Naprosté selhání ruského protiútoku je ukázkou nepoučitelnosti. Celou kolonu si pak ve správný čas snadno „podá hejno dronů“

NÁZOR: Posílat do útoku kolony obrněných vozidel je v době dronů na obloze doslova sebevražda. A pokud se vojáci nepoučí, je výsledkem opět obrovský masakr.

Průzkumné vozidlo BRM-1K Korshun i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská i ukrajinská armáda dostala během války na Ukrajině mnoho cenných lekcí, že soustředěné útoky obrněnou technikou nemají smysl. Obě strany totiž mají díky dronům přehled, co se děje, a pokud se někde nashromáždí více vozidel, snadno na ně zaútočí pomocí houfnic nebo dronů s pumami, případně sebevražednými. A zdá se, že ukrajinská armáda se poučila, zatímco ta ruská na takové pokusy opakovaně doplácí.

Obrněnci byli snadným cílem

Dobrým příkladem velmi riskantní taktiky může být ruský pokus o znovuobsazení obce Urozhaine v Doněcké oblasti. Když se ji podle Defence-Blog podařilo ukrajinským silám osvobodit, rozhodli se ruští velitelé k protiútoku za pomoci obrněné techniky – a video níže ukazuje, že právě díky dronovému průzkumu ji ukrajinští vojáci měli jako na dlani, a dokázali na ni navést útok. Ve velkém přitom využili útočné drony, z nichž svrhávali improvizované protipancéřové pumy, ale do ruské techniky také naráželi drony sebevražednými.

Tank T-80BV iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský tank T-80BV

Mezi zničenými vozidly byly i dva tanky T-80BV a jeden T-72B3, několik obrněných vozidel a bojových vozidel pěchoty, ale i speciálně vybavené BRM-1K Korshun. Rusové se pak dokonce pokusili jeden z tanků odtáhnout, ale ani tato snaha jim nevyšla a opět čelili útoku. Napadení vojáci se snažili útokům vyhnout např. rychlou jízdou, ale ani to většinou nepomohlo. Ukazuje se také, že nástavby nad tanky, což je dnes prezentováno jako ochrana před drony, příliš nefungují. Operátoři se dokáží se sebevražednými drony s přehledem trefit mimo ně.

Tanky nebyly zrovna nejmodernější

Nasazená technika může naznačovat, že ruská armáda buď nemá dostatek moderních či špičkově modernizovaných tanků, nebo je nechce nasazovat do riskantních operací. Jak T-80BV, tak T-72B3 jsou sice oproti původním vylepšené a vybavené například reaktivním pancéřováním, ale i tak se jedná o starší druhy modernizací – tedy minimálně o zastaralé tanky bez nejnovějšího typu ERA, modernějšího děla určeného pro výkonnou protitankovou munici, a nejspíše také postrádají moderní typy termovize a řadu dalšího.

Zničena technika na východě Ukrajiny

Fotky: jak udělat nepříteli radost? Stačí, aby nekompetentní velitel nakupil desítky kusů techniky na 1 místě a nechal je naráz zničit

Zajímavým úlovkem je pak průzkumné vozidlo BRM-1K Korshun. Portál WeaponSystems uvádí, že jde o systém postavený na základě bojového vozidla pěchoty BMP-1, má ale jinou větší věž pro dva vojáky s pozorovacími přístroji včetně radaru, jehož úkolem je nalézat pozice nepřítele. Korshun má nízkotlaké dělo ráže 73 milimetrů, tedy stejné jako BMP-1, ale nese mnohem méně střeliva, protože je určeno jen na obranu. Dělo je pak doplněné koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetrů, vozidlo ale nemá řízené protitankové střely.

Zničení ruského útoku u obce Urozhaine

Z jakého důvodu se Rusové stále pokouší o obrněné útoky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články