Nové Ruské bojové vozidlo B-19 | ArmádníZpravodaj.cz

Na Ruskou vojenskou scénu přichází nové bojové vozidlo B-19. Pyšní se bezpilotním útočným modulem

Ruští konstruktéři sestavili nové pásové bojové vozidlo, které má ve výbavě bezpilotní útočný modul. B-19 zatím čeká na plánované zkoušky, aby se pořádně otestovalo.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Ruská armáda využila příležitost cvičení Západ-2021 a představila hned několik novinek ze svého armádního výzkumu. Jednou z nich je například bojové vozidlo pěchoty B-19, které je vybaveno bezpilotním bojovým modulem. B-19 se na místě cvičení zapojila do zkušebního boje jako součást motostřelecké čety a ukázalo se v plné své síle.
Nové bojové pásové vozidlo Ruské armády

B-19 je ve skutečnosti pásové bojové vozidlo, které vzniklo spojením už existujících a ověřených částí. Nejedná se tedy konstrukčně o úplnou novinku, avšak cíl podle dosavadních zkoušek plní na výbornou. Snahou konstruktérů byla v tomto případě jakási modernizace už existujících a efektivních forem a zároveň jejich spojení pro dosažení ještě lepšího účinku.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace

Konstrukce vychází z osvědčených dílů

Součástí konstrukce je modernizovaná BMP-3 korba v kombinaci s bezosádkovou bojovou věží Epocha druhé generace. Tato věž byla nejprve vyvinuta pro nová pásová vozidla pěchoty Kurganěc-25, kolová vozidla pěchoty Bumerang a další. Mezi její výzbroj patří automatický granátomet o průměru 57 mm LŠO-57, PKTM kulomet ráže 7,62 mm, osm řízených střel Bulat a čtyři protitankové střely Kornet. Je tak schopno zneškodnit téměř jakéhokoliv protivníka, který se mu připlete do cesty.

Drobné úpravy původních dílů

Při použití podvozkových částí z modelu BMP-3 došlo k drobným úpravám, díky kterým je v korbě větší místo. Vozidlo tak pojme o dvě osoby více a ty už nemusí být na přední části korby. Věž je mimo jiné vybavena také systémem sledování a identifikace cílů, nejmodernějším systémem detekce a dalšími. B-19 má díky dlouhé hlavni bez úsťové brzdy účinný dostřel okolo 6 km. Může navíc střílet jak průbojné náboje, tak i tříštivo-trhavé.

Ve výbavě jsou také laserem naváděné zbraně

Do hlavňové výzbroje se řadí také raketový systém Kornet a Bulat, které jsou naváděné laserovou technologií. První zmiňované slouží k ničení obrněných vozidel, tanků, bunkrů a jiných překážek na vzdálenost 8 až 12 km. Druhý raketový systém – Bulat, slouží především pro ničení dronů, budov nebo vrtulníků. Jeho vlastnosti a schopnosti nejsou zatím přesně zjištěny, ale podle odhadů se bude jednat o velmi podobné, jako u Kornetu.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace

Budoucnost a rozšíření B-19 závisí na mnoha faktorech

Rusko má ve své výbavě spoustu strojů, u kterých je jedna nedokonalost nahrazena přidáním další zbraně. Stejně je tomu i v tomto případě, kdy je věž Epocha sice velmi silná, ale zároveň také složitá. Budoucnost vozidla B-19, stejně jako jeho rozšíření, bude záležet především na tom, jak dopadnou jeho plánované zkoušky.

Už jste slyšeli o tomto novém příspěvku do Ruské armády?

Zdroj: Defence.blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Omikron nastupuje. „Dva týdny budou prudce růst počty nakažených,“ říká Prymula. Kdy se situace uklidní?
VědaŽivě.cz
Co by se stalo, kdybyste přestali spát? Krátký nával energie by rychle přešel v halucinace a infarkt
JakZdravě.cz
Roztroušená skleróza je tichý zabiják. Někteří lidé ani netuší, že ji mají. Symptomy jsou zprvu nenápadné
adbz.cz
Stavba terasy s vhodným vybavením nemusí být tak složitá