. Je založena na odpalovači systému BM-21 Grad, který je umístěn na podvozku Tatra 8×8, což zajišťuje vysokou mobilitu. Lze ovládat z pancéřované kabiny. Kromě odpalovače je na vozidle zásobník dalších 40 raket, jež lze velmi rychle přebít. Oproti předchozím verzím byla značně zvýšena přesnost palby. Raketomety bojují na Ukrajině a má o ně zájem řecká armáda.

iZdroj fotografie: Zetor Engineering
Zetor Gerlach

Zetor Gerlach

Česko-slovenské obrněné taktické vozidlo produkované známým výrobcem traktorů Zetor. Představeno bylo v roce 2019. Na podvozku 4×4 je kabina, jež pojme 6 vojáků. Vozidlo má hmotnost až 14 tun a dosahuje rychlosti až 125 kilometrů v hodině, což bylo ozkoušeno na závodním okruhu. Samozřejmostí je instalace zbraní na střechu, které mohou být i dálkově ovládány. Může se jednat o kulomety, granátomety, řízené protitankové střely nebo minomet.

Titus

Těžké obrněné vozidlo vzniklo ve spolupráci české Tatry a francouzské společnosti Nexter. Představeno bylo v roce 2013. Umístěno je na tatrováckém podvozku 6×6, jenž zajišťuje skvělou mobilitu a rychlost až 110 kilometrů v hodině. Může sloužit v různých rolích, od transportéru přes hlídkové až po velitelské vozidlo. Pojme posádku 12 vojáků. Na střeše mohou být umístěny různé zbraňové systémy. Toto vozidlo bude zanedlouho zařazeno do výzbroje české armády. V současnosti prochází armádními testy.

Jaká současná česká zbraň je světovou špičkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články