Jihokorejský salvový raketomet K239 Chunmoo je vycházející hvězdou, v některých směrech překoná i slavný americký HIMARS

NÁZOR: Zbrojní průmysl této asijské země chrlí v posledních letech jednu velmi dobrou zbraň za druhou; K239 Chunmoo se vyrovná světově nejlepším alternativám.

Vystavený jihokorejský raketomet K239 Chunmoo i Zdroj fotografie: Uživatel Huni Focus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jižní Korea je dlouhá desetiletí formálně ve válce se svým severním sousedem, jehož armáda se velmi spoléhá na těžké dělostřelectvo a raketomety. Není proto divu, že i ona sama do tohoto druhu zbraní investovala (a stále investuje), aby se v tomto směru svému rivalovi vyrovnala. Kvantitou to pravděpodobně nebude nikdy, zato kvalitou, která má obvykle větší význam, už ano. V oblasti těžkých raketometů má tak třeba systém K239 Chunmoo, o jehož kvalitě svědčí i to, že si ho objednalo Polsko, a uvažuje o něm několik západních armád.

K239 Chunmoo je reakcí na souseda

Jižní Korea měla od 80. let 20. století salvový raketomet K136 Kooryong, což byl jakýsi ekvivalent sovětského BM-21 Grad, na němž původně stály severokorejské raketomety, které však začaly doplňovat i těžší zbraně tohoto typu. Jižní Korea si proto pořídila americké raketomety M270, ale chtěla mít i svůj systém podobných parametrů, ovšem na kolovém podvozku. Do vývoje se pustila v roce 2009 a výsledkem je právě raketomet K239 Chunmoo společnosti Hanwha Aerospace. V roce 2014, tedy o pouhých 5 let později, byla spuštěna sériová výroba.

Raketomet K239 Chunmoo iZdroj fotografie: Uživatel Bukhanův dům Sarangbang / Creative Commons / CC BY-SA
Raketomet K239 Chunmoo

Konstrukce zbraně je přitom multifunkční – první možností tak je, že může odpalovat střely KM26A2, což je jihokorejská obdoba neřízených střel M26 používaných v raketometech M270; jejich dosah je 45 kilometrů. Druhu možností jsou pak menší střely do staršího raketometu K136, jejichž dosah je podle typu až 36 kilometrů. V prvním případě unese raketomet takových střel 12, má totiž 2 odpalovací sekce (stejně jako M270), zatímco třeba americký HIMARS jenom 1 sekci na 6 střel. Malých raket zvládne K239 Chunmoo 40.

Přesných raket je několik; různě velikých

Jihokorejská armáda mj. chtěla, aby K239 Chunmoo předčil severokorejské zbraně dosahem a přesností – podle všeho má tedy zvládat i řízené střely, jaké používá HIMARS, ale Jižní Korea má i vlastní ekvivalent ráže 239 mms naváděním přes GPS a dosahem 80 km, má explozivní nebo kazetovou hlavici. Vedle toho pojme i kontejnery se 2 střelami ráže 400 milimetrů nebo jednou střelou Ure-II. První zmíněné zasahují cíle do vzdálenosti až 200 km, a druhá do 290 kilometrů, takže je vlastně ekvivalentem amerických ATACMS.

Mimořádně pohyblivý jihokorejský K239 Chunmoo je obdoba raketometu HIMARS. Zvládá i kazetovou munici

Celý systém je umístěn na osmikolovém podvozku a má pancéřovanou kabinu. Na silnici je schopný dosahovat rychlosti až 80 km/h, dojezd má pak kolem 450 kilometrů, a zvládá i těžký terén. Raketomet bývá doprovázen nabíjecím vozidlem K239T na stejném podvozku s náhradními kontejnery, v nichž jsou uloženy střely. Přebití raketometu je díky speciálnímu zvedacímu zařízení možné už za 10 minut. Vozidla se navíc vejdou i do letounu Lockheed Martin C-130J Super Hercules, což usnadňuje jejich letecký transport.

Střelba raketometů K239 Chunmoo

Jaký raketomet je lepší, K239 Chunmoo nebo HIMARS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články