Raketomety RM-70 Vampire, které na Ukrajinu dodala České republika, již pomáhají odrážet útok Ruska

Salvové raketomety jsou neobyčejně účinnou zbraní, která může ničit vojáky na rozlehlém území. Na Ukrajině jsou ve vysokém počtu nasazeny na obou stranách.

i Zdroj fotografie: Tomas Kovarik / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Materiální pomoc České republiky Ukrajině v boji proti ruskému útoku je již zapojena do akce. Poté, co se na internetu objevily záběry kanónových houfnic DANA, jsou k dispozici nová videa a fotografie dalšího českého, respektive československého zbrojního systému. Tentokrát jde o salvové raketomety RM-70, které mělo Česko na Ukrajinu dodat zhruba před měsícem.

Raketometů může být kolem 20

O tom, kolik těchto raketometů vlastně je, se zatím spekuluje, protože české ministerstvo obrany ze strategických důvodů informace o pomoci Ukrajině neposkytuje. Nejčastěji se mluví o tom, že na Ukrajinu bylo dopraveno zhruba 20 těchto raketometů, avšak může jich být samozřejmě i více. Zbraně se totiž poskytují nejen ze skladů armády, která RM-70 již před několika lety vyřadila, ale i ze zásob českých zbrojařských firem, jež s nimi obchodují.

O české raketomety, i o původní verze již ze 70. let a jejich repasi, je ve světě stále zájem. Navíc existují i modernizované verze, jež mají vylepšené některé vlastnosti a například i prodloužený dostřel. RM-70 je vlastně původně sovětský raketomet Grad-21 známý už od událostí na Ussuri v roce 1969. Dodnes je v hojných počtech ve výzbroji Ukrajiny i Ruska. Má však několik řešení ryze československé konstrukce, které z něho dělají mnohem účinnější zbraň.

Československo totiž umístilo odpalovače raketometu na vozidlo Tatra 813 Kolos 8×8, místo původního Ural-375D 6×6. To v první řadě znamená, že systém získal mnohem lepší mobilitu. Podvozky Tatra zvládají mnohem těžší terén a vozidlo má i silnější motor. Vlastnostem v terénu napomáhá i systém řízeného huštění pneumatik. Další výhodou je pancéřovaná kabina, která posádku chrání před odvetnou střelbou nepřítele nebo střelám z ručních zbraní.

Po odpálení lze okamžitě dobít novou salvu

Jelikož je podvozek mnohem větší než ten původní, mohli na něj českoslovenští konstruktéři umístit další unikátní systém, kterým je zásobník na další salvu raket. Těch je v plně nabitém odpalovači celkem 40 a lze je střílet jednotlivě nebo po salvách. Klasický Grad-21 je poté nutné ručně dobít, což může trvat i hodinu. Český RM-70 má však na korbě umístěnu v zásobníku další salvu raket. Zásobník dokáže během několika minut hydraulicky umístit do odpalovače všechny v něm připravené zásobní rakety, a tak zbraň může vzápětí celou salvu zopakovat.

Celé vozidlo první verze vážilo 33,7 tuny. Po silnici se dokáže pohybovat rychlostí 85 kilometrů v hodině a jeho dojezd je 400 kilometrů. Posádku tvoří šest vojáků. Parametry zbraně jsou stejné jako u sovětské verze, ale vždy záleží na typu raket, které se použijí. Lze zde odpalovat sovětské rakety, avšak i střely vyvinuté českým průmyslem. Maximální dostřel je 20,75 kilometru podle druhu střel. Ty mohou mít explozivní hlavice, ale třeba i kazetové pumy, typy s HEAD hlavicemi a střely obsahující protipěchotní nebo protitankové miny.

iZdroj fotografie: Indonesian Ministry of Defense / Public Domain
Střelba raketometu RM-70

O RM-70 všech verzí byl a dosud je ve světě velký zájem. Ve výzbroji je má zhruba 20 zemí. Ačkoli česká armáda původní staré raketomety vyřadila, zůstávají stále ve výzbroji Slovenska a ze zemí NATO je vlastní například Řecko. Nasazeny byly i v několika konfliktech. Známé je jejich použití gruzínskou armádou ve válce v Jižní Osetii v roce 2008 nebo Ázerbájdžánem v konfliktu o Náhorní Karabach. K vidění byly i v občanské válce v Libyi či v Jemenu.

Tento krátký článek je spíše aktualitou, která reaguje na skutečnost, že čs. raketomety RM-70 již bojují v ukrajinských službách. Pokud má čtenář zájem o bližší technická a historická fakta, doporučujeme si nalézt v Armádním zpravodaji článek „Český holding Excalibur Army nabízí modernizovanou verzi legendárního raketometu RM-70 Vampire, který byl dodán na Ukrajinu”.

Jak hodnotíte českou úpravu známého raketometu Grad-21?

Zdroj: DefenceUa, DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články