Postrach sovětských tankistů, samohybný stíhač tanků Ferdinand

Nejobávanější stíhač tanků v nacistické armádě. Nepřítele ničil na obrovskou vzdálenost s lehkostí jemu vlastní. Přesto však nedokázal zvrátit průběh války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po bojišti rozséval strach. Ničil svoje soupeře na několika kilometrovou vzdálenost, sám byl ale na takovou vzdálenost pro tehdejší Sovětské a Spojenecké tanky nezničitelný. Přesné a spolehlivé dělo, obrovský čelní pancíř, špatná pohyblivost – to všechno je tank Ferdinand, který se poprvé podíval do válečné vřavy v roce 1943. Zajímavostí je, že pro vojáky Rudé armády údajně název Ferdinand bylo synonymum pro všechny stíhače tanků, a z tohoto důvodu ruské zdroje častokrát mylně referují o „tisících zničených Ferdinandech“.

Vznikl vlastně náhodou

Za zajímavé můžeme považovat okolnosti vzniku tanku Ferdinand. V tehdejším nacistickém Německu byly v zásadě dva hlavní konstruktéři bojových vozidel, a sice Ferdinand Porsche a Carl Henschel. Ferdinand Porsche toho času vyvinul podvozek, u kterého věřil, že je tak kvalitní a rovnou pustil do sériové výroby 90 kusů – věřil, že jeho podvozky najdou uplatnění ve Wehrmachtu. Avšak, jeho podvozek byl nakonec německou armádou odmítnut. Bylo potřeba tyto podvozky upotřebit, zničení podvozků by znamenalo velké ekonomické škody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A tak se zrodil nápad. Upotřebit podvozky a vyvinout nový typ tanku. Bylo rozhodnuto, že nový tank bude osazen obávaným 8,8 cm dělem a bude disponovat 200 mm předním pancířem. Otočná věž z praktických důvodů zmizela a byla nahrazena dobře chráněnou pancéřovou nástavbou. Motor o síle 600 koní musel být schopen pohánět 65 tun váhy. A s tím souvisel jeden velký neduh pozdějších německých vozidel – jejich spolehlivost a mobilita.

Tak vznikl jeden z nejnebezpečnějších tanků

Tank Ferdinand disponoval mocným a obávaným 8,8 cm dělem. Toto dělo mělo na tehdejší poměry neuvěřitelnou ničivou sílu a schopnost prostřelit obrovské hodnoty pancíře. Tento tank byl schopen likvidovat vše, co mu stálo v cestě, na vzdálenost 2.000 metrů. Pro představu, Sovětské tanky se musely přiblížit na vzdálenost přibližně 100 metrů.

Tank Ferdinand iZdroj fotografie: Depositphotos

Největší slabinou vozidla Ferdinand tak zůstával nedostatečný výkon motoru, respektive jeho hmotnost, a slabé protipěchotní obranné prvky. Tank postupem času prošel modernizací ze zkušeností východní fronty, avšak malá produkce těchto vozidel, problematická hmotnost vozidla, stejně jako nedostatek zdrojů ke konci války zapříčinily, že vozidlo nebylo schopno zvrátit budoucí porážku nacistického Německa.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články