Medici už nebudou muset riskovat životy, raněné odveze elektrický robot, i když se s ním pojí několik rizik

Rychlá evakuace raněných vojáků k lékaři může zachránit životy, ale pod palbou je to velice obtížné. Řešením však mohou být roboti, jejichž zničení až tak nevadí.

Evakuační robot nazývaný Miloš i Zdroj fotografie: Srđan Popović / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z možností, jak využít stále dokonalejší drony, je záchrana raněných vojáků na bojišti. Některé armády už experimentují s podobnými koncepty několik let, a první se dokonce objevily na bojišti. Jde jistě o jednu z cest, jak zachraňovat životy zraněných jednotek, a zároveň předcházet ztrátě lidských nosičů a mediků. Na druhou stranu, nasazení takových strojů může mít i svá rizika, takže se na ně nelze vždy 100% spoléhat.

Myšlenka evakuačních robotů není nová

Koncept záchrany vojáka dronem je jednoduchý – na bojiště pod palbou lze místo zdravotníků poslat robota, na který je raněný voják naložen, a ten ho bez rizika dalších ztrát dopraví do bezpečí. Dron přitom může řídit operátor pomocí dálkového ovládání a kamer, případně lze využít autonomního navádění – i takové technologie dnes existují. Podobný koncept začala třeba americká armáda studovat již v roce 2012, uvádí PopularMechanics.

Podobné stroje již v současnosti existují, nasazuje je například ruská nebo ukrajinské armáda. Na videu pod tímto článkem lze potom vidět nízkého elektrického pásového robota, který využívá první ze zmíněných v bojových liniích. Směrem na frontu dle všeho dopravuje zásoby, a cestou zpět může vzít raněného vojáka na nosné plošině, kde může být teoreticky i trochu chráněn. Defence-Blog zase popsal ukrajinského robota na kolech, který za sebou táhne nosítka s koly – zvládnout má až 100 kilogramů na vzdálenost 10 kilometrů.

Ani robot zdaleka není bez rizika

Nasazení pozemních robotů k záchraně vojáků je přínosem, ale má i svá omezení. Musí být totiž schopni se vypořádat s jakýmkoliv terénem, přičemž nesmí uváznout někde uprostřed cesty, neboť jinak by pro raněného stejně museli lidé. Zároveň nemůže být příliš veliký, protože by byl vidět a nepřítel by na něj mohl spustit palbu. Možné ho však není ani příliš pancéřovat, protože by to znamenalo nárůst hmotnosti a tedy omezení mobility. Pamatovat je pak rovněž nutné na to, že takové vozidlo může být snadným cílem pro sebevražedné drony.

Větší letecké drony jsou pak dalším způsobem, kterým lze raněné vojáky evakuovat. Třeba TimesOfIsrael uvedl, že přesně taková dron předvedla v roce 2017 firma Israel Aerospace Industries, přičemž vypadá jako malý vrtulník s nosností až 180 kilogramů a rychlostí až 120 km/h. Podobné stroje by mohly nahradit evakuační vrtulníky, ale na druhou stranu by bylo asi dost riskantní posílat je přímo na frontu, neboť by je nepřítel mohl sestřelit.

Jak velkou roli budou hrát drony při záchraně vojáků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články