Ruská katastrofa, další unikátní zbraně v rukách nepřítele. Úprk ruských vojáků poskytuje cenné informace Západu

Znalost nejmodernějších zbraňových systémů nepřítele může poskytnou řadu výhod. Rusové zahodili další důležitou součást moderního radarového systému a špičkové BMP-2M.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během války na Ukrajině přišla ruská armáda o mnoho techniky, včetně té nejmodernější. Ještě horší pro ni je, že často padla do rukou Ukrajinců buď ve zcela perfektním, nebo jen velmi málo poškozeném stavu, což umožňuje ji důkladně prozkoumat a využít. Samozřejmě nejen Ukrajinou, ale i jejími spojenci. To jim může přinést řadu výhod. Nejvíce zbraní Ukrajinci získali na jaře při ruském útěku od Kyjeva. Další zisky hlásí nyní při ofenzivě jižně od Charkova.

V oblasti zůstalo mnoho zbraní

Ze záběrů z ofenzívy ukrajinských vojsk jižně od Charkova vyplývá, že ruské posádky utekly a v panice opustily řadu techniky. Počínaje tanky přes samohybné děla, různá obrněná vozidla a bojová vozidla pěchoty. Jedním z těch, jež padlo do rukou ukrajinské armády, je BMP-2M Běrežok. Na první pohled nemusí jít o nic speciálního, protože BMP-2 je velmi známé vozidlo a je vlastně téměř shodné i s BVP-2, které používá například česká armáda.

iZdroj fotografie: Xabier Eskisabel / Creative Commons / CC BY-SA
BMP-2M Běrežok

V tomto případě se ale jedná o výraznou modernizaci tohoto standardního bojového vozidla, která znatelně zvyšuje jeho schopnosti. Hlavním rozdílem od standardních strojů je jeho výzbroj a fakt, že v něm byl instalován principiálně nový systém řízení palby, do něhož patří i přístroj navádění s infračervenou kamerou. Díky tomu je nyní BVP údajně stejně efektivní v noci jako ve dne. Nalezené vozidlo mělo být vybaveno i dalšími speciálními denními a nočními zaměřovači, které používají vozidla BMD-4.

Modernizované BMP-2M se však vyznačuje především novým zbraňovým modulem Běrežok vybaveným autokanónem 2A42 ráže 30 milimetrů. Ten je dále doplněn koaxiálním kulometem PKMT ráže 7,62 milimetru. Další zbraní zde instalovanou je automatický granátomet AGS-30 Atlant. Odpaluje granáty ráže 30 milimetrů do vzdálenosti i více než 2 kilometry.

Běrežok má protitankové střely

Kromě toho jsou na bojovém modulu Běrežok čtyři protitankové řízené rakety, přičemž řízení raket po odpálení na cíl se provádí z vnitřního bojového prostoru. Tyto čtyři rakety typu 9M133M Kornet-M mají být schopny zasahovat cíle do vzdálenosti až 8 kilometrů. Mají tandemovou hlavici, aby si poradily s reaktivním pancéřováním, a dokážou prorazit pancíř o síle až 1 300 milimetrů RHAe.

Bojový modul Běrežok tulská Konstrukční kancelář nabízela ruskému ministerstvu obrany pro BMP-2 již někdy od přelomu století. Ministerstvo ale kladlo důraz na přezbrojení na modernější stroje BMP-3 a jiné nové perspektivní bojové stroje, a tak na nabídku modernizace starých BMP-2 zpočátku nereagovalo. Protože ale ve výzbroji ruské armády bylo ještě v roce 2018 stále přes 3,5 tis. BMP-2, nakonec na modernizaci jejich výzbroje v roce 2018 konečně kývlo.

U některých modernizovaných exemplářů BMP-2M mělo být dokonce posíleno i pancéřování, které je u BMP-2 jednou z jeho největších slabin, protože není odolné ani proti rychlopalným dělům střední ráže moderních obrněnců. V každém případě dostaly tyto stroje při generálních opravách či modernizacích kromě modulu Běrežok postupně novější pohonné jednotky se zvýšeným výkonem na 370 koní a s novou upravenou převodovkou, se kterou mohou v terénu dosáhnout rychlosti až 44 km/hod.

Moderní protibateriový radar

Další vzácnou zbraní, která Ukrajině padla do rukou, je radarové vozidlo na podvozku MT-LB s namontovaným radarem 1L261. Jde o asi nejdůležitější část protibateriového systému Zoopark-1M. Již jsme o něm psali zde. Podle záběrů zůstalo opuštěné na poli v charkovské oblasti. Tento systém slouží k detekci přilétající dělostřelecké a raketové munice a určení místa jejího odpálení.

Granáty ráže 155 milimetrů má být schopen zaměřit na vzdálenost 23 kilometrů. Rakety z MLRS až na 45 kilometrů a střely, jakou je ATACMS, které Ukrajina oficiálně nemá, na 65 kilometrů. Pro ukrajinskou armádu ale může být nakonec největší posilou běžná ruská technika. Podle záběrů, údajně z oblasti Izjumu, se zmocnila shromaždiště obrněné a dělostřelecké techniky. Lze předpokládat, že i munice k ní.

iZdroj fotografie: Uživatel Allocer / Public Domain
Radar Zoopark-1

Mezi vozidly zde jsou samohybné houfnice ráže 152 milimetrů jako 2S3 Akácia a novější 2S19 Msta-S nebo 2S7M Malka ráže 203 milimetrů. Tyto systémy ukrajinští dělostřelci velmi dobře znají a v podstatě okamžitě je budou moci nasadit v boji.

Která ukořistěná technika může být pro Ukrajinu nejdůležitější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články