Těžké protitankové rakety TOW již oslavily padesátku, ale jsou stále účinné i proti moderním tankům

Protitankové verze zbraní procházely dlouhým vývojem. Ty starší stále vyžadují, aby obsluha držela zaměření na cíli po celou dobu jejich letu.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

V květnu 1972 se americkým helikoptérám UH-1 Huey podařilo u An Lock zničit několik tanků severovietnamské armády. O několik dní později se vietnamským Rangers podařilo při severoveitnamském útoku na jejich základnu zlikvidovat trojici tanků PT-76. Obě události měly jedno společné. Použita při nich byla nová těžká americká řízená protitanková střela označovaná jako BGM-71 TOW. Více než 50 let poté tyto střely s úspěchem používá i ukrajinská armáda ve válce s Ruskem.

Řiditelná střela proti sovětským tankům

Americké ozbrojené síly dlouho hledaly vhodný design pro řízenou protitankovou střelu, s níž by mohly čelit obrovskému počtu tanků na straně Varšavské smlouvy. Mělo jít o zbraň, která by se dala odpalovat ze země, z vozidel, ale i z vrtulníků. Její hlavice měla být dostatečně průrazná, aby si poradila s jakkoli silným tehdejším pancířem. Musela být dobře řiditelná a obsluze zajistit vysokou pravděpodobnost zasažení cíle.

V roce 1970 se nakonec začal vyrábět vítězný design zbraně označovaný jako TOW. Ve variantě, jež se používá jako přenosná na zemi, se skládá z několika základních částí. První je skládací stativ, na který se umísťuje odpalovací tubus. Do něho se vkládá vlastní střela, jde tedy o opakovaně použitelnou zbraň. Dále je zde denní sledovač, ten lze doplnit i plynem chlazeným nočním zaměřovačem. A několik dalších částí.

Zbraň vyžaduje viditelnost cíle. Operátor musí celou dobu držet cíl v zaměřovači, aby byla střela schopna ho zasáhnout. Když je cíl zaměřen, stiskne obsluha spoušť, ale k samotnému odpalu dojde až za 1,5 sekundy, kdy se roztočí gyroskop a zahřeje baterie. Po startu obsluha musí držet zaměřovač na cíli, raketa je s odpalovacím zařízením spojena tenkým drátem a dostává naváděcí pokyny. O tom, kde se raketa nachází, ví zařízení díky infračervenému majáku v zadní části rakety.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
BGM-71 TOW na vozidle Humvee

Prorazí i 900 milimetrů pancíře

Ve 21. století byly vyvinuty i verze, které nejsou naváděny po drátu, ale pokyny dostávají rádiově. První typy střel měly dosah 3 kilometry, v současné době existují i varianty s dosahem přes 4 kilometry, i když většina používaných raket má udávaný dolet 3 750 metrů. K cíli se pohybují rychlostí až 320 metrů za sekundu. Ty nejsilnější mají hlavici o hmotnosti 6,14 kilogramu a dokážou si poradit s pancířem o síle 900 milimetrů RHAe. Nepoužívají se jen proti obrněným vozidlům, ale například i proti bunkrům.

TOW bývá často umisťován i na různých vozidlech, typickým jsou armádní vozidla Humvee. Právě ta měla v rámci amerických balíčků dostat i ukrajinská armáda spolu s minimálně 1 500 raketami. I když nejde o tak sofistikované zbraně, jako je Javelin, jsou stále velmi silné a účinné. Velmi se osvědčily například ve válce v Perském zálivu proti iráckým tanků. Známy jsou i záběry ze syrské občanské války, kde tyto zbraně velmi úspěšně používala i protiasadovská opozice. Některých se však zmocnili i islamisté.

Jak účinná je podle vás raketa TOW po tolika letech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“