Video: RPO-A Šmel je jedním z mála plamenometů na Ukrajině, ohnivé pole vytvoří až 1,2 km daleko a nic v něm nepřežije

Obecně jsou plamenomety známé jako jakési pistole chrlící oheň, už dlouho však existují i speciální, jimiž lze nepřítele sežehnout z pořádné dálky.

Plamenomet RPO-A Šmel i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Málokteré zbraně jsou tak nenáviděné jako termobarické; jejich střely rozpráší nad místem zásahu jemný aerosol, který poté zažehne – v epicentru přitom vznikne vakuum, a mimo něj vše vzplane. Lidské orgány jsou přitom doslova roztrhány, a co nezničí samotná exploze, to je poničeno následnou tlakovou vlnou. Takové „peklo“ umí způsobit nejenom velké systémy jako americká letecká puma GBU-43 MOAB nebo ruský raketomet TOS-1 Buratino, existují i termobarické hlavice do granátometů nebo tzv. plamenomet s raketovým pohonem.

RPO-A Šmel se zrodil v afghánském pekle

Zbraň se jmenuje „ruční pěchotní plamenomet RPO Šmel“ (též Čmelák), a je snadno zaměnitelná s ručním protipancéřovým granátem, například s československým RPG-75. Předchůdcem byl RPO Rys zavedený do výzbroje Sovětské armády roku 1975, ale ukázalo se, že je pro praktické nasazení až příliš velký (měl 1,44 metru na délku a hmotnost 22 kg), a i přes velký pokrok byl mířený dostřel zbraně pouhých 190 metrů. Byl proto zahájen vývoj nové zbraně, která se poprvé objevila na afghánském bojišti, a to v roce 1988.

RPO-A Šmel, odpalovací zařízení a raketa iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
RPO-A Šmel, odpalovací zařízení a raketa

RPO-A Šmel měří pouhých 900 milimetrů a váží 11 kg, přičemž samotná raketa má hmotnost 6,5 kg (z toho tekutá náplň 2,1 kilogramů). Mířený dostřel Čmeláka se pohybuje od 20 metrů (pod touto vzdáleností by mohl být zasažen i střelec) do 600 metrů, a maximální je 1200 m. Střela je reaktivní, a proto musí být za zády střelce minimálně 3 až 6 m prázdného prostoru. RPO-A Šmel je jednorázová zbraň a po vypálení se tubus odhazuje.

Plamenomet je postrachem nejen pěšáků

Hlavním úkolem RPO Šmel je likvidace velkých formací pěchoty, vozidel a lehkých opevnění. V otevřeném prostoru dokáže střela ráže 93 mm vytvořit 50 m² smrtícího pásma, ale opravdové peklo nastává ve zcela nebo částečně uzavřeném prostoru. Granát Čmeláka je vybaven malou kumulativní náloží, a po proniknutí do opevnění z něj vytvoří doslova krematorium, v němž všichni beznadějně zemřou. RPO Šmel je vyráběn ve třech variantách: A s termobarickou hlavicí, Z se zápalnou (napalmovou) náplní, a D se zadýmovací náplní.

Smrti plamenometem se děsí i ti nejotrlejší vojáci. První zmínky o tomto trýznivém nástroji pochází již ze starověku

RPO Šmel lze používat i při extrémních teplotách od -50 do +50 °C, a při správném skladování vydrží naplň v použitelném stavu až 10 let. Čmeláku je také přezdíváno „kapesní dělostřelectvo pěchoty“, neboť jeden RPO má účinnost jako 122milimetrový granát. V boji se osvědčil především v městské zástavbě, kdy bylo třeba čistit opevněné budovy a útočiště snajprů. Zásah do okna nebo patra, kde se nepřátelští střelci nacházeli, znamenal jejich konec. V boji se o tom přesvědčily i obě strany na Ukrajině. 

Plamenomet RPO-A Šmel v akci

Představovali jste si plamenomet zrovna takto?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články