Důvod, proč je vůz Humvee pro armádu nenahraditelný

Humvee je tou nejlepší volbou do válek, které vyžadují agilitu a spolehlivost, a to zejména na evropské půdě. Je to obrněné vozidlo, které je součástí flotily lehkých taktických kolových vozidel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Jian Kang / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Uživatel IceUnshattered / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Novoklimov/ Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Indrajit Das / Creative Commons / CC BY-SA
Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
                   

Jeho název vznikl zkomolením oficiální zkratky. Ta označuje High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV) a vůz se stal terénním vozidlem pro vojska v roce 1985, kdy ho poprvé použila americká armáda. Vznikat ale začal již v roce 1979, kdy vydala oficiální požadavek na terénní vozidlo, které mělo nahradit Jeepy Willys a další civilní auta, která již nestačila.

Do povědomí obyvatel se Humvee dostal díky operaci Pouštní bouře

Americká vojska měla několik požadavků, které měl Humvee splňovat – vynikající výkon na silnici i v terénu nebo schopnost uvést velký náklad. Zájem o jeho výrobu projevilo přes 60 společností. Více než 100 000 kusů vozidla nakonec vyrobila firma AM General. O vozidlo projevil zájem Arnold Schwarzenegger, který je majitelem několika aut Hummer, a přemluvil firmu AM General k výrobě civilní verze. Ta je známá pod jménem Hummer H1.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze začátku byly součástí vozidel motory o objemu 6,2 litru a disponovaly třístupňovou převodovkou, od roku 1995 se používají 6,5 litrové motory a převodovka se čtyřmi stupni. Humvee má stálý pohon všech čtyř kol, což je nezbytné pro operace v náročném terénu. Z programu Joint Light Tactical Vehicle vzešel nástupce vozidel Humvee, ale tento moderní stroj nemůže vždy nahradit stávající jedničku Humvee. JLTV ale nabízejí vojákům lepší pancéřovou ochranu a bezpečnost na palubě.

Humvee nabízí až 15 konfigurací

Vozidla Humvee jsou udržovatelná, spolehlivá a postavená tak, aby přežila i náročné bombardování od nepřátel. Humvee zavedl nové standardy spolehlivosti mezi bojovými vozidly. Je k dispozici v 15 konfiguracích a má 44 vyměnitelných částí, což znamená méně práce pro mechaniky, kteří vozy udržují v chodu. Méně časté výměny komponentů uspoří armádě mnoho financí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postupně se budou vozy Humvee nahrazovat lepšími JLTV, ale bude trvat několik let, než se kompletně vymění u všech vojsk. Některé armády totiž nedají na Humvee dopustit, jiné si myslí, že novější vozidla mohou mít lepší zabezpečení a snadnější údržbu. Kromě bezpečnosti je důležitá také mobilita vozu. Podle velitele námořní pěchoty Roberta Nellera bude záviset na tom, proti jakému typu hrozby budou bojovat.

Zdroj: ArmyTechnology

Galerie

Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články