Polsko dodalo Ukrajině přes 200 tanků T-72. Ukrajina má nyní k dispozici i modernizované polské T-72M1R

Včetně poškozených a nefunkčních strojů má Polsko oficiálně ve výzbroji 382 tanků T-72M1/R, 232 tanků PT-91 Twardy a 247 tanků Leopard 2A4/A5.

i Zdroj fotografie: Michał Derela / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Polská vláda koncem dubna potvrdila, že dodala tanky T-72 ukrajinským ozbrojeným silám. Z dostupných informací zveřejněných polským ministerstvem obrany vyplývá, že Ukrajina obdržela nejméně 230 tanků T-72, včetně T-72M1 a lehce modernizované verze T-72M1R. Díky četným záběrům kolujícím na sociálních sítích je zřejmé, že první kusy již dorazily na frontu a byly obratem zapojeny do intenzivních bojů.

Modernizaci T-72 nakonec Poláci víceméně vzdali

T-72M1R je polská modernizace základního modelu tanku T-72M1 a exportní verze T-72A. Zpočátku v roce 2011 objednala polská armáda jen generální opravu dvaceti kusů T-72M1 s blíže neupřesněnou modernizací. Ale překotný vývoj událostí po roce 2014 a okupaci Krymu ruskou armádou změnil přístup Polska ke stavu vlastní výzbroje. Rozhodlo se masivněji investovat například i do modernizace stávajících tanků T-72M1, které mělo ve výzbroji.

V roce 2019 byl zahájen proces modernizace polských T-72 v závodě BUMAR-ŁABĘDY SA se sídlem v Gliwicích. Rozsah modernizace byl přepracován a upraven na základě smlouvy podepsané v červenci 2019 s 1. regionální logistickou základnou ve Wałczi v hodnotě 1,75 miliardy PLN (více než 10 miliard korun). PGZ SA vede konsorcium pracující na této zakázce, které rovněž zahrnuje podniky BUMAR-ŁABĘDY a WZM. Modernizace zahrnovala úpravy motoru W-46-6, který nyní vyvine 780 k (574 kW) a je vybaven digitálně řízeným startérem. 

T-72M1R má také nové napájecí systémy se záložními bateriemi a pasivní optoelektroniku pro řidiče i velitele. Střelec má k dispozici termokameru KLW-1 Asteria 3. generace. Úpravy rovněž zahrnují instalaci digitálního interkomu a externího komunikačního balíku, integrovaného s řešením BMS. To se týká rádií RADMOR a systému FONET. Smlouva z července 2019 předpokládala, že modernizace polských tanků T-72M1 na verzi T-72R1M bude trvat do roku 2025. Přímé napadení Ukrajiny Ruskou armádou v únoru 2022 však vše změnilo.

Oproti západním strojům je lehčí a je v něm méně prostoru

Celková konstrukce tanku T-72M1R  se koncepčně nijak zvlášť neliší od původního sovětského modelu T-72A. Místo pro řidiče se stále nachází v přední části korby, velitelská a střelecká věž uprostřed a pohonná jednotka v zadní části. U polské verze T-72M1R byla zadní část věže vybavena novým košem. Otočná věž disponuje konvenčním litým pancířem o maximální tloušťce 280 mm, přičemž samotná příď má asi 80 mm a „glacis plate“ z laminátového pancíře kolem 200 mm. Při jeho sklonění tak lze dosáhnout až 500 až 600 mm ochrany.

Jak je asi zřejmé, u sovětského T-72A byl kladen velký důraz právě na pancéřovou ochranu. Zejména pak v čelní obloukové části věže. Oproti západním tankům jsou navíc všechny modely T-72 výrazně menší a lehčí, což přispívá k vyšší rychlosti a lepší ovladatelnosti stroje.

Redukce prostoru má však i své nevýhody, které se bohužel nepodařilo vyřešit ani při opakovaných modernizacích. Je v něm málo prostoru pro posádku a některé důležité komponenty. Například munice v tanku stále není nijak oddělena od posádky, takže pokud dojde k její nechtěné iniciaci, smrt posádky kvůli tzv. „jack-in-the-box“ efektu je neodvratná.

Kanóny odpalují i naváděné střely

Co se výzbroje týče, u modelu T-72M1R byly zachovány stejné zbraně jako u verze T-72M1. Hlavní zbraní tak zůstaly kanóny 2A46 ráže 125 mm, které jsou kromě běžné tankové munice – HEAT, APFCDS či vysoce explozivní tříštivé HEF – schopny odpalovat také naváděné protitankové střely. Například 9M119M Reflex, s maximálním dostřelem 5 000 m. Je vyzbrojen kromě kanónu dvěma 7,62mm kulomety PKT a 12,7mm kulometem WKM na věži. Modernizovaný T-72M1R může také na rovné silnici údajně dosáhnout rychlosti až 80 km/h.

To je u pásového vozidla poměrně unikátní rychlost. Posádka je omezena na tři: velitel, střelec a řidič/mechanik. Nabíječ není nutný, protože modely T-72, včetně T-72M1R, jsou vybaveny systémem automatického nabíjení, což přispívá i k znatelnému odlehčení tanku. Oproti klasickému nabíjení napomáhá automatizovaný nabíjecí systém efektivnějšímu odstraňování spalin po výstřelu, přičemž průměrná rychlost střelby se pohybuje mezi 6 až 8 výstřely za minutu.

Zveřejnil(a) Tanky Světa dne Čtvrtek 17. září 2020

Asi 41,5tunový T-72M1R tak těží především z nových systémů řízení palby, pozorování a komunikace, vyznačuje se například novým termovizním střeleckým zaměřovačem a dokonalejším komunikačním systémem. Velitel má k dispozici i moderní GPS DAGR (Defense Advanced GPS Receiver). Stroj má být výrazně rychlejší než původní verze, ale jeho dojezd stále osciluje okolo hodnoty 480 km.

Polsko invazi ostře odsuzuje

Od samého počátku rusko-ukrajinského konfliktu je právě Polsko jedním z nejhlasitějších zastánců Ukrajiny na mezinárodní scéně. Není divu, historická zkušenost Polska s Ruskem, potažmo se SSSR, není zrovna nejlepší a pokud by Ukrajina podlehla, stalo by se dnešní agresivní Rusko přímým sousedem Polské republiky. Polská vláda i proto ruskou invazi na Ukrajinu razantně odsoudila a opakovaně se zasazuje o zavedení přísnějších sankcí proti Moskvě. Zároveň také apeluje na potřebu navýšení humanitární a vojenské pomoci pro Ukrajinu.

V reakci na válku na Ukrajině se pak Polsko snaží posílit i své vlastní obranné schopnosti. Polský obranný rozpočet tak byl nedávno navýšen na 3 % HDP a s tímto poměrem se země dostala na jednu z nejvyšších příček v rámci NATO. Severoatlantická aliance se již v minulosti usnesla, že jejím cílem je, aby všechny členské země vyčlenily 2 % HDP na obranu. Většina především evropských zemí NATO se ale této hodnoty zatím ani nesnažila dosáhnout. Nicméně je velmi pravděpodobné, že se ve světle současných událostí jejich přístup brzy změní a budou Polsko následovat.

Nakolik jsou podle vás nynější dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu dostačující?

Zdroj: ArmyRecognition, Defense

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články