Nová hrozba pro formace tanků a obrněných vozidel. Rakety Brimstone na vozidlech Coyote nebo Boxer

Portfolio protitankových zbraní se neustále rozšiřuje a situace pro tanky není na bojišti jednoduchá. Jsou nepostradatelné, ale je nutné je přizpůsobit měnícím se podmínkám.

i Zdroj fotografie: MBDA
                   

Efektivita moderních naváděných protitankových zbraní je nade vše prokázaná. Může je nést jeden člověk a přitom zničí mohutný obrněnec. Zbrojní firmy však pracují na konceptech, které by schopnosti moderních protitankových střel vylepšily. Spočívají v nápadu umístit větší počet odpalovacích zařízení raket na vozidla. Tak by se mohly snadno přesunout na místo, kde jsou potřeba, a zlikvidovat během krátké chvíle větší počet cílů. S novým konceptem takového stíhače tanků nyní přišla společnost MBDA.

Brimstone umístěná na vozidlech

Koncept spočívá v nápadu využít již osvědčených útočných střel Brimstone, jež společnost vyrábí. Ty by mohly být namontovány buď na obrněné vozidlo Supacat HMT 600 Coyote, nebo na obrněný transportér Boxer. Fotografie, které firma představila ve své tiskové zprávě, ukazují tato vozidla vybavená odpalovačem na osm střel. Koncept není zcela nový, protože například na Ukrajině, kam Velká Británie Brimstone dodala, se objevilo odpalovací zařízení těchto raket umístěné na lehkém nákladním voze.

Raketa Brimstome byla do výzbroje zavedena v roce 2005. Jde o 50 kilogramů těžkou střelu o průměru 180 milimetrů. Je možné ji odpalovat z letadel, vrtulníků, dronů nebo pevných pozic. Jestliže je odpalovaná ze země, její dosah činí 12 kilometrů. Dosahuje rychlosti až Mach 1,3. Má 6,3 kilogramu těžkou bojovou HEAD hlavici. Ta je tandemová, aby si uměla poradit i s reaktivním pancéřováním. Existují i nové verze raket s delším doletem.

Střela je vybavena vlastním aktivním radarovým hledačem, ale má i laserové navádění. V podstatě se jedná o rakety typu vystřel a zapomeň, kdy se po zaměření cíle již operátor nemusí starat o její navádění. Raketa funguje za každého počasí. Lze ji použít i v módu, kdy je vystřelena do nějaké oblasti a její systémy si cíl najdou samy. Raketa zanechává jen minimální kouřovou a tepelnou stopu, aby bylo co nejvíce ztíženo odhalení místa odpalu.

Rozšířený obrněný transportér

Boxer je obrněný transportér používaný ozbrojenými silami v Německu, Nizozemí, Litvě a objednané je má i australská armáda. Jde o vysoce mobilní vozidlo schopné operovat i v obtížném terénu. Dosahuje rychlosti až 105 kilometrů v hodině a jeho dojezd je až 1 100 kilometrů. V základním provedení poskytuje osádce ochranu proti střelám do ráže 14,5 milimetru, ale ochranu lze přídavnými moduly i navýšit. Velmi propracovaná je i ochrana proti minám a výbušným nástražným systémům.

iZdroj fotografie: MBDA
Coyote se střelami Brimstone

HMT 600 Coyote je britské šestikolové obrněné vozidlo odvozené od vozidel Jackal. Je používáno jako vozidlo pro přepravu středně těžkých nákladů nebo v úloze dělostřeleckého tahače. Má pancéřovanou kabinu, která poskytuje posádce ochranu proti palbě z ručních zbraní. Jeho rychlost by měla být až 130 kilometrů za hodinu. Byl by tedy více mobilnější než Boxer, ale pravděpodobně by poskytoval o něco menší míru ochrany.

Jak se díváte na nápad montovat Brimstone na obrněná auta?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články