Obrněná vozidla Spartan mají i po letech své kvality. Kupovat je pomocí crowdfundingu, to tu ale ještě nebylo

Bez obrněných transportérů se moderní ofenzivy neobejdou. Spojení vysoké mobility a ochrany vojáků před palbou poskytuje mnohé výhody.

i Zdroj fotografie: Kellie Williams / Creative Commons / OGL
                   

Během uplynulých měsíců dostala Ukrajina mnohá obrněná vozidla, která pomáhají jejím vojákům v boji proti ruské invazi. Mezi nimi i britská obrněná FV103 Spartan. Britská armáda jich mnoho vyřadila ze své výzbroje a i když jsou staršího typu, dokážou zastat mnoho úloh. Ovšem nyní se tato vozidla stávají ještě známější. Ukrajinci je kupují za pomoci crowdfundingové kampaně, kterou vyhlásila nadace herce a politika Sergeje Prituly.

Celá rodina pásových vozidel

Historie britského obrněného transportéru sahá až do 70. let. Patří do rodiny průzkumných bojových vozidel CVR, do níž spadají i lehký tank Scorpion a obrněné vozidlo Scimitar. Britská armáda ale také potřebovala stroj, který by dokázal přepravovat vojáky s jejich vybavením. Proto byl na osvědčeném podvozku vyvinut malý obrněná transportér. Je téměř k nerozeznání od FV102 Striker, jenž je ale nosičem protitankových střel.

Do výzbroje britské armády začalo vozidlo vstupovat v roce 1978. Nakonec jich bylo vyrobeno téměř tisíc. Jde o poměrně malý stroj umístěný na pásovém podvozku. Je 5,16 metru dlouhý, 2,48 metru široký a 2,63 metru vysoký. Jeho hmotnost je maximálně 10,5 tuny. Má tříčlennou osádku a uveze další 4 cestující. Spíše než jako obecný transportér se používal pro převoz specializovaných týmů, například protiletadlových, ale i k hlídkování.

Neobyčejně vysoká rychlost

Výhodou Spartanu je nejen jeho malá velikost, ale i neobyčejná hbitost. Dokáže se pohybovat rychlostí až 96 kilometrů v hodině. Nejde ale o nějaké vozidlo určené k přímému boji s jinými obrněnými jednotkami. Jeho výzbrojí bývá lehký kulomet ráže 7,62 milimetru. Vojáci ale mají možnost střílet i z vnitřku vozidla. Kromě toho bývá vybaven čtyřmi vrhači kouřových granátů, které ho v případě ohrožení mají skrýt. V roce 2009 jich Britové měli ve výzbroji kolem 500, ale začali je nahrazovat modernějšími vozidly

Podobná vozidla mají na Ukrajině široké uplatnění. Například nedávnou charkovskou ofenzivu provedli vojáci na pohyblivých obrněních vozidlech, s jejichž pomocí dokážou rychle překonat území mezi jednotlivými osadami. Původní plány crowdfundingové kampaně bylo vybrat asi 135 milionů korun na 50 Spartanů. Pritula po necelých dvou dnech oznámil, že mají dost peněz na nákup 60 těchto obrněných transportérů.

Proč jsou lidé ochotni se štědře skládat na zbraně pro Ukrajinu?

Zdroj: Militarnyj
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články