Obrněné kolosy, které odolají i výbuchu min. Největší MRAP na světě mohou vážit i několik desítek tun

Mina nebo nastražená nálož je jednou z nejnebezpečnějších zbraní. I když je mnohé země nepoužívají, jsou oblíbenou zbraní povstalců nebo teroristů.

i Zdroj fotografie: Wes Calder / Creative Commons / OGL
                   

Hlavně po obsazení Iráku a Afghánistánu se americká armáda začala potýkat s výbuchy nastražených náloží u cest a různých min. To je všeobecně rozšířený problém, který potřebovaly moderní armády řešit. Konstruktéři přišli s obrněnými vozy MRAP, jež jsou odolné a navržené tak, aby takové výbuchy odklonily. Často jde o opravdové kolosy. Tohle jsou jedny z největších a nejtěžších vozidel MRAP na světě.

Caiman

Caiman je automobil založený na podvozku středních taktických vozidel FMTV. Podle toho, jak silně je obrněn, může mít hmotnost až 20,8 tuny. Je chráněn speciálním kompozitním pancířem, který se dá ještě posílit. Od roku 2007 ho vyrábí společnost BAE Systems. Dokáže přepravit osádku 10 vojáků. Zajímavostí může být, že byl posledním vozidlem, jež opustilo Irák po osmileté okupaci. Kromě USA ho používají například Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Irák.

Cougar

Obrněné vozidlo původem z USA a Jižní Afriky. Existuje ve dvou základnách verzích, a to na podvozcích 4×4 nebo 6×6. Mezi obří se samozřejmě řadí větší šestikolová varianta, která může vážit až 23,6 tuny. Poprvé byl zařazen do výzbroje již v roce 2002. Nasazen byl v Iráku, Afghánistánu i při současném konfliktu na Ukrajině. Ve výzbroji ho má 21 zemí na světě. Kromě dvoučlenné posádky uveze dalších 8 pasažérů. Rychlost je až 105 kilometrů v hodině a dojezd téměř 1 000 kilometrů.

Ural Typhoon

Po vzoru západních armád se o velké vozidlo MRAP pokusilo i Rusko, které v roce 2014 zařadilo do výzbroje Ural Typhoon o hmotnosti 24 tun. Odolat by měl výbuchu až osmikilogramové nálože. Excelentní je dojezd, jenž je díky velkým nádržím až 1 800 kilometrů, a rychlost až 105 kilometrů v hodině. Kromě tříčlenné posádky je v něm místo pro 12 pasažérů, kteří mohou pálit ze střílen. Na střeše bývá namontován i kulomet ráže 14,5 milimetru. Ruská armáda tato vozidla používá na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Vozidlo Titus

Titus

Jedná se o společný francouzsko-český projekt automobilu na osvědčeném podvozku 6×6 Tatra 815-7, který mu zajišťuje velmi dobrou mobilitu. Rychlost je 110 kilometrů v hodině a dojezd 700 kilometrů. Vozidlo má být schopno odolat výbuchu nálože o hmotnosti 150 kilogram TNT. Má hmotnost až 27 tun a dovnitř se podle verze vejde 12 až 13 osob. Vozidla mají být i ve výzbroji české armády. Procházejí v současnosti náročnými armádními zkouškami, aby bylo zřejmé, že splňují požadavky Armády ČR.

Buffalo

Je silně obrněné MRAP, které se často používá na likvidaci nastražených min a náloží. Kromě skvělé ochrany totiž disponuje i ramenem, jež lze při likvidaci nástrah použít. Automobil, který v nejtěžší verzi může vážit až 36 tun, vychází z jihoafrických Casspir a vyrábí ho Force Protection. Má dvoučlennou posádku a místo pro 4 další cestující. I přes vysokou hmotnost dosahuje rychlosti 105 kilometrů v hodině a dosah je téměř 500 kilometrů. Kromě USA ho má ve výzbroji třeba Velká Británie, Kanada nebo Francie.

Která MRAP považujete za nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články