Skoro 500 raketometů HIMARS udělá z Polska největší raketometnou velmoc Evropy; a všechny smontují polské fabriky

NÁZOR: Polsko mohutně zbrojí a posílení se nevyhne ani těžkému dělostřelectvu. Vůbec nejpočetnější budou modifikované americké raketomety HIMARS.

Systém M142 HIMARS i Zdroj fotografie: Uživatel 3dmardivcommstrat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Posilování a modernizace polské armády udělá její raketové dělostřelectvo (vedle jiného) až neuvěřitelně silné, přičemž v tomto směru převýší všechny ostatní armády NATO v Evropě. Nejprve se Polsko rozhodlo koupit 288 těžkých raketometů K239 Chunmoo z Jižní Koreje, ale ani taková síla mu nestačí. Spolu s Lockheed Martin tak polské zbrojovky smontují upravenou verzi raketometu M142 HIMARS nazvanou HOMAR-A. Země si jich pořídí 488.

Nikdo tolik moderních raketometů nemá

Množství budoucích polských těžkých raketometů je na evropské poměry, tedy s výjimkou Ruska (to ovšem disponuje v takovém počtu spíše staršími a většinou nepříliš přesnými raketovými systémy), naprosto bezprecedentní. Pro srovnání, nejvíce HIMARS má mít v Evropě Rumunsko, a to 36, jinde jde o několik kusů. Systém M270, což je dvojnásobný počet odpalovačů stejných raket na pásovém podvozku, má pak Německo, i se zásobami ve skladech se jedná o cca 150 kusů. Z Polska se tak během několika let stane raketometná velmoc.

Raketomet K239 Chunmoo na podvozku Jelcz iZdroj fotografie: Jelcz
Raketomet K239 Chunmoo na podvozku Jelcz

Polský HOMAR-A se má přitom od klasického HIMARS v několika ohledech odlišovat. Odpalovací systém bude samozřejmě totožný, ale umístěn bude na polském nákladním podvozku Jelcz 6×6 (na podvozku od stejné společnosti budou umístěné i jihokorejské K239 Chunmoo). Ty se vyznačují dobrou průchodností terénem a mají pancéřovanou kabinu. Dalším rozdílem bude integrace polského systému řízené palby a bitevního pole TOPAZ, což umožní užší spolupráci s dalšími dělostřeleckými a průzkumnými jednotkami.

Polsko může koupit i střely ATACMS

Polská armáda má získat kromě samotných raketometů i desetitisíce raket, takže lze očekávat, že půjde hlavně o střely M31 s přesným naváděním prostřednictvím GPS, doletem až 92 kilometrů a hlavicí o hmotnosti 91 kilogramů, případně se může jednat o rakety M30A1 se stejným dosahem a naváděním, ale hlavice tentokrát obsahuje 182 tisíc wolframových kuliček (působí tak jako obří brokonvice). Systém je schopen odpalovat i taktické balistické rakety ATACMS s dosahem 300 kilometrů, ale není jasné, zda si je Polsko koupí.

Vystavený jihokorejský raketomet K239 Chunmoo

Jihokorejský salvový raketomet K239 Chunmoo je vycházející hvězdou, v některých směrech překoná i slavný americký HIMARS

Vedle toho už polská armáda vlastní několik klasických systémů HIMARS, případně je má objednané, a celkem jich bude i s HOMAR-A vlastnit 506. Výhodou Polska je, že montáž objednaných HOMAR-A bude probíhat na jeho území, takže bude silně zapojen domácí průmysl. Celková zakázka na raketomety a munici má mít hodnotu 230 miliard korun – jen pro srovnání, česká armáda kupuje nová BVP za necelých 60 miliard korun. První objednané raketomety dostanou polské ozbrojené síly už na konci roku 2025.

Raketomety K239 Chunmoo

Jak se díváte na masivní polské zbrojení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články