Polský samohybný minomet M120K RAK ráže 120 mm zasype nepřítele 10 ranami za minutu, „ničivý drobek“ dokáže bránit i útočit

Dříve mělo Polako ve výzbroji sovětské samohybné houfnice ráže 122 mm, ale nahrazuje je těžkými minomety vlastní výroby. Mají sice kratší dostřel, ale jsou účinnější.

Jednotka minometů M120K RAK i Zdroj fotografie: Jarosław Wolski / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejenom polská armáda si je vědoma síly dělostřelectva ruských ozbrojených sil, takže už v minulých letech dbala, aby také její dělostřelectvo disponovalo dostatečným množstvím kvalitních zbraní. A to nejen těžkých, ale i systémy na podporu menších jednotek o velikosti pluku. K tomu dříve sloužily stárnoucí sovětské houfnice 2S1 Gvozdika, polský zbrojní průmysl ale přišel s adekvátní náhradou. Tou je těžký samohybný minomet označovaný jako M120K RAK.

Minomet lze umístit na více druhů podvozku

Za vývojem systému stojí polská zbrojní společnost HSW, na minometu začala pracovat v roce 2006. Vlastní zbraní je univerzální věž vybavená minometem ráže 120 milimetrů s hladkou hlavní o délce 25 ráží. Tuto věž je přitom možné umístit na různé druhy podvozků, během vývoje byla namontována na pásovém „Opalu“, a dokonce spatřila světlo světa i verze na podvozku německého bojového vozidla pěchoty Marder.

Ve finálním řešením byl jako podvozek pro polské zbrojené síly zvolen obrněný transportér KTO Rosomák. Jde o v Polsku vyráběný transportér 8×8 na základě licence finského vozidla Patria AMV. Rosomáků používají polské ozbrojené síly již více než tisícovku, což značně ulehčuje údržbu a logistiku samohybných minometů. Na silnici pak může RAK dosahovat rychlosti až 80 km/h, a jeho dojezd na plnou nádrž činí 500 kilometrů.

Minomety M120K RAK na ceste iZdroj fotografie: Jarosław Wolski / Creative Commons / CC BY-SA
Minomety M120K RAK na cestě

Hmotnost celého systému M120K RAK je 24,5 tun, přičemž je 7,7 metrů dlouhé a 2,8 metrů široké, a k jeho obsluze je potřeba čtyřčlenná osádka. Kromě vysoké mobility poskytuje korba obrněného transportéru a pancéřovaná věž ochranu proti lehkým pěchotním zbraním a střepinám dělostřeleckých granátů. Tedy žádný zázrak, ale ani „papír“. Na svou velikost se jedná o poměrně ničivou zbraň, která rozmetá jednotky, budovy i nějakou techniku.

RAK může rychle začít střílet i opustit pozici

Minomet je kompatibilní s obdobnými zbraněmi, jaké jsou používány v zemích NATO, ale může využívat i upravenou straší munici z polských skladů. Uvnitř vozidla je zásoba 46 granátů, které může zbraň vypalovat rychlostí až 10 ran za minutu. Osádka dokáže začít s palbou již 30 sekund po zaujetí palebné pozice, a místo zvládne opustit do 15 sekund, což je výhodné k obraně proti nepřátelské protipalbě. Dostřel systému je až 12 kilometrů, což je méně než u houfnice Gvozdika, ale vše vynahrazuje rychlost a efektivita palby

Minomet je totiž vybaven moderním digitálním systémem řízení palby, laserovým dálkoměrem nebo termokamerou, a také dokáže spolupracovat s průzkumným dronem FlyEye. Systém přitom většinou nepůsobí samostatně, ale v jednotce s průzkumnými, velitelskými a logistickými vozidly. Jedna základní jednotka by se měla skládat z 8 minometů a 4 řídících vozidel. Polsko také slíbilo poslat 3 takové jednotky jako pomoc Ukrajině.

Minomet M120K RAK

Za jak silnou zbraň považujete minomety RAK?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články