Rusové na Ukrajině ztrácejí i unikátní radary. Jeden dle všeho poškodili i kvůli hlouposti řidiče návěsu

Boj moderního dělostřelectva je velmi sofistikovaná záležitost. Dříve bylo třeba spoléhat na výsledky průzkumu, dnes pozici děl téměř okamžitě odhalí technika.

i Zdroj fotografie: Uživatel Allocer / Public Domain
                   

Mezi úspěchy ukrajinské armády v boji s ruskými útočníky patří zničené tanky nebo sestřelená letadla. Tyto zdary se velmi snadno prezentují a jsou veřejností snadno pochopeny. Ovšem mnohem cennější může být zničení specializované, často velmi drahé a sofistikované techniky, která tak nebezpečně nevypadá. Avšak opak je pravdou. To je i příklad ruských protibateriových radarů 1L260 Zoopark-1M.

Odhalit pozici dělostřelectva je klíčové

Raketový a dělostřelecký průzkumný radarový systém Zoopark-1, na Západě označovaný jako protibateriový radar, byl vyvinut bývalým Sovětským svazem v 80. letech 20. století jako náhrada za radarový systém APK-1 Ris. Je zkonstruován k tomu, aby automaticky určoval souřadnice odpalovacích zařízení aktivních nepřátelských dělostřeleckých baterií, minometů, raketometů a taktických raketových systémů. 

Jeho modernizovaná verze 1L260 s radarem 1L261 známá také jako Zoopark-1M dokáže zvládnout detekci pozic aktivních dělostřeleckých baterií a odpališť raketometů i v případě silného elektronického rušení v rámci ECM. Kromě toho dokáže 1L260 i za ztížených podmínek přesně určit místa střelby z minometů a houfnic a také odpalovací rampy taktických balistických střel. 

Radarový systém je i v případě modernizované verze stále namontován na pásovém pancéřovém podvozku MT-LB, doprovází ho vždy vozidlo údržby 1I38-E a speciální elektrocentrála ED60-T230P-1RAM4. Kromě toho, že jde o průzkumný systém zaměřený na lokalizaci míst střelby protivníka, může systém kontrolovat i trajektorii střelby vlastním dělostřeleckým systémům tak, aby po doporučené korekci jejich střelba účinně a hlavně přesněji zasáhla cíl. 

Radarový systém 1L260 dokáže například detekovat 155mm dělostřelecký granát na vzdálenost 23 kilometrů nebo 27 kilometrů pro 203mm granáty. Dokáže detekovat dělostřelecké rakety z raketometů kategorie TOS-1A nebo RM-70 na vzdálenost 32 až 45 kilometrů. Taktickou balistickou střelu velikosti ATACMS (raketomet USA HIMMARS) lze pomocí Zoopark-1M detekovat na vzdálenost 65 kilometrů. 

Systém 1L260 může být připraven k nasazení či k přesunu za pět minut, přičemž jeho vlastní energetické zdroje ho dokáží udržet v provozu více než osm hodin. Pro operátory současně sleduje až 12 cílů. V azimutu pokrývá sektor 2,5 až 90 stupňů. Například největší nepřesnost zaměření místa střelby ze 155mm houfnice činí maximálně +-46metrů, a to v případě, že je detekována na maximální možnou vzdálenost kolem 23 km.

Rusové již o několik těchto drahých zařízení přišli

Na snímcích, jež byly zveřejněny na sociálních sítích z ukrajinských zdrojů, je vidět na první pohled klasické ruské obrněné pásové vozidlo MT-LB s jakousi deskovou nástavbou. Odborníci ale vědí, že je to právě výše popsaný velmi sofistikovaný radarový systém, kterých v ruské armádě slouží jen několik kusů. To, že odhaluje pozice nepřátelských dělostřeleckých nebo raketových baterií, je pro ruskou armádu na Ukrajině velmi cenná informace.

Takovou demaskovanou pozici může pak zničit přesně zaměřovanou raketou nebo dělostřeleckým přepadem. Naštěstí pro ukrajinskou armádu známý ruský šlendrián a neschopnost pružné spolupráce různých armádních jednotek ruské armády při využívání i takto sofistikované techniky způsobily, že nasazení ruského systému Zoopark-1M bylo neefektivní, a dokonce vedlo ke ztrátám této techniky i z banálních příčin.

Podle dostupných informací Rusko již na Ukrajině minimálně tyto dva poměrně vzácné a nákladné systémy ztratilo a jeden je nejspíše poškozený. Vypovídají o tom fotografie na sociálních sítích, jde tedy o potvrzené skutečnosti a žádnou propagandu. V prvním případě se fotografie objevila už v březnu. Systém na něm vypadá dokonce nepoškozený, je tedy možné, že ho Ukrajinci získali v dobrém stavu.

V druhém případě fotografie pochází ze začátku května. Ukazuje vyhořelé vozidlo systému Zoopark-1M. Podle tvrzení u fotografií bylo zničeno během druhého dubnového týdne v oblasti města Černihiv, známého také jako Černigov. V posledním případě se o škodu postarala samotná ruská armáda, nebo spíše obsluha návěsu, která stroj vezla. Neodhadla výšku pod mostem ve městě Voroněž. Horní část systému se poškodila. Jak silně není jasné.

Radar dokáže pracovat velmi efektivně

Zoopark-1M je systém, který je ve výzbroji ruské armády teprve od roku 2013. Patří tedy k velmi modernímu zařízení. Jeho pásový podvozek mu zajišťuje velkou mobilitu i v těžkém terénu. To mu spolu s velice rychlou možností přejít z transportní konfigurace do pozice plně rozvinutého systému dává nesmírnou výhodu nad protivníkem. Ale sebelepší technika s vynikajícími parametry nového radaru 1L261 nedokáže být lepší než její obsluha. A to je právě u ruských vojsk největší kámen úrazu.

V bojích, které probíhají na Ukrajině, jsou přitom podobná zařízení nesmírně cenná, protože dělostřelectvo zde hraje zásadní úlohu. Podobné systémy mají v malém množství pochopitelně k dispozici i Ukrajinci. Již před útokem ruské armády jim je dodaly některé ze západních zemí.

Po útoku Ruska byly další dělostřelecké radary, jež umí odhalit nepřátelské pozice, součástí dodávek například z USA. V nejbližší době obdrží i systém COBRA z Německa. Jestliže jejich vojáci a velitelé budou lépe vycvičeni než ti na ruské straně, mají se Rusové na Ukrajině na co těšit.

Jak citelné mohou být pro Rusko ztráty podobných systémů?

Zdroj: DefenceBlog, DefenceUa

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články