Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů

Když se Francie před několika lety rozhodla nahradit svá starší obrněná vozidla, vznikl VBMR Griffon. Vysoce pohyblivý, silně vyzbrojený, a zřejmě i značně odolný.

VBMR Griffon, obrněné vozidlo Francie i Zdroj fotografie: Arquus
                   

Francouzská armáda se v druhém desetiletí 21. století začala rozhlížet po novém obrněném vozidle, které by dokázalo bezpečně a rychle přepravovat bojové týmy, ale zároveň mohlo plnit i další úkoly. Jednou z podmínek – tedy kromě dobré ochrany a mobility – byla nicméně také cena. Vozidlo mělo, pokud možno, využívat běžně dostupné (a tedy i lacinější) součástky z civilního sektoru, a nakonec vzniklo vozidlo dnes známé pod označením VBMR Griffon.

Armáda objednala přes 2 tisíce Griffonů

V roli víceúčelového obrněného transportéru dříve francouzská armáda používala vozidla de l’Avant Blindé (poprvé zavedena v roce 1976), ale v novém tisíciletí jednoduše přestávala dostačovat. Do vývoje jeho nástupce se tak pustilo konsorcium francouzských zbrojních firem Nexter, Thales a Arquus, přičemž o nákupu Griffonů rozhodla francouzská armáda v roce 2014. Nyní jich má objednáno 2 122, ale další jsou určena i k exportu, například ozbrojeným silám v Belgii. I díky použití civilních dílů má jedno vozidlo stát „jenom“ kolem 35 milionů korun.

VBMR Griffon je poměrně velké vozidlo o délce 7,58 metrů a šířce 2,5 metrů na podvozku 6×6. Jeho hmotnost dosahuje 25 tun, což naznačuje, že bude poskytovat i vysokou míru ochrany osádky a přepravovaných osob, ačkoliv její úroveň nebyla zveřejněna. Uvnitř vozidla je místo pro 2 členy osádky a 8 plně vybavených vojáků. Griffon se dokáže pohybovat rychlostí až 110 km/h a jeho dojezd činí 800 kilometrů. Kromě standardní verze existuje ještě velitelská, dělostřelecká, případně jako ambulance, ale i další. Vyvinuta byla navíc i čtyřkolová varianta VBMR-L Serval.

VBMR Griffon může nést i protitankové střely

Obrněné vozidlo je velmi slušně ozbrojené, na dálkově ovládanou stanici lze namontovat lehký nebo těžký kulomet do ráže 12,7 milimetrů, případně granátomet ráže 40 milimetrů. Anebo je nahradit dvěma francouzskými protitankovými řízenými střelami Akeron MP. Vozidlo disponuje také systémem akustické lokalizace střelce. Pro armádu je výhodné, že má VBMR Griffon asi 70 procent dílů shodných s bojovým vozidlem EBRC Jaguar, které bylo zaváděno do výzbroje jako náhrada za ERC 90 Sagaie a AMX-10RC, jichž Francie poslala řadu na Ukrajinu.

Francouzská armáda začala vozidla přebírat v roce 2018 a od té doby je aktivně používá. V roce 2023 je mimochodem poslala do Estonska pro posílení tamní skupiny vojsk NATO, která chrání zemi před možným ruským útokem nebo provokacemi. Podle potvrzených fotografií tam dorazilo minimálně 12 vozidel VBMR Griffon. Kontingent v Estonsku tvoří, kromě vojáků Francie, také Britové a specialisté z Islandu.

Vozidlo VBMR Griffon

Jak hodnotíte vozidlo VBMR Griffon?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články