Polský samohybný minomet M120K RAK ráže 120 mm zasype nepřítele 10 ranami za minutu, „ničivý drobek“ dokáže bránit i útočit

Dříve mělo Polako ve výzbroji sovětské samohybné houfnice ráže 122 mm, ale nahrazuje je těžkými minomety vlastní výroby. Mají sice kratší dostřel, ale jsou účinnější.

Jednotka minometů M120K RAK i Zdroj fotografie: Jarosław Wolski / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejenom polská armáda si je vědoma síly dělostřelectva ruských ozbrojených sil, takže už v minulých letech dbala, aby také její dělostřelectvo disponovalo dostatečným množstvím kvalitních zbraní. A to nejen těžkých, ale i systémy na podporu menších jednotek o velikosti pluku. K tomu dříve sloužily stárnoucí sovětské houfnice 2S1 Gvozdika, polský zbrojní průmysl ale přišel s adekvátní náhradou. Tou je těžký samohybný minomet označovaný jako M120K RAK.

Minomet lze umístit na více druhů podvozku

Za vývojem systému stojí polská zbrojní společnost HSW, na minometu začala pracovat v roce 2006. Vlastní zbraní je univerzální věž vybavená minometem ráže 120 milimetrů s hladkou hlavní o délce 25 ráží. Tuto věž je přitom možné umístit na různé druhy podvozků, během vývoje byla namontována na pásovém „Opalu“, a dokonce spatřila světlo světa i verze na podvozku německého bojového vozidla pěchoty Marder.

Ve finálním řešením byl jako podvozek pro polské zbrojené síly zvolen obrněný transportér KTO Rosomák. Jde o v Polsku vyráběný transportér 8×8 na základě licence finského vozidla Patria AMV. Rosomáků používají polské ozbrojené síly již více než tisícovku, což značně ulehčuje údržbu a logistiku samohybných minometů. Na silnici pak může RAK dosahovat rychlosti až 80 km/h, a jeho dojezd na plnou nádrž činí 500 kilometrů.

Minomety M120K RAK na ceste iZdroj fotografie: Jarosław Wolski / Creative Commons / CC BY-SA
Minomety M120K RAK na cestě

Hmotnost celého systému M120K RAK je 24,5 tun, přičemž je 7,7 metrů dlouhé a 2,8 metrů široké, a k jeho obsluze je potřeba čtyřčlenná osádka. Kromě vysoké mobility poskytuje korba obrněného transportéru a pancéřovaná věž ochranu proti lehkým pěchotním zbraním a střepinám dělostřeleckých granátů. Tedy žádný zázrak, ale ani „papír“. Na svou velikost se jedná o poměrně ničivou zbraň, která rozmetá jednotky, budovy i nějakou techniku.

RAK může rychle začít střílet i opustit pozici

Minomet je kompatibilní s obdobnými zbraněmi, jaké jsou používány v zemích NATO, ale může využívat i upravenou straší munici z polských skladů. Uvnitř vozidla je zásoba 46 granátů, které může zbraň vypalovat rychlostí až 10 ran za minutu. Osádka dokáže začít s palbou již 30 sekund po zaujetí palebné pozice, a místo zvládne opustit do 15 sekund, což je výhodné k obraně proti nepřátelské protipalbě. Dostřel systému je až 12 kilometrů, což je méně než u houfnice Gvozdika, ale vše vynahrazuje rychlost a efektivita palby

Minomet je totiž vybaven moderním digitálním systémem řízení palby, laserovým dálkoměrem nebo termokamerou, a také dokáže spolupracovat s průzkumným dronem FlyEye. Systém přitom většinou nepůsobí samostatně, ale v jednotce s průzkumnými, velitelskými a logistickými vozidly. Jedna základní jednotka by se měla skládat z 8 minometů a 4 řídících vozidel. Polsko také slíbilo poslat 3 takové jednotky jako pomoc Ukrajině.

Minomet M120K RAK

Za jak silnou zbraň považujete minomety RAK?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru