Video: náhodou objevený vzácný ruský minomet přežil jen těsně, místo něj to ale schytala obsluha od „přesně naváděné munice“

Přesně naváděná munice nejspíše těsně minula cíl, a tak to místo vzácného těžkého minometu odnesla „jenom“ obsluha. Zbraňový systém hned nato zmizel.

2S4 Tulpan, obsluha zabita přesně naváděnou municí i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jednou z nejsilnějších zbraní, jakou ruská armáda na frontě na Ukrajině nasazuje, je těžký samohybný minomet 2S4 Tulpan, jehož velmi těžké projektily dokáží v cíli napáchat obrovské škody. Jedná se přitom o docela vzácnou techniku, neboť pokud federace nezačala vytahovat ze skladu uskladněné systémy, měla na začátku invaze pouze 9 takových minometů, a podle všeho již o 4 z nich přišla. Naposledy to schytala obsluha Tulpanu v Doněcké oblasti, kdy stačila Ukrajincům jediná rána; s obsluhou to dopadlo špatně, ale zbraň mohla zásah přežít.

Rána těsně vedle minometu obsluhu zdecimovala

Unikátní záběry z útoku na samohybný minomet se objevily na sociálních sítích a zachytil je průzkumný dron. Jeho obsluha podle všeho ze vzduchu zaregistrovala obávanou zbraň a její souřadnice tak poslala ukrajinským dělostřelcům. Těm stačila jedna rána a osádka 2S4 Tulpan, která se pohybovala v blízkosti, dle všeho nepřežila. Tedy nejspíše krom řidiče uvnitř kabiny, protože tomu se po zásahu podařilo s vozidlem odjet. Je ale otázkou, v jakém stavu je samotný těžký minomet.

Vzhledem k tomu, že ukrajinským dělostřelcům stačila jediná rána, lze usuzovat, že použili nějaký přesně naváděný projektil – nejpravděpodobnějším kandidátem je M982 Excalibur. Ten je naváděn prostřednictvím GPS a jeho přesnost vychází na 4 metry, což vzhledem k zásahu těstě vedle minometu odpovídá; hmotnost bojové hlavice je přitom 22 kilogramů. Ukrajinská děla Západní konstrukce ráže 155 milimetrů ho mohou vystřelit na vzdálenost převyšující 50 kilometrů.

Minomet 2S4 Tulpan vystřeloval i jaderné projektily

Zmíněný ruský minomet je natolik nebezpečnou zbraní, že ač je munice Excalibur jenom omezené množství a je velmi drahá, je její použití v tomto případě opodstatněné. 2S4 Tulpan dokáže vypalovat projektily o hmotnosti 130 kilogramů do vzdálenosti necelých 10 kilometrů, případně větší raketově poháněné do 18 kilometrů. V místě dopadu přitom napáchají větší škodu než jakékoliv ruské dělo a rychlost střelby je jedna rána za minutu. V minulosti přitom existovala pro minomet dokonce jaderná munice, její následky byly více než „škodlivé“.

Sama konstrukce Tulpanu není nějak výjimečná, nejde o nic jiného než o upravený tažený minomet M-240 umístěný na pásovém podvozku, který je běžně užíván pro samohybné houfnice 2S3 Akacija. V SSSR byl do služby zaveden v roce 1972. Jelikož poskytuje ochranu pancířem o síle kolem 20 milimetrů, tak zřejmě proto také řidič onen zásah přežil. Zbytek osádky takové štěstí neměl, protože v okamžiku, kdy minomet obsluhuje, pohybuje se venku nekrytá. Vozidlo dosahuje i při své 30tunové hmotnosti maximální rychlosti 62 kilometrů v hodině a jeho dojezd je na plnou nádrž 420 kilometrů.

Jak účelné je použití naváděné munice na 2S4 Tulpan?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články