Putinova soukromá armáda má i vlastní obrněný vůz. Vhodný je ale spíše do konfliktů s nižší intenzitou

Soukromí žoldnéři bývají najímáni k úkolům, které nechtějí nebo nemohou oficiální ozbrojené síly dělat. Často mívají špičkovou výzbroj a kvalitní vojenský výcvik.

i Zdroj fotografie: UN Security Councili / Public Domain
                   

Kam Vladimir Putin nemohl v uplynulých letech poslat ruské vojáky, ale chtěl tam udržet nebo rozšířit vliv Ruska, tam nasadil svoji soukromou armádu. Alespoň tak bývá mnoha médii i odborníky označována žoldnéřská skupina s názvem Wagnerova soukromá vojenská společnost. Zajímavá na ní je nejen její činnost a napojení na ruského vládce, ale i výzbroj. Disponuje dokonce svým obrněným vozem.

Vozidlo pojmenované po žoldnéřské skupině

Wagnerova skupina, Wagnerova armáda či zkrátka Wagnerovci je ruská paramilitární organizace, označovaná také jako soukromá armáda, která se zúčastnila nebo účastní rozličných ozbrojených konfliktů, jako je občanská válka v Sýrii, válka na východní Ukrajině nebo občanská válka v Libyi. Během působení Wagnerovců v Sýrii, Libyi a dalších afrických státech byli tito žoldnéři spatřeni s různým druhem výzbroje včetně klasických obrněných transportérů. Jedno z vojenských vozidel je ale pro ně specifické a evidentně ho velmi rádi nasazují do akcí.

Také se pro něj vžil název Wagnerův vůz, jindy bývá přezdíváno jménem Čekan nebo Ščuka (Štika). Není to vlastně nijak pozoruhodný nebo výkonný stroj, ale třínápravový obrněný vůz typu MRAP. Tedy automobil určený pro přepravu pěchoty, který má vojákům během cesty zajistit základní ochranu. A to nejen proti palbě ručních zbraní, ale především proti minám a improvizovaným výbušným zařízením. S těmi se vojáci v místech s asymetrickými konflikty, kde bývají ruští žoldnéři často nasazováni, mohou setkávat poměrně často.

Stejný problém koneckonců řešili i Američané při nasazeních v Iráku nebo Afghánistánu. Vozidlo využívá podvozku Ural-432007-0111-31, který je běžně dostupný. Obrněné vozidlo je vyrobeno v Rusku a obdrželo Prohlášení o shodě výrobků s požadavky technických předpisů Euroasijské hospodářské unie číslo TC N RU Д-RU.РА01.А.72635. Wagner vagon, jak je mu také přezdíváno, byl také dříve viděn během konfliktů v Sýrii a Libyi. 

Je to ruské multifunkční, modulární, pancéřované, minám odolné vozidlo MRAP vyvinuté společností Evro Polis Jevgenije Prigožina. Mělo by být vybaveno osmiválcovým přeplňovaným dieselem JaMZ – 238M2 o objemu 14 860 ccm a výkonu 240 koní a má dosahovat rychlosti 82 km/h na silnici či pevném rovném povrchu. Celková hmotnost včetně užitečné zátěže by neměla přesáhnout 15 tun.

Má být vysoké těsně nad 3 metry, ale jeho přesnější specifikace nejsou známé. Jen z fotografií je jasné, že má pancéřovanou kabinu i prostor pro převážené mužstvo. Uvnitř by mohlo být místo pro zhruba 10 vojáků. K dispozici mají i uzavíratelné palebné otvory po stranách a v zadních vratech vozidla, mohou tedy bojovat zevnitř. Existují i snímky, kde je vozidlo na střeše vyzbrojeno těžkým kulometem.

Protitankovým raketometům neodolá

Wagnerova soukromá armáda vůz prokazatelně nasadila i na Ukrajině, ale není známo, v jakých počtech. Na veřejnosti se zatím objevilo jediné video, které ukazuje Wagnerův vůz opuštěný na krajnici a zřejmě znehybněný ukrajinskou armádou. Do předních linií válečného konfliktu, kde vojáci protivníka disponují mnoha protitankovými zbraněmi, se tento vůz příliš nehodí. Proti kumulativním střelám jeho pancíř není schopen ani posádku, ani systémy vozidla ochránit a nemá ani žádnou přídavnou ochranu, jakou bývají například slat mříže.

Wagnerova armáda se v ukrajinském konfliktu angažuje od samého počátku. V prvních dnech se její jméno objevilo v souvislosti se snahou zabít prezidenta Volodymyra Zelenského. Na ukrajinské území dle všeho byli žoldnéři posláni ještě před začátkem bojů. V posledních týdnech Rusko žoldnéře stahuje z různých konfliktů po světě a nasazuje je přímo na frontě. Snaží se tak zacelit díry po velikých ztrátách na lidské síle.

Žoldnéři jsou z velké části bývalí vojáci ruské armády a jsou velmi dobře vycvičeni a motivování. I když se vyskytli tací, co z jednotky kvůli možnému nástupu na Ukrajinu odešli. Byli nasazeni do bojů v Sýrii nebo Libyi a také v některých neklidných afrických státech. Objevila se i mnohá obvinění, že páchají válečné zločiny proti civilnímu obyvatelstvu. Oficiálním majitelem jednotky je miliardář Jevgenij Prigožin, známý blízkým vztahem s prezidentem Putinem. Je přezdívaný Putinův kuchař.

Jak podle vás mohou žoldnéři obstát v klasickém válečném konfliktu?

Zdroj: MilIn, DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články