Video: silné ruské vozidlo BMD-4M umí jediným zásahem poslat na věčnost ukrajinský kamikadze dron s obyčejnou hlavicí z RPG-7

NÁZOR: Ruské výsadkové jednotky patří mezi elitu a k dispozici mají i silně vyzbrojená obrněná vozidla. V obraně jsou ale slabší, zničit je dokáže jediný zásah dronem.

BMD-4M, ruské výsadkové vozidlo i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Ruské výsadkové jednotky označované jako VDV jsou v armádě považovány za opravdovou elitu a většinou dostávají tu nejlepší dostupnou výzbroj a výstroj. Ale jelikož jsou často vysazovány z letadel, nemohou mít příliš těžké vybavení, přesto potřebují na zemi mobilitu a vysokou palebnou sílu. V podání ruské armády je řešením výsadkové obojživelné bojové vozidlo pěchoty BMD-4, případně jeho modernizovaná verze BMD-4M.

BMD-4 je velmi lehké

Výsadkové vozidlo BMD-4 zavedla ruská armáda do výzbroje v roce 2004, a jeho modernizovaná verze BMD-4M byla pak přijata v roce 2016. Jedná se přitom o jedno z nejlehčích bojových vozidel na světě, jeho hmotnost je pouhých 13,5 tun. To znamená, že BMD-4 nemá příliš vysokou ochranu osádky ani vezených vojáků, i když modernizace původního vozidla ochranu o něco zvýšila. Přesto je BMD-4M schopno odolat jen palbě z ručních zbraní, případně střepinám z dělostřelecké a minometné palby.

Vozidlo BMD-4M vyzbrojené kanony ráže 100 a 30 milimetrů iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Vozidlo BMD-4M vyzbrojené kanony ráže 100 a 30 milimetrů

To ostatně ukazuje i video pod článkem, kdy je vidět, jak je téměř bezbranné proti improvizovanému sebevražednému dronu, dle všeho tvořeného klasickou kvadrokoptérou a nějakou bojovou hlavicí. Ukrajinští vojáci takto nejčastěji používají hlavici z granátometu RPG-7, což dokáže dokáže takové vozidlo spolehlivě zlikvidovat. Navíc se zdá, že vezlo i nějaký náklad munice, neboť byla exploze po zásahu dronem opravdu mohutná.

Výzbroj BMD-4M je extrémní

Silnou stránkou BMD-4M je ale jeho výzbroj – hlavní zbraní je dělo ráže 100 milimetrů s automatickým nabíjením, které je schopné pálit rychlostí až 12 ran za minutu. Osádka z něj může odpalovat i řízené protitankové rakety 9M117M1 Arkan s dosahem 5,5 kilometrů a průrazností 750 milimetrů RHAe. Dále je na vozidle autokanon ráže 30 milimetrů se zásobou 500 nábojů a kulomet ráže 7,62 milimetrů. Osádka má i poměrně kvalitní řízení palby a termovizi. Na BMD-4M lze navíc přidělat i další odpalovač protitankových střel.

Voják s granátometem RPG-7

Video přímo z akce: ukrajinští vojáci útočí pomocí termobarických granátů z protitankového RPG-7 na ruskou opevněnou jednotku

BMD-4M je 6,4 metrů dlouhé a 3,1 metrů široký, a lze ho snadno přepravovat výsadkovými letouny – třeba do Iljušin Il-76 Candid se vejdou dokonce dvě. Kromě jízdy po zemi zvládají i plavbu po vodě a k jejich obsluze stačí 2členná osádka, uveze však také šestičlenný výsadek. Na silnici se dokáže pohybovat rychlostí až 70 km/h, na vodě pak pluje rychlostí 10 km/h. Jeho dosah i s plnou nádrží činí zhruba 500 kilometrů.

V jakých rolích má BMD-4M největší uplatnění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články