Rusko může mít díky kanibalizaci velký problém i s raketomety. Bude schopné vytáhnout ze skladů i legendární Katuše?

Raketomety MLRS jsou spolu s dělostřelectvem jednou z nejničivějších zbraní pozemních sil. Většinou se zaměřují na plošné ničení cílů, ale mají i jiné úkoly.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Raketometům od druhé světové války, kdy legendární Katuše drtily nacistická vojska, přikládají Rusové velký význam. Je tomu tak i ve válce s Ukrajinou, kde je nasazují ve vysokých počtech. Papírově jich mají mít ve skladech ještě velké množství, mluví se až o 3 tisícovkách raketometů. Skutečnost však může být dle některých expertů jiná. Stejně jako u jiných druhů zbraní bude i těchto provozuschopných nebo snadno opravitelných mnohem méně.

Tři hlavní typy MLRS

Na začátku války s Ukrajinou mělo Rusko v aktivní službě zhruba 1 100 raketometů. Nejčastějšími jsou legendární BM-21 Grad ráže 122 milimetrů, případně menší počet Tornado-G. Ve výzbroji ruské armády jsou však i těžší kusy s dostřelem větším, než je 20 kilometrů Gradu. BM-27 Uragan ráže 220 milimetrů s dostřelem 70 kilometrů a BM-30 Smerč, případně Tornado-S, ráže 300 milimetrů s dostřelem i 120 kilometrů.

Ukrajinci tvrdí, že během bojů již ruské armádě zlikvidovali téměř 400 systémů MLRS. Pokud je to pravda, ztratilo Rusko zhruba třetinu svých aktivně používaných raketometů, což jsou velmi vážné ztráty. Již koncem jara se přitom ukázalo, že armáda vytahuje ze skladů některé zakonzervované Grady a Uragany a nakonec byly zaznamenány i v bojové oblasti. Pravděpodobně tedy v doplňování ztrát pokračuje. Některé raketomety ze skladů by měli nejspíše obsluhovat i mobilizovaní vojáci.

iZdroj fotografie: Robert Wray / Creative Commons / CC BY-SA
Grad BM-21

Míru kanibalizace nikdo nezná

Otázkou je, zda Rusko opravdu uskladněné 3 tisíce MLRS ve skutečnosti má. Podle všeho v posledních letech některé již ze skladů vytáhlo. Také se nové systémy, myšleno především BM-21 Grad, dlouhou dobu nevyráběly nebo jen omezeně. Lze proto předpokládat, že ruští vojáci, jak bývá jejich častým zvykem, mnoho uskladněné techniky kanibalizovali, aby aktivní udrželi v chodu. Počty tedy mohou být dramaticky nižší. Nebude tak možné raketomety jen tak vytáhnout, jelikož jsou nefunkční.

Na druhou stranu ty, které nebyly ztraceny, jsou pravděpodobně v lepším stavu než dělostřelectvo. To trpí opotřebováním hlavní, což u odpalovačů raket tak velký problém při častém použití není. U dělostřelectva se i ukazuje, že Rusko musí ve skladech sahat po dělostřelectvu ze stalinovské éry. Pokud nebude mít dost MLRS, to samé hrozí i u raketometů. Ve skladech má mít asi stovku BM-13 Katuša. Velení je může vytáhnout a s odkazem na jejich úspěšný boj s nacisty nasadit i po desítkách let.

Kolik může mít Rusko ve skladu raketometů?

Zdroj: DefenceUa
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články