Egyptský salvový raketomet RAAD 200 vychází ze sovětského Gradu, ale vlastně vypadá úplně jinak, a pálí i termobarické rakety

Raketomety patří mezi velice účinné zbraně, a nejrozšířenější na světě je nejspíše sovětský Grad, který se dočkal i mnoha modifikací, k nimž přidal svou vlastní i Egypt.

Egyptský salvový raketomet RAAD 200 i Zdroj fotografie: NOMP
                   

Mezi nejúčinnější zbraně moderního bojiště patří salvové raketomety, které jsou ve výzbroji mnoha armád již od druhé světové války, a jejich schopnosti pochopitelně neustále stoupají. Ty nejlepší přitom mají dosah i přes 100 kilometrů a umí odpalovat naváděné střely, ale většina jich je nenaváděných a s menším dostřelem. Jenomže hromadná salva desítek takových raket má na cíl doslova devastující účinek, a proto se zbrojovky snaží stále přicházet s novými systémy. Mezi nové konstrukce salvových raketometů patří i egyptský RAAD 200 od firmy NOMP.

Egypt zúročil produkci sovětských Gradů

Africká země má ve výzbroji opravdu velké množství raketometů, a to včetně amerických M270 využívajících stejné rakety jako M142 HIMARS. Nejpočetnější skupinou těch salvových jsou potom staré sovětské BM-21 Grad, případně jejich deriváty často umístěné na speciálních podvozcích. Zkušenosti s jejich produkcí se proto Egypťané rozhodli zúročit u vlastního raketometu RAAD 200, ačkoliv klasickému Gradu se příliš nepodobá.

RAAD 200 využívá odpalovač na rakety stejné ráže jako Grad, ale je koncipovaný jinak. Zatímco sovětský (ruský) systém má 40 odpalovacích tubusů, u egyptského jich je pouze 30, a to rozdělených do dvou polovin. Vojáci do nich přitom mohou nabít různé rakety ráže 122 mm určené do Gradů, uvádí Defence-Blog, nebo použít rakety BRE1 122 mm s dosahem až 40 km. Egyptská armáda má navíc k dispozici i termobarické rakety s dosahem 20 km.

Pásový podvozek s pancéřovanou kabinou

Oproti Gradu je jiný i vzhled vozidla. Nejedná se o klasický podvozek nákladního automobilu, ale o pásový s pancéřovanou kabinou, takže ve výsledku trochu připomíná M270. Většina částí je přitom vyrobena z domácích komponentů. ArmyRecognition uvádí, že měří 6,5 metrů na délku, 2,85 metrů na šířku, a 3,1 metrů na výšku, přičemž jeho hmotnost je přes 18,5 tun. Pohybovat se dokáže rychlostí až 45 km/h a díky pásům si poradí i s velmi náročným terénem. Uvnitř kabiny je místo pro řidiče a další 2 vojáky, kteří typicky zajišťují obsluhu.

Sovětská Kaťuša, Stalinovy varhany

Jak nenáviděné Stalinovy varhany „hrály“, trnuli hrůzou i nejodvážnější němečtí vojáci. Sověty milovaný salvový raketomet BM-13 (Kaťuša)

Egyptský RAAD 200 není nijak sofistikovanou zbraní a schopnostmi se bude rovnat běžným salvovým raketometům, ale jeho konstrukce může být důkazem postupného vzestupu egyptského zbrojního průmyslu. Země tak nemusí být závislá na zahraničních dodavatelích, ale mnohé zbraně si vyprodukovat sama a levněji. Navíc není vyloučeno, že by mohl mít Egypt podobné ambice jako Turecko, a po zvládnutí jednodušších systémů se pustit do složitějších, a to včetně raketometů s přesně naváděnými střelami a dlouhým dosahem.

Egyptský raketomet RAAD 200

Z jakého důvodu Egypt vyvinul vlastní salvový raketomet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články