Video: ruské nahromaděné tanky T-90 a T-72 na Ukrajině mohou být tvrdou překážkou, jejich řady vypadají až nekonečně

Ačkoliv Rusko přišlo na Ukrajině o velké množství tanků, stále jich má v zásobě relativní dostatek. Tento rok se bude spoléhat hlavně na modernizované T-72 a nejnovější typy T-90M.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Ani přes obrovské ztráty tanků, jaké Rusko při invazi na Ukrajinu zaznamenalo (údajně má jít až o 3 tisíce strojů, střízlivější odhady ale uvádí asi polovinu), se nelze domnívat, že jsou jeho obrněné síly v koncích. Tamní zbrojovky totiž najely na válečnou výrobu a daří se jim vyrábět nebo modernizovat tanky, které následně zamíří na frontu, kde se mohou utkat i se stroji Západu. Nejspíše jich podle všeho není tolik, aby pokryly veškeré ztráty, ale i tak jich může mít ruská armáda na Ukrajině nebo v její blízkosti hodně, aby čelila případné chystané ofenzivě.

Rusko má moderní i desítky let staré stroje

Útočící armáda má ve výzbroji celou plejádu tanků, nejpoužívanějším typem jsou přitom tanky T-72 v různých modifikacích. Tím nejmodernějším jsou pak T-90M Proryv, přičemž existují i jeho starší verze. Teoreticky by šel za nejmodernější označit T-14 Armata, ale ten dosud přímo na frontě nikdo neviděl, a navíc stále existuje jenom v předsériové variantě. Dalším typem jsou tanky T-80 s plynovou turbínou známé svou rychlostí. Kvůli velkým ztrátám ale Rusko ze skladů vytahuje i zastaralé T-62, a dokonce i T-54/55 z 50. let 20. století.

To ale tamní propaganda moc nepřiznává a snaží se prezentovat především moderní výzbrojí, což jsou hlavně tanky T-90M. Ty dostaly modernizované dělo 2A46M-5 s možností střílet nové typy ruské protitankové munice, a to včetně projektilů z ochuzeného uranu. Další výhodu je moderní typ reaktivního pancéřování Relikt, systém řízení palby Kalina, nebo silnější motor, díky němuž je tank i přes nárůst hmotnosti svižnější než předchozí typy. Kolik těchto verzí v současné době Rusko má, však není jisté, ale vyrábí nové, případně na ně modernizuje staré T-90A.

Nejmodernější T-72 má mnoho společného s T-90M

Rusko může mj. sahat do skladů pro staré tanky T-72B a modernizovat je na typ označovaný jako T-72B3M. Ten se v některých ohledech podobá nejnovějším T-90M, s nimiž by měly mít stejné dělo a motor (alespoň to tvrdí ruské údaje). Již na první pohled je jasné, že modernizované stroje používají reaktivní pancéřování typu Relikt pro zvýšení ochrany proti kumulativním hlavicím i kinetickým projektilům. Z děla by pak měly být tyto tanky schopny vypalovat i řízené protitankové střely 9K119M Refleks-M s dosahem až 5 km.

Ačkoliv se Rusko doslova chlubí řadami nových tanků, vznáší se kolem nich několik otazníků. Není jisté, zda je dokáže vybavovat některými moderními systémy, třeba pokročilou termovizí, neboť je dříve dováželo ze Západu. Podle dostupných informací do tanků montuje starší systémy než před válkou na Ukrajině, takže nemusí mít tanky všechny deklarované schopnosti. Ale i kdyby měly, proti moderním tankům od Západních spojenců nejspíše budou v mnoha ohledech zaostávat. Záležet navíc bude na výcviku osádek a způsobu nasazení tanků.

Ani z videa není z pochopitelných důvodů zřejmé, o jaké množství techniky se vlastně jedná. Rusko by zaprvé počty neprozradilo, protože by jinak nepřítel věděl, na co se má připravit, a zadruhé téměř jistě ukazuje jenom to, co se mu hodí, potažmo jak chce, aby to svět vnímal. Nelze si myslet, že má federace k dispozici pouze o vyšší desítky tanků, téměř jistě jich budou stovky, ale zda 300 nebo třeba 700, už odhadovat nelze. Ruská válečná výroba jede naplno, není ovšem jisté, kolik strojů dokáže za tak krátkou dobu vyprodukovat.

Ruské tanky T-72B3M a T-90M

Kolik může mít Rusko v záloze moderních tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články