Experimentální mobilní pozemní odpalovací zařízení Oshkosh 4×4 LRFL umí vypouštět Tomahawk, který může ovládnout souš i moře

NÁZOR: Střely Tomahawk jsou běžně odpalovány z lodí a ponorek, ale možnost vystřelovat je i ze souše může dát námořní pěchotě zcela nové možnosti.

Střela Tomahawk i Zdroj fotografie: Tim Evanson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Americká námořní pěchota se snaží přejít na maximálně mobilní strukturu, aby se stala co nejvíce pohyblivou. Na to konto už například začala vyřazovat tanky i některé další obrněnce, a soustředí se na vozidla. Zároveň si ale potřebuje udržet značnou palebnou sílu na co nejdelší vzdálenost, pročež testuje různé druhy nových zbraňových systémů. Jedním z nich je mobilní dálkově ovládané zařízení Long Range Fires Launcher známé také pod zkratkou LRFL se schopností odpalovat střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk ze země.

Tomahawk zasáhne pozemní i námořní cíle

Střely Tomahawk jsou právem obávané zbraně odpalované z lodí a ponorek, a to nejenom amerického námořnictva, používá je totiž i několik amerických spojenců. Jsou přitom známé zejména tím, že dokáží zasáhnout cíle s velmi vysokou přesností i na dlouhou vzdálenost, nejčastěji slouží například proti bunkrům a velitelským stanovištím, ale i dalším hodnotným cílům. Mají však rovněž možnost útočit na plavidla v roli protilodních zbraní. Možnost odpalovat je nejen z moře, ale i ze země, by pak znamenala značné rozšíření možností.

Myšlenka experimentálního zařízení LRFL spočívá v umístění odpalovače na terénní vojenské vozidlo, pokud možno ne veliké, aby byla zachována jeho vysoká mobilita. Podvozek proto vychází z vozidla JLTV od společnosti Oshkosh v konfiguraci 4×4; tato vozidla používají mariňáci i armáda a postupně nahrazují legendární vozidla Humvee – stejně jako ta jsou známa svou mobilitou a dobrou průchodností terénem. Vozidlo s odpalovačem střely Tomahawk by však nemělo řidiče, ale jednalo by se o dálkově řízený pozemní dron.

Dolet je 1 600 km, hlavice má 450 kg

Fotografie zveřejněné americkou námořní pěchotou ukazují, že by na odpalovač bylo možné nabít jednu střelu Tomahawk, která bývá dlouhá 5,56 metrů, a pokud má posilovač, pak měří 6,25 metrů, a hmotnost až 1,6 tuny. Nese konvenční hlavici o hmotnosti 450 kilogramů a je schopna zasáhnout cíl do vzdálenosti až 1 600 km. Létá podzvukovou rychlostí ve velmi nízké výšce, přičemž se umí vyhýbat místům nepřátelské palby a je obtížně sestřelitelná.

Letecké pumy JDAM, Ukrajina

Z hloupé pumy se stala chytrá s dlouhým dosahem: nikdy nemine cíl a je 24krát levnější než Tomahawk. Ukrajina má americkou sadu JDAM

Podobná zbraň by námořní pěchotě, případně i armádě, umožnila provádět údery, při nichž se dnes musí spoléhat na lodě, případně letectvo a jeho řízené střely. Mariňáci by s sebou mohli brát zbraň při svých misích třeba na nějaký ostrov v Pacifiku, kde by měli by možnost přesného zásahu klíčové infrastruktury nepřítele, případně by mohli využít střely Tomahawk k ovládnutí hladiny oceánu na stovky kilometrů daleko. Pozemní jednotky zbraň podobných schopností dosud postrádaly, ale již brzy tomu nejspíše bude jinak.

Za jaké situace mohou mít pozemní Tomahawky nejlepší uplatnění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články