Na Ruskou vojenskou scénu přichází nové bojové vozidlo B-19. Pyšní se bezpilotním útočným modulem

Ruští konstruktéři sestavili nové pásové bojové vozidlo, které má ve výbavě bezpilotní útočný modul. B-19 zatím čeká na plánované zkoušky, aby se pořádně otestovalo.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Ruská armáda využila příležitost cvičení Západ-2021 a představila hned několik novinek ze svého armádního výzkumu. Jednou z nich je například bojové vozidlo pěchoty B-19, které je vybaveno bezpilotním bojovým modulem. B-19 se na místě cvičení zapojila do zkušebního boje jako součást motostřelecké čety a ukázalo se v plné své síle.

Nové bojové pásové vozidlo Ruské armády

B-19 je ve skutečnosti pásové bojové vozidlo, které vzniklo spojením už existujících a ověřených částí. Nejedná se tedy konstrukčně o úplnou novinku, avšak cíl podle dosavadních zkoušek plní na výbornou. Snahou konstruktérů byla v tomto případě jakási modernizace už existujících a efektivních forem a zároveň jejich spojení pro dosažení ještě lepšího účinku.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace

Konstrukce vychází z osvědčených dílů

Součástí konstrukce je modernizovaná BMP-3 korba v kombinaci s bezosádkovou bojovou věží Epocha druhé generace. Tato věž byla nejprve vyvinuta pro nová pásová vozidla pěchoty Kurganěc-25, kolová vozidla pěchoty Bumerang a další. Mezi její výzbroj patří automatický granátomet o průměru 57 mm LŠO-57, PKTM kulomet ráže 7,62 mm, osm řízených střel Bulat a čtyři protitankové střely Kornet. Je tak schopno zneškodnit téměř jakéhokoliv protivníka, který se mu připlete do cesty.

Drobné úpravy původních dílů

Při použití podvozkových částí z modelu BMP-3 došlo k drobným úpravám, díky kterým je v korbě větší místo. Vozidlo tak pojme o dvě osoby více a ty už nemusí být na přední části korby. Věž je mimo jiné vybavena také systémem sledování a identifikace cílů, nejmodernějším systémem detekce a dalšími. B-19 má díky dlouhé hlavni bez úsťové brzdy účinný dostřel okolo 6 km. Může navíc střílet jak průbojné náboje, tak i tříštivo-trhavé.

Ve výbavě jsou také laserem naváděné zbraně

Do hlavňové výzbroje se řadí také raketový systém Kornet a Bulat, které jsou naváděné laserovou technologií. První zmiňované slouží k ničení obrněných vozidel, tanků, bunkrů a jiných překážek na vzdálenost 8 až 12 km. Druhý raketový systém – Bulat, slouží především pro ničení dronů, budov nebo vrtulníků. Jeho vlastnosti a schopnosti nejsou zatím přesně zjištěny, ale podle odhadů se bude jednat o velmi podobné, jako u Kornetu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace

Budoucnost a rozšíření B-19 závisí na mnoha faktorech

Rusko má ve své výbavě spoustu strojů, u kterých je jedna nedokonalost nahrazena přidáním další zbraně. Stejně je tomu i v tomto případě, kdy je věž Epocha sice velmi silná, ale zároveň také složitá. Budoucnost vozidla B-19, stejně jako jeho rozšíření, bude záležet především na tom, jak dopadnou jeho plánované zkoušky.

Už jste slyšeli o tomto novém příspěvku do Ruské armády?

Zdroj: Defence.blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články