Papundekl, nebo pancíř? Dle KLDR nejničivější hlavní bojový tank vzbuzuje obrovské pochyby

Některé zbraně z KLDR spíše než strach způsobují údiv, nebo dokonce posměch. Otázkou je, zda je tomu tak i v případě nového tanku M2020.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Severní Korea je zemí plnou překvapení. Vloni 10. října 2020 při vojenské přehlídce k 75. výročí založení Korejské strany práce byl zcela nepřipravenému světu představen „nejničivější hlavní bojový tank světa“! A to hned v devíti kusech! Co vlastně o novém obrněném oři ve stáji Kim Čong-una víme? Je to skutečné nebezpečí, nebo jen papírový propagandistický tygr?

Konkurence Armaty a Abramse?

Design M2020, jak stroj zahraniční odborníci nazvali, neboť není známo označení severokorejské armády, silně připomíná moderní zahraniční konstrukce. Severokorejci se evidentně silně inspirovali u ruského T-14 Armata nebo amerického M1 Abrams. Pancéřování by podle snímků z přehlídky mělo být kompozitní, srovnatelné s tanky třetí generace. Ba by se dokonce mohlo jednat o modulární pancéřování srovnatelné se zahraničním.

iZdroj fotografie: Flickr

Posádka by měla být tříčlenná. Místo řidiče se nachází v prostředku korby M2020. Omezení počtů mužů posádky je zřejmě možné díky použití automatického nabíjecího systému. Hlavní výzbroj tanku tvoří osvědčený ruský kanón 2A46 ráže 125 milimetrů. Vedle něj je jako koaxiální zbraň lafetován kulomet ráže 7,62 milimetru. Na stropu věže je namontován automatický granátomet AGS-30. Mocnou výzbroj na bocích věže doplňují dvě protitankové střely Bulsae-3 vycházející z ruských 9M133 Kornet.

Co se skrývá uvnitř?

Podvozek M2020 má oproti starším strojům, které měly podvozek se šesti pojezdovými koly na každé straně, sedm kol. Hmotnost M2020 se odhaduje na 55 tun. Není známo, jaké jsou jízdní parametry ani jiné výkony chlouby KLDR. Tank je vybaven čtveřicí zadýmováních granátů.  

Ještě větší záhadou jsou systémy M2020. Podle snímků z přehlídky jsou na stroji vidět senzory aktivní ochrany velmi podobné ruskému systému Afghanit, použitém na tanku Armata. Vedle toho má tank podle odborníků disponovat systémem nočního vidění, termokamerami a laserovým zaměřovačem zbraní.

Tajná mezinárodní spolupráce nebo cirkus?

Odborníci na severokorejském tanku rozeznali jasný vliv ruské tankové školy. Ostatně tanky T-62 byly základem pro mnoho severokorejských konstrukcí. Ostatní součásti tanku jsou ovšem záhadou. Severokorejský průmysl nedokáže vyrobit sám ani kvalitní LCD monitor. Že by KLDR zvládla vyrobit tak sofistikované systémy, kterými má M2020 disponovat, je těžko představitelné.

iZdroj fotografie: Uživatel Simta / Creative Commons / CC BY

Na stole je samozřejmě možnost, že KLDR moderní systémy dovezla ze „spřátelených“ zemí, jako je Rusko, Čína nebo Írán. Lze si však jen těžko představit, že by se výše jmenované státy podělily o své špičkové technologie s tak nestabilním státem pod tak tvrdými sankcemi na dovoz zbraní. Ze strany severokorejského režimu se jedná spíše o dezinformační hru, která má více než zahraničí přesvědčit vlastní obyvatelstvo o moci a modernosti severokorejské armády.  

Obr se zastaralýma rukama

Armáda KLDR disponuje zhruba 4 000 tanky. Nejpočetnějším typem je T-55 a jeho čínské deriváty, jichž má pchjongjangský režim mít ve výzbroji až 2 000. Další tisícovka připadá na typ T-62, který má být základem i pro M 2020. Nejmodernějšími stroji ve výzbroji KLDR jsou tanky domácího původu Chonma, což jsou opět kopie T-62 a ještě sovětské T-72. V záloze dokonce stále stojí veterán 2. světové války T-34.

Paradoxně je to Soul, který vlastní modernější ruské stroje než KLDR. V rámci splácení dluhů v 90. letech Moskva dodala Korejské republice moderní T-80. Ačkoliv jihokorejská armáda vlastní pouze 2 500 tanků, jejich kvalita je nesrovnatelná. Skutečným skvostem je typ K2 Black Panther, dnes považovaný za nejmodernější tank na světě. KLDR tedy oproti svému jižnímu soupeři tahá za kratší konec provazu. M2020 je tak spíše jen marný pokus o hru na rovnocenného protivníka.  

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články